Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Łowiska Rzeki

Hit  Graniczna rzeka Olza

Autor: Kazimierz Żertka
Temat: Rzeka
Data:24.9.02 14:10
Ocena:6.71  (24)
Czytano:4380

Rozpoczynamy wędrówkę po granicznej Olzie. Początek naszej przygody rozpoczynamy od "trzeciego jazu", a właściwie od ujścia potoku po czeskiej stronie. Miejsce to można polecić zwłaszcza na suchą muchę – nagrodą będą klenie, chociaż potrzeba trochę cierpliwości by zmusić do współpracy wyrośnięte roczniki. Miejsce to przytłacza ilością kontaktów.


Olza od tego miejsca przechodzi w dosyć długą płań, niestety głęboką pod czeskim brzegiem, po naszej stronie tworząc zastoiska. Samą rynnę zamieszkują prawie wszystkie występujące w Olzie gatunki ryb. W tej płani można trafić największe potokowce, zaobserwować można także kleniowe "krążowniki". Jest to właściwie łowisko gruntowe, częstym przyłowem są karpie, świnki. Dla brodzących niemiłą niespodzianką są wymyte głębokie doły, w ogóle specyficzna budowa geologiczna dna rzeki oparta na kruchym łupku powinna wymuszać szczególną ostrożność, pamiętać o tym należy zawsze. Płań kończy jaz a wymyte pod nim doły niech zwrócą naszą szczególną uwagę. Często na tym odcinku padają piękne brzany, lipienie, pstrągi. Łowisko to jest arcytrudne podczas niżówek, zwłaszcza ze względu na swoją renomę i popularność.

Nie omijajmy także początku następnej płani – jest bardzo wdzięcznym łowiskiem. Teraz też mamy "gruby" nurt po polskiej stronie, przelewając się po olbrzymich głazach umocnień brzegowych, nie muszę polecać tego miejsca fanom ciężkiej nimfy, tu także nie stosujmy delikatnego sprzętu. Mieszkańcy głazowiska nie przebierają w środkach. Płań znowu kończy jaz.

Wkraczamy w najpiękniejszy odcinek Olzy i o ile poprzednie miejscówki są chimeryczne dla muszkarzy (mała czytelność, spora głębokość, doły) to następujący odcinek długości ok. 2/3km jest tym co tygrysy lubią najbardziej. Bardzo szybkie wlewy mieszają się z prądzikami, nurt przechodzi raz pod jednym raz pod drugim brzegiem. Olza wymyła tu masę niepozornych ale za to bardzo rybnych rynienek i wgłębień. Ciężko je tu wszystkie opisywać, bo zmieniają się praktycznie po każdej większej wodzie. Tutaj też łowimy większość pstrągów i lipieni. Jest to odcinek o dużej presji spinningowej. Wyniki muszkarzy są niestety uzależnione od ilości brodzących wędkarzy.

Wartym uwagi jest zwłaszcza ujście Puńcówki. Nie tylko w tym sezonie padały tu lipienie po 30-35cm., oraz potokowce po 45cm. Jest to piękne miejsce połowu świnek.
Dobrą i cenioną miejscówką są okolice mostu przejścia granicznego z Czech do Polski. Niejeden już miał potargany sprzęt po uderzeniu brzany. Odcinek między mostami granicznymi przylega bezpośrednio do ul. J.Łyska, i...czeka na swoje ODKRYCIE.

Bardzo uczęszczany i rybny odcinek rozpoczyna się od mostu kolejowego (w tym roku poniżej mostu odbyło się tarło lipienia!). Miejscówka znana jest zwłaszcza z dużych lipieni oraz brzan. Jako ciekawostkę można podać fakt złowienia w listopadzie 2001r. ... głowacicy o dł. 77cm. Odcinek od mostu kolejowego do ujścia Bobrówki słynął ze wspaniałego stada lipieni i brzan. Obecnie odcinek znacznie wypłyciło, ryb jakby ubyło, są jednak "mohikanie". Sam łowiłem w tym roku lipionki po 38cm., trafiły mi się też dwie brzany 57 i 68cm. oraz parę okoni po 30-35cm. Większość ryb łapałem na "złotogłówkę" oraz na plecionki. Generalnie opisany "miejski odcinek" swoje pazurki pokazuje podczas zmiany stanu wody lub gdy jest przetrącona. Wtedy też pozornie nieciekawe miejsca ożywia furkot wyrośniętej brzany, czy wręcz bezgłośne "zassanie" kardynała i tylko pstrągi z kleniami nie kryją swojej obecności. Sam nieraz zaprzestaję łowienia, wsłuchując się w szmer tak kiedyś skrzywdzonej rzeki.

Olza obecnie żyje bogactwem gatunków ryb, wciąż zaskakuje, uczy pokory i szacunku dla siebie. Dzięki wspaniałym społecznikom po obu stronach granicy bogaci się w rybostan.

Debiut


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
ciekawe
Marek Kaczmarczyk 24.9.02 15:01
ale "suche", bez.... ;-) ikry
pozdrawiam MarekValid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: opinie OpenERP