Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum sklep 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Metody połowu

Hit  Jaź - brytyjskie porady

Autor: Jacek Jóźwiak
Temat: Jaź i kleń
Data:02.5.02 11:10
Czytano:5878

Na rzeczkach niewielkich, szczególnie na ich zakrzaczonych odcinkach, operowanie klasyczną przepływanką nie jest możliwe. Warto wówczas zajrzeć do brytyjskiej literatury i poczytać o łowieniu na przypływankę wypuszczaną.

Należy też przywrócić do łask kołowrotek ze szpulą obrotową na centralnej ośce (centrepine). W Polsce - poza muchówką i ciężką gruntówką - kołowrotek typu Nottingham został niemal całkowicie zapomniany. Bodaj żaden sklep w Polsce nie dysponuje stałą ofertą markowych kołowrotków tego rodzaju. Znajomi wędkarze, szczególnie ci mieszkający w pobliżu niewielkich rzek lub lubiący w nich łowić, muszą takie kołowrotki zamawiać za granicą, głównie w Anglii.

Właśnie takie maszynki pozwalają bardzo skutecznie obławiać przepływanką niewielkie rzeczki, a konkretnie "przesieki" między roślinnością. "Wypuszczanka" wymaga woderów (na wielkich rzekach łodzi). Wędkarz ustawia się powyżej roślin i "wpuszcza" spławik w rynnę. Nurt porywa zestaw ze spławikiem i niesie go w dół rzeki. Doskonale nasmarowane łożyska pozwalają wysnuwać się żyłce, jednocześnie napinają ją, umożliwiając natychmiastowe zacięcie. Wystarczy kciukiem lub palcem wskazującym przytrzymać szpulę, by zacięcie było trafione. Kołowrotek o szpuli stałej bardzo utrudnia, wręcz uniemożliwia złowienie ryby techniką wypuszczanej przypływanki, aczkolwiek znam mistrzów, którym się to udaje.

Brytyjczycy, oraz nieliczni wędkarze polscy, używają do tej techniki dość długich (4,20 m) wędzisk matchowych. Oprócz jazi łowi się w ten sposób inne ryby spokojnego żeru, przede wszystkim klenie, płocie, jelce, zaś w krainie brzany - brzanę, certę, świnkę.

Nie każdy wędkarz musi lubić aktywne wędkowanie. Amatorzy gruntówki także mogą łowić z premedytacją jazie, pod warunkiem, że zmontują zestaw inaczej niż nakazuje polska tradycja. Zestaw do łowienia jazi nazywa się irlandką, bowiem właśnie na Zielonej Wyspie bardzo jest powszechny. Klasyczna irlandka składa się z silnie obciążonego koszyczka zanętowego umieszczonego na końcu żyłki głównej oraz bocznego troka z przyponem. Boczne ulokowanie przyponu powoduje, że przynęta znajduje się nad dnem i poruszana jest kusząco przez prąd rzeki. Taki montaż zestawu stosuje się głównie przy drgającej szczytówce, ale może on także spełniać swoją rolę w typowej ciężkiej gruntówce.

Zestaw montowany "nieprzelotowo" powoduje, że brania znaczą się świetnie na tipie "pikerka", zaś przy klasycznej gruntówce powodują samozacięcie się ryby.

W Wielkiej Brytanii, a także we Francji i we Włoszech, zestaw irlandzki stosuje się niekiedy do połowów przystawką ze spławikiem.

Jaź - spokojny drapieżca

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Wędkarskie stowarzyszenie o ideach nieco odmiennych od promowanych przez PZW. Szczególnie uważnie przeczytaj zatem nagłówek tej strony: Stowarzyszenie Wędkarzy Internautów . Szybko zrozumiesz różnicę i kto wie, może się do niego przyłączysz.