Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rybim Okiem Rozmaitości

Hit  Ludzie i drzewa

Autor: Piotr Jedliński
Temat: Refleksje i odczucia
Data:21.5.02 15:32
Ocena:8.25 hit (20)
Czytano:4064

Takie sobie myśli, przy okazji...


Pełne współistnienie. Przy czym drzewa bardziej potrzebne są ludziom niż ludzie drzewom. Większość nieszczęść, która spotyka drzewa jest spowodowana przez ludzi. Człowiek stara się podporządkować drzewa swoim interesom, zmusić je, aby mu służyły. Człowiek uważa siebie za istotę bardziej inteligentną i ważniejszą. Bzdura! Każde, nawet najgłupsze drzewo wie, że to tylko ludzka megalomania, a ludzie nikomu nie są potrzebni poza tym, że potrzebują sami siebie. Przyroda bez ludzi miała się lepiej i drzewa marzą o tym, aby znowu, kiedyś człowiek zniknął. Nim jednak ta chwila nadejdzie Ludzie biegają, jeżdżą, latają. Muszą to robić, aby przeżyć. Trzeba iść do sklepu - po jedzenie, do szkoły - po wiedzę. Trzeba włączyć radio lub telewizor aby wiedzieć; przyłożyć ucho do ściany, aby usłyszeć jak sąsiedzi przykładają swoje uszy z drugiej strony. Człowiek bez ruchu długo nie wytrzyma. Chyba, że martwy.


Wierzba
Drzewo odwrotnie - ono stoi i czeka. To do niego wszyscy przychodzą - ludzie i zwierzęta, przylatują ptaki. Drzewo wszystko widzi i wszystko słyszy. Robi to inaczej niż ludzie, ale ma bieżący kontakt z rzeczywistością. Żyje po swojemu. Drzewo, jeśli żyje dostatecznie długo, widzi różne rzeczy: morderstwa i gwałty, orgie i delikatne pieszczoty zakochanych. Słyszy wyznania i poznaje tajemnice. Nawet te, o których prawie nikt z ludzi nie wie. Drzewo daje siłę przytulającym się do niego kobietom i cierpi pod scyzorykiem chłopców. Drzewo cierpi także kiedy podcinają mu korzenie, aby położyć kable energetyczne i dusi się z braku wody, kiedy teren wokół ludzie zaleją asfaltem. To do drzewa przychodzi miasto. Niekiedy także odchodzi. W ruinach domów, w spękanej nawierzchni nieuczęszczanych dróg drzewo sadzi swoje dzieci. Musi naprawić ziemię, którą ludzie zniszczyli. Ludzie - chociaż nie mają żadnego pojęcia o prawdziwym życiu drzew - często się z nimi utożsamiają. Przyjmują je do swoich herbów i do herbów miast, a nawet państw. Nadają im imiona - Bartek, dąb Bolesława Chrobrego...

Drzewa - tak, jak i ludzie - różnią się pomiędzy sobą. Inna jest brzoza i inny jest buk, inna jest jarzębina i inny jest jesion. Dzięki tym różnicom - drzewo przetrwało. Ludzie także przetrwali dzięki temu, że są różni. Murzyni dobrze się czują tam gdzie jest ciepło, a Czukcze tam gdzie jest zimno. Biali tam gdzie są grzałki i lodówki oraz telewizja. Ludzie i drzewa żyją w tych samych warunkach. W tych samych miejscach i w tym samym czasie. Często drzewa żyją dłużej. Zbierają więcej doświadczeń, wiedzą więcej. Ludzie jeszcze nie potrafią korzystać z wiedzy drzew. Co najwyżej patrzą na ścięty pień i zastanawiają się czy dany rok w życiu drzewa - zaznaczony słojem - był korzystny dla drzewa czy nie. To nie jest nawet namiastka tego co wie drzewo. Ludzie mówią o drzewach pogardliwie - rośliny. A to do nich właśnie należy przyszłość. Ludzie - kiedy nadchodzi kataklizm - uciekają, chronią siebie i innych, a drzewa? Drzewa stoją i czekają. Taki ich los. W takiej sytuacji muszą liczyć na szczęście lub zginąć. Dlatego tyle ich zostało powalonych podczas wichur. Cześć ich pamięci! Uczcijmy je minutą zrozumienia.

Pioter


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Człowiek z drzewa, drzewu lżej.
Ryszard Siejakowski 22.5.02 11:10
Cieszę sie Piotrze, że umieściłeś to w artykułach. Piękny poetycki tekst, który nie zniknie w powodzi postów. Jeszcze tak niedawno, człowiek zeskoczył z drzewa i zmienił się w postać dwunożną. Opuścił swoje schronienie oraz swoją spiżarnię. Smutne jest to, że ma tak krótką pamięć. Nie tak dawno będąc na rybach natknąłem się na świeży wyrąb. Pod siekierę, a właściwie pod piłę łańcuchową poszło kilka hektarów lasu. Widok doprawdy smutny. Nie to jednak spowodowało mój odruch żalu. Jako pomnik swej głupoty pozostawiono na samym środku tej pustyni samotnie stojącą sosnę. Jedna, jedyna wyrośnięta sosna na kilku hektarach karczowiska. To było jak krzyk rozpaczy.
Pozdrawiam Ryszard.
PS. Aby nie było już tak zupełnie minorowo to wychodzi mi Piotrze na to, że nasi przodkowie musieli mieć coś wspólnego z leśnymi driadami i elfami, jeśli nas tak to porusza.
     Odp: Człowiek z drzewa, drzewu lżej.
Marcinek Szałański 22.5.02 13:05
    
..smutne..ale przeciez na miejscu tych wycietych drzew zostana posadzone nowe mlode drzewka...taka jest gospodarka lesna,i tego nie zmienimy,najgorsze i najbardziej bolesne jest wycinanie drze rosnacych berposrednio nad woda,wyciaganie z wody wiatrolomow,niszczenie siedlisk ryb.....prostowanie rzeczek..tym wszystkim ktorzy to robia,bezkarnie....zycze zeby w przyszlym wcieleniu byli takimi drzewami...ktore ktos poprostu zetnie,usmierci......Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Zez - Blog zez.pl