Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 2
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
Error: eZArticleRenderer::eZArticleRenderer() could not find generator in XML chunk.
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Sprzęt

Hit  Leciutko z St.Croix

Autor: Jacek Jóźwiak
Temat: Wędki
Data:11.7.02 11:12
Czytano:5223

Amerykańska firma St. Croix, znana przede wszystkim spinningistom i muszkarzom z doskonale opracowanych i wykonanych wędzisk, proponuje na wiosnę ultra lekkie kije spinningowe. Można je znależć w każdej niemal serii produkowanej przez tego wytwórcę.


Miałem okazję testować ostatnio wędzisko z serii AVID, długości 7 stóp (213 cm) o ciężarze wyrzutowym od 1/16 do 3/16 uncji (według arytmetycznych przeliczeń, przedział ten wynosi 1,75 - 5,25 g, można jednak przyjąć zakres od 1 do 6 g). Od ubiegłego roku bardzo lubię łowić na kije tej długości, pod warunkiem, że mają bardzo krótki, nadgarstkowy dolnik. Ten model AVIDA spełnia moje wymagania pod tym względem.
AVID jest serią obecną na rynku od jesieni roku 1997, rozwiniętą w roku ubiegłym, tak że na dobrą sprawę wędziska te przeznaczone są na nadchodzący sezon. Produkowane są z wysokomodułowego grafitu oznaczonego przez producenta symbolem SCIII, co odpowiada bardziej znanemu na naszym rynku standardowi GIII+. Są to już wędki dobrej klasy, gwarantujące wysoką czułość i doskonałe przenoszenie na dolnik zarówno pracy przynęty, jak i brań.

Dodatkowym elementem "wzmacniającym" czułość kija są specjalnie zaprojektowane w tym celu uchwyty Pacific Bay oraz specjalny klej, którym przytwierdzone są do blanku tak uchwyt, jak i korkowy dolnik wysokiej klasy.

Avid zbrojony jest przelotkami SIC, wędziska wykończone są starannie, robią doskonałe wrażenie. Kolor szary - mat.
Produkowane są dwa rodzaje kijów - spinningowe, klasyczne, przeznaczone do wędkowania z kołowrotkiem o nieruchomej szpuli orac castingowe, do lowienia multiplikatorem.

Bliskie doskonałości są konstrukcje jednoczęściowe. Piszę to z pełnym przekonaniem, bowiem swojego czasu łowiłem na spinning skonstruowany na jednoczęściowym blanku Pacific Bay o długości 2,29. Porównianie z odpowiadającym mu modelem dwuczęściowym było zaskakujące. To samo włókno, takie samo zbrojenie, identyczny dolnik - tymczasem kij jednoczęściowy wydawał się wędką o kilka klas lepszą. I to w każdym momencie wędkowania - podczas wyrzutu, prowadzenia przynęty, a przede wszystkim w momentach najważniejszych: przy braniu, przy zacięciu i podczas holu...

Kij ten miał chyba najlepsy rezonans z wszystkich wędzisk, które trzymałem w dłoni. Praca przynęty - nawet twistera i rippera - znaczyła się na dolniku wyraźnym dreszczem, zaś spazm, jaki towarzyszył braniom, powodował tak gwałtowny odruch zacięcia, że mało której rybie udawało się uniknąć haka. Nie łowiłem, co prawda, na jednoczęściowe wędziska firmy St. Croix, ale trzymałem je w ręku. Wrażenie bardzo podobne. jescze lepsze rokowania - spinning, który zrobił na mnie tak świetne wrażenie, zbudowany był z GII+, AVIDY budowane są na blankach z lepszego włókna.

Jednoczęściowe konstrukcje proponowane są dla dwóch spinningów typu Ultra Light (1,68 i 1,83m), dla czterech Med Light (1,83; 1,98; 2,13 oraz 2,29 m) oraz dla pięciu Medium (od 1,75 do 2,13).
Wszystkie wędziska castingowe (od 1,68 do 2,39) proponowane są jako kije nie dzielone.

Spinningi AVID, poza testowanym przeze mnie modelem i modelem najdłuższym (2,44) mają akcję szczytową (Fast i Extra Fast). Moja "lajtka" ma ugięcie głęboko paraboliczne, określane jako Moderate i jest przeze mnie bardzo lubiane.

Kij podczas zacięcia jest cięty, podczas holu niesamowicie ustępliwy, co męczy nawet silne i wytrzymałe ryby. Rzuca się nim bardzo przyjemnie, komfortowo posługuje się na wąskich i zakrzaczonych rzekach pstrągowych. Przy starannym ustawieniu hamulca jego elastyczność sprawia, że przy wytrzymałościach linki określonych przez producenta (do 3 kg), rzadko kiedy słyszy się terkotkę.

Z czystym sumieniem wędkę tę mogę polecić wszystkim spinningistom, którzy lubią łowić bardzo finezyjnie. Ja sam będę tego kija używał podczas wiosennych polowań na jazie i klenie (małe woblery i obrotówki) oraz na okonki (gumeczki, cykadki, wirówki).

Zabiorę go pewnie nieraz na pstrągi - z tym zatrzeżeniem, że lubuję się w pstrągowych wyprawach z ekstremalnie delikatnym sprzętem. Jeszcze nigdy delikatne Ultra Lightki mnie nie zawiodły.Od redakcji Rybiego Oka: pierwotnie tekst opublikowano na naszym serwerze w Tygodniku Wędkarskim NR 1 - 3 kwietnia 1999.

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: PPHU PROTEKT INT. BH jest firmą produkcyjno-handlową prowadzącą swoją działalność szczególnie na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych, ale także i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Sznury galowe OSP Podstawą funkcją firmy jest zapewnienie klientom możliwości nabycia szerokiego asortymentu ubrań i ubiorów wchodzących w skład osobistego wyposażenia strażaka.