Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Przynęty

Hit  Przynęty

Autor: Anna Gostyńska
Temat: Przynęty
Data:06.7.02 11:34
Ocena:6.59  (80)
Czytano:14865

Przynętami nazywamy wszystko to, co zakładamy na haczyk w celu złowienia ryby. Jest to bardzo istotny element naszych zestawów. Należy pamiętać, że przynęta powinna jednocześnie być jednym ze składników zanęty.Jej odpowiedni dobór bardzo często decyduje o efektach naszych połowów. Nie łudźmy się, że rybom, nawet w momentach intensywnego żerowania, obojętne jest co połkną wraz z haczykiem. Z pewnością nic nie złowimy na przynęty nieświeże lub zachowujące się w wodzie nienaturalnie. Nie ma przynęt uniwersalnych. Na tym samym łowisku ich skuteczność może być bardzo różna w zależności np. od pory roku czy też żerującego właśnie gatunku. Jednym z czynników decydującym o jej łowności jest aromat. Jeżeli podczas zakładania na haczyk przejmie z naszych palców zapach np. nikotyny, lub benzyny okaże się zupełnie bezwartościowa.
Często można spotkać się z opinią, iż bardzo wczesną wiosną najskuteczniejsze są przynęty roślinne. Być może opinia taka utrwaliła się w związku z tym, że jeszcze do niedawna zdobycie o tej porze roku żywych przynęt było niemal niemożliwe. Obecnie, kiedy właściwie przez cały rok mamy możliwość kupienia w sklepach wędkarskich zarówno czerwonych (kompostowych) jak i białych (larwy muchy plujki) robaków czy też ochotki, okazuje się to mitem. W każdym razie, moje spostrzeżenia są inne. Nie znaczy to, iż nie ma sensu łowić na wszelkiego rodzaju ziarna, kasze, pasty czy ciasta ale skuteczność ich najczęściej będzie mniejsza niż przynęt żywych.

Jedną z najbardziej popularnych i uniwersalnych przynęt są dżdżownice. Ich wyjątkową skuteczność najlepiej widać w rzekach. Na rosówki i „kompościaki” łakomią się niemal wszystkie ryby łącznie z drapieżnikami. Nie można ich mylić z szarymi i zielonkawymi dżdżownicami wykopywanymi z ziemi. Te ostatnie są mało skuteczne ze względu na nikłą ruchliwość i krótki „żywot” na haczyku. Chowanie grotu haczyka w dżdżownicach jest błędem gdyż utrudnia zacięcie i powoduje nienaturalny wygląd przynęty.
Larwy muchy plujki również są przynętą wszechstronną. Chociaż najczęściej biorą na nią ryby spokojnego żeru. Jako przynęty można ich używać niemal zawsze i wszędzie. Aby podnieść ich skuteczność jako przynęty należy odsiać trociny, w których zostały kupione a w ich miejsce wsypać mąkę kukurydzianą z niewielka ilością zapachu dodawanego do zanęty.
Popularna „ochotka” to larwy owadów z rodziny ochotkowatych. Jest doskonałą przynętą na niemal wszystkich rodzajach wód. Na haczyk zakładać należy za czarny „łebek” bardzo ostrożnie, gdyż larwa jest delikatna. Przy łowieniu na nią trzeba wykazać się niezłym refleksem, tuż po wskazaniu brania wymaga natychmiastowego zacięcia. Często dokłada się ją do białego robaka. Mówimy wtedy, że łowimy na „kanapkę”.
Dobrymi przynętami bywają przynęty roślinne i pochodzenia roślinnego. Trzeba jednak pamiętać, że nie są naturalnym pokarmem ryb i najczęściej wymagają przyzwyczajenia do nich przez nęcenie lub stałe używanie
Wszelkie ciasta najskuteczniejsze wydają się być latem. Ich konsystencja powinna być zbliżona do ciasta przygotowanego na makaron. Zbyt twarde zdecydowanie zmniejszy ilość brań. W związku z tym, że ryby posiadają dobrze rozwinięty zmysł węchu odpowiedni zapach zdecydowanie zwiększy atrakcyjność przynęty. Tutaj godne polecenia są: wanilia, czosnek, migdał, anyż, kminek. Ciasto zakładamy na haczyk w postaci malutkiej, nieforemnej bryłki.
Skutecznymi przynętami, szczególnie na płocie, mogą być ziarna pszenicy i pęczak, które namoczone dzień wcześniej zalewa się w termosie wrzątkiem. Po kilku godzinach nadają się do założenia na haczyk.
Niezłą przynętę uzyskać można ze świeżego chleba. Kawałek miękiszu należy przez chwilę ugniatać w palcach i w takiej postaci zakładać na hak.

Do zobaczenia nad wodą


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Gliździara
Wojciech Łęcki-Węgrzyn 11.7.02 15:43
To wiedziałem że Jędza Gliździara, ale żeby tak odrazu to brać do ręki! Przy sprzyjającej okazji muszę się bliżej przyjżeć jej pomidorowej.
Pozdrawiam WŁW
     Odp: Gliździara
Marek Kaczmarczyk 12.7.02 07:17
    
Wojtuś!
W TYCH dłoniach nawet glizda wydaje się.... klejnotem... Spójrz jeszcze raz. Czy one nie wyglądają jak.... świeżo wypłukane skarby z... Klondike?
:-))))))
_k84Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Systemy CMS