Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
Error: eZArticleRenderer::eZArticleRenderer() could not find generator in XML chunk.
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Pory roku Wiosna

Hit  Majowy lin

Autor: Anna Gostyńska
Temat: Lin
Data:02.5.02 11:10
Ocena:6.88  (93)
Czytano:8566

I mamy wiosnę w pełni. Dłuższe i cieplejsze dni pozwalają nareszcie na coraz częstsze wypady nad wodę. Maj, większości wędkarzom, kojarzy się z jedna z najpiękniejszych ryb, żyjących w naszych wodach – linem.Lin
Lin (Tinca, tinca) należy do rodziny karpiowatych. Jego ciało, bocznie spłaszczone, pokryte jest drobną łuską i grubą warstwą śluzu. Kąciki ust zakończone są parą niewielkich wąsów. Dość duże zaokrąglone płetwy są koloru brunatnozielonego, natomiast pozostałe części ciała mają barwę oliwkowozieloną. Można czasem spotkać odmianę złocistą (niezależnie od podłoża, gdyż jest cechą dziedziczną) ale zdarza się to bardzo rzadko. U samców płetwy brzuszne są zdecydowanie dłuższe, sięgają aż do płetwy odbytowej.
Lina można spotkać w nizinnych wodach prawie całej Europy z wyjątkiem wód arktycznych i zachodnich wybrzeży Półwyspu Bałkańskiego. Najchętniej bytuje wśród roślinności wodnej, w zamulonych partiach wód stojących lub wolno płynących.
Tarło rozpoczyna w czerwcu, kiedy woda osiągnie temp. 19 – 20oC. Rozród odbywa się na porośniętych roślinnością płyciznach. Z ok.300 tys. ziaren ikry, składanej przez samicę tylko kilka dorasta do wieku, kiedy mogą się stać reproduktorami. Jest to, między innymi, wynikiem tego, że wylęg lina przypada na okres, kiedy intensywnie już żerują młode drapieżniki i ptactwo wodne. Wrogiem ikry są również drapieżne owady. Dlatego też nieodzowna, wydaje się być, konieczność wspomagania rozrodu tego gatunku, choćby przez zatapianie krat przetykanych gałęziami krzewów i drzew iglastych w pobliżu naturalnych tarlisk. Gatunek ten, mimo, że coraz rzadziej łowiony, ciągle nie posiada nakazanego prawem okresu ochronnego. Proponuję więc, aby w okresie tarła, powstrzymać się od połowów tej pięknej i walecznej ryby.
Liny najczęściej pobierają pokarm z mulistych partii dna. Ryją w nim znacznie głębiej niż karp. Ale właśnie w maju, szczególnie w słoneczne dni, wielokrotnie obserwowałam te ryby żerujące tuz pod powierzchnią, zbierając z roślin drobne zwierzęta wodne.
W niektórych opracowaniach fachowych spotkałam się ze stwierdzeniem, iż lina nie należy spodziewać się w bardzo płytkich wodach karasiowych. Nie zgadzam się z tym, gdyż najlepsze efekty w połowach tej ryby miałam właśnie w płytkich, mulistych, zarośniętych zbiornikach, tzw. „karasiowych oczkach”. w których ze względu na niedostatek tlenu, praktycznie tylko karaś i lin miały jeszcze szansę przeżycia.
Głównym pokarmem dorosłych linów są drobne zwierzęta strefy dennej i przydennej. Bardzo chętnie spożywają również drobne skorupiaki i ślimaki, skąposzczety oraz larwy ochotkowatych, jętek i chruścików. Skład pokarmu zależny jest od jego dostępności oraz rodzaju zbiornika, w efekcie czego, gdy zaistnieje taka możliwość liny chętnie spożywają również pokarm pochodzenia roślinnego (łubin, żyto, jęczmień, owies).
Lin średnio dorasta do długości ok. 35 cm i ok. 1 kg masy ciała oraz wieku 6 – 7 lat, ale spotyka się niekiedy osobniki o długości nawet do 50 cm i wadze 3 kg. Gatunek ten jest odporny na złe warunki środowiska. Jego mięso jest bardzo smaczne i delikatne.
Łowcę linów, przede wszystkim, charakteryzować powinna cierpliwość i stoicki spokój ze względu na wyjątkową płochliwość i ostrożność. Autorzy większości publikacji proponują wcześniejsze przygotowanie łowiska, przez wycięcie w roślinności wodnej specjalnego korytarza do holu ryby i wysypanie łowiska piaskiem w celu utwardzenia dna. Osobiście uważam, że jest to zbyt drastyczna ingerencja w środowisko wodne. W zamian proponuję używanie podbieraka z długą rękojeścią i tak sporządzonej, lekkiej zanęty, która nie będzie miała tendencji zapadania się w muł i roślinność denną. Taką konsystencję zanęty można uzyskać przez odpowiedni dobór jej składników i sposób podania. Na łowisku należy zachować wyjątkową ciszę (przygotować się do łowienia z dala od miejsca połowu).
Najczęściej łowimy z dna a gdy jest porośnięte – tuż nad nim. W przypadku, gdy zauważymy, że ryby żerują wśród roślin, tuż pod powierzchnią wody malutki spławik ustawiamy ok. 30 cm od haczyka i opuszczamy zestaw między liście. Brania takie są dość agresywne a hol tej walecznej ryby nie jest łatwy.

Do zobaczenia nad wodą


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
lin
Witek Niechcaj 01.8.04 13:01
Byłbym wdzięczny za każde informacje dotyczące tej pięknej ryby. Czym ją zanęcać? Jakie przynęty są najskuteczniejsze?
Lobby linowe
Mietek Pachucy 23.5.04 16:12
Zakładam Partię przyjaciół lina:-))) W prasie wędkarskiej ciągle tylko o pstrągach trociach i łososiach, a raz na 5 lat trafi się jakiś artykuł o linie. To najładniejsza ryba naszych wód i nawet szczupak (chociaż też zielony) jej do płetw nie dorasta. Bardzo fajnie że i na RO lin doczekał się jakiegoś artykułu. Oczywiście 10.
     Odp: Lobby linowe
Nedwedz 02.7.04 23:14
    
Zgadzam sie z tym, ze zdecydowanie za malo jest o linie. Bardzo urzekla mnie ta ryba. Czy ktos ma sprawdzony sposob na jej lowienie? Spotkalem sie z czyms takim jak metoda erekcyjna, ale nigdzie nie znalazlem dokladnych informacji na ten temat.Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Wdrożenia OpenERP