Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rybim Okiem Rozmaitości

Hit  Czy wiecie, że .....

Autor: Ryszard Siejakowski
Temat: Ciekawostki
Data:19.8.02 12:08
Ocena:6.29  (17)
Czytano:5385

Podziwiamy różne miejsca na świecie sami nie wiedząc, że pod bokiem są miejsca równie piękne i urokliwe. Gdy głębiej się wczytać w różne źródła to dowiadujemy się o rzeczach, które i dla nas są zaskoczeniem. Czy wiecie, że ....


Kawałeczek drogi od Poznania w kierunku południowo-wschodnim znajduje się Rogaliński Park Krajobrazowy, powołany do życia w 1997 roku. Obejmuje obszar około 10 tyś ha i sąsiaduje z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Największym bogactwem tego Parku jest rzeka Warta wraz z terasą zalewowową. Mimo silnej presji industralizacyjnej, teren ten zachował swój naturalny charakter stosunkowo słabo skażony działalnością człowieka. Pradolina Warty w niektórych miejscach osiąga szerokość ponad 3 km, stanowiąc naturalny polder chroniący przed gwałtownymi wezbraniami wody. Rzeka odcinkami nabiera charakteru całkowicie dzikiego dając wyobrażenie piękna jakie niesie z sobą nie skażona natura. To właśnie na terenie Rogalińskiego Parku Krajobrazowego znajduje się największe skupisko w Europie dębu szypułkowego. Zinwentaryzowano około 1500 olbrzymich dębów z czego około 900 otrzymało status pomników przyrody. Do najbardziej znanych należą Lech, Czech i Rus oraz dąb Edwarda osiągające w obwodzie ponad 10 m i liczące sobie około 900 lat. Podziwiając te olbrzymy zdajemy sobie sprawę, że patrzy na nas historia Polski siegająca czasów pierwszych Piastów. Paradoksem jest, że największym szkodnikiem oprócz człowieka jest dla tych dębów koziróg dębosz, chrząszcz również znajdujący się pod ochroną, nie posiadający naturalnych wrogów. Sytuacja trochę dziwna ale prawdziwa bo nie bardzo wiadomo co więcej chronić, dęby czy chrząszcza.
Szeroka pradolina rzeki powoduje, że koryto podlega ciagłym zmianom, tworząc starorzecza o niesamowitym uroku. Do najbardziej znanych i znajdujących się pod ochroną należą: Łęg, Ustalka, Tuchoń, Krajkowo oraz Święconka. Sa to starorzecza zakwalifikowane do tzw starorzeczy aktywnych czyli trwale połączonych z rzeką. W okresie gdy w Polsce występowała jeszcze populacja jesiotra zachodniego, Święconka była naturalnym tarliskiem tej ryby. Wystarczy tylko popuścić wodze fantazji i spróbowac sobie wyobrazić tarło tych olbrzymich ryb w tym starorzeczu. Może introdukcja jesiotra syberyjskiego zaowocuje i będzie nam dane kiedyś doczekać tych czasów aby oglądać na własne oczy takie sceny jak w latach minionych.
Bogactwo fauny i flory na terenie Parku jest doprawdy imponujące. Jelenie, sarny, kozły, dziki, zające, lisy, jenoty, bobry to główni przedstawiciele zwierzyny płowej. Zróżnicowana jest również populacja ptactwa. Doliczono się około 130 gatunków ptaków a wśród nich takie rzadkie gatunki jak orlik krzykliwy, kanie, puchacze, sowy, bociany czarne i wiele, wiele innych. Dominuje szczególnie ptactwo wodne jak nury, perkozy, czapla siwa, łabędzie, kormorany i dziesiątki rodzajów kaczek. Oddziaływanie tego terenu ma zasięg nie tylko ogólnopolski ale również europejski. Jako mieszkaniec aglomeracji miejskiej mam to szczęście, że tuz pod bokiem przyroda zafundowała mi tak niesamowitą enklawę. Ciekawostką jest fakt, że ilość zwierzyny w Rogalińskim Parku Krajobrazowym jest większa niż na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Ale jak mówią zwierzęta w noc wigilijną lepiej mieć do czynienia z przeciętnymi ludźmi niż z bandziorami i kłusolami z WPN.
Będąc wędkarzem nie był bym sobą gdybym nie napisał trochę o rybach występujących na tym terenie. Macie możliwość spotkania się z sandaczami, szczupakami, sumami i boleniami jeśli idzie o ryby drapieżne. Z ryb spokojnego żeru dominują przedstawiciele karpiowatych czyli gruby leszcz, karp, lin /szczególnie w starorzeczach/. Powódź w 1997 roku niestety troche przerzedziła szeregi ryb drapieżnych a szczegółnie sandacza i szczupaka. Pocieszającym jest, że rośnie populacja suma i małe sumiki potrafią być utrapieniem dla łowiącego, wieszając się co chwila na wędkę. Największą satysfakcją jest to, że łowi się w warunkach naprawdę prawie naturalnych. Bo czyż nie jest cudownym fakt gdy otaczająca nas przyroda, darzy nas widokami zapierającymi dech w piersiach. Drogi czytelniku tego artykułu, jesli losy rzucą Cię kiedyś w te rejony z wedką, to zapraszam Cię do Rogalińskiego Parku Krajobrazowego, na pewno nie pożałujesz. Urok tego miejsca zapadnie się w Twej świadomości na długo a może na całe życie. A gdy znudzi się Tobie wędkowanie to znajdziesz również coś dla ducha. Na tym terenie znajduje się zespół pałacowo-parkowy w Rogalinie, z przepięknym pałacem rodziny Raczyńskich z galerią malarstwa oraz cudowny park w stylu francuskim i angielskim.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Oooo
Sławek Rybicki 19.8.02 12:28
Nie omieszkam zajrzeć. To powinno znaleźć się w dziale turystyka :)))Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Producent wszywek, metek, etykiet. Zobacz: Metki Firma "Wszywka" zaprasza!