Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik O rybach

Hit  Jeszcze o karpiu

Autor: Anna Gostyńska
Temat: Karp
Data:03.6.02 13:22
Ocena:6.43  (28)
Czytano:6180

Chcąc poszerzyć wiedzę na temat karpia natknęłam się na nieprawdopodobny wręcz ogrom materiałów. Z wieloma miałam okazję zapoznać się po raz pierwszy, niektóre mnie nawet trochę zbulwersowały a wiele informacji było wręcz wykluczających się.Karp
Zacznijmy jednak od historii. Karp jako gatunek zaistniał na przełomie trzecio- i czwartorzędu w okolicach Morza Kaspijskiego i wschodniej Anatolii. Obszar występowania karpia stopniowo wzrastał obejmując wody Japonii i Chin oraz Morza Czarnego. Pierwsze wzmianki o tym gatunku odnaleźć można u Arystotelesa (384-322 p.n.e) i Poliniusza (23-79 n.e.). Ze starych annałów dowiedzieć się można, że od VII do XII wieku ryba ta była masowo hodowana w stawach przyklasztornych a niewiele później i wiejskie stawy wykorzystywano do jej hodowli. W ciągu ostatnich trzech wieków oprócz intensyfikacji hodowli zaczęto wprowadzać również selekcję. Dzięki wyhodowaniu zimnoodpornych ras i mieszańców jeszcze bardziej powiększył się obszar występowania karpia. Obecnie hodowany jest również i w północnej Ameryce, południowej Afryce a nawet Australii. Dwa najbardziej znane podgatunki karpia to karp dalekowschodni i karp właściwy. Mniej znane – karp środkowoazjatycki i północnowietnamski.
W wodach Europy spotkać można dwie odmiany karpia: dziką (sazan) i udomowioną. Aktualnie wśród ichtiologów panuje przekonanie (opinia), iż populacje karpia hodowlanego w Europie reprezentują skomplikowaną mieszaninę ras. Stwierdzono, że karpie hodowlane żyjące na terenie Polski powstały z dzikich karpi rzecznych na drodze mutacji. Uważa się, iż pierwszą formą hodowlaną na naszych ziemiach był sazan dunajski. W związku z tym, że był od dawna hodowany w gospodarstwach i od setek lat poddawany ciągłej selekcji doprowadziło to do sporych różnic między tym hodowanym w stawach a żyjącym w środowisku naturalnym. Najbardziej widoczne różnice dotyczą ilości i wielkości łusek oraz stosunku wysokości do długości ciała. Karpie hodowlane są zdecydowanie bardziej „wygrzbiecone”. W dość obszernym opracowaniu naukowym pt. „Ryby słodkowodne Polski” spotkałam się ze stwierdzeniem, iż kształt ciała karpia hodowlanego zależy od bardzo wielu czynników, spośród których wymienić należy: płeć, wiek, pokarm i warunki środowiskowe, w których ryba bytuje. U karpi ustalenie kształtu ciała następuje kiedy mają ok. 6 cm. Mniej więcej do trzeciego roku życia występuje u karpi przyspieszony wzrost wysokości ciała by w późniejszym okresie zdecydowanie słabnąć. Wg tego samego źródła duży wpływ na kształt ciała ma również płeć. Samice dojrzewają później niż samce w związku z czym ich ciało o rok później ulega wydłużeniu. Najbardziej widoczną cechą wspólną odmiany dzikiej i hodowlanej to dwa długie (jasne) wąsiki w kącikach pyszczka oraz dwa krótsze (ciemne) w kącikach górnej wargi.
Sazan posiada wydłużone, walcowate ciało, małą głowę i stosunkowo mały otwór gębowy. Całe ciało pokryte jest grubymi, dachówkowato ułożonymi, dość dużymi łuskami. Barwa głowy i grzbietu sazana jest bardzo ciemna, prawie czarna natomiast boki jaśniejsze ze złotozielonym lub złotawym połyskiem. Płetwy ciemne a ogonowa z dodatkiem czerwieni. Karp hodowlany ma głowę oraz grzbiet jaśniejsze niż sazan i boki o barwie zależnej od podłoża zbiornika. Ułuszczenie karpia hodowlanego jest zróżnicowane co stało się wyróżnikiem czterech podstawowych odmian: drobnołuskie, lustrzenie, liniowe i gołe.
Karp drobnołuski, podobnie jak sazan, ma całe ciało w pełni pokryte łuskami i dlatego obie odmiany często bywają mylone choć bardzo różnią się od siebie również kształtem ciała, barwą oraz tempem wzrostu.
Najbardziej rozpowszechnioną odmianą hodowlaną jest lustrzeń, występujący w kilku odmianach (lustrzeń pelnołuski, lampasowy i rozrzucony).
Przez linię boczną karpia liniowego przebiega bardzo regularny rząd łusek typu lustrzanego. Na pozostałych płaszczyznach ciała w zasadzie łusek nie spotyka się.
Karp goły (golec, bezłuski) jest prawie pozbawiony łusek, tylko pojedyncze spotyka się po obu stronach płetwy grzbietowej.
Poza ubarwieniem zależnym od środowiska można u karpia rozróżnić ubarwienie dziedziczne. Na podstawie barwy dziedzicznej można karpia również podzielić na odmiany. W Polsce najczęstszymi są: złota, żółtobiała, szara, brązowa i niebieska. Ostatnio jednak coraz bardziej popularne stają się karpie czerwone. Furorę robią egzemplarze z nierówno rozłożonym pigmentem w efekcie czego na ciele ryby widoczne są niesymetryczne i nieregularne plamy.
Karpie, w naszych jeziorach i rzekach to są uciekinierzy ze stawów hodowlanych lub celowo tam wprowadzone poprzez zarybienie. W naszych warunkach, w tych wodach, karp się nie rozradza.
Przygoda wędkarska z kilkunastokilogramowym karpiem jest z pewnością jednym z najbardziej emocjonujących przeżyć.

Do zobaczenia nad woda


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Systemy CMS eZPublish