Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
Error: eZArticleRenderer::eZArticleRenderer() could not find generator in XML chunk.
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Łowiska Rzeki

Hit  Rzeka Czarny Dunajec

Autor: Zbigniew Szwab
Temat: Pstrąg i Lipień
Data:28.2.02 18:25
Ocena:8.52 hit (44)
Czytano:10395

"Czarny Dunajec, rzeka w województwie małopolskim 48 km, powierzchnia dorzecza 456 km2. Przepływa przez Czarny Dunajec, Chochołów, Ludźmierz, Witów. Źródła w Tatrach Zachodnich. Powstaje z połączenia trzech potoków: Chochołowskiego, Lejowego i Kościeliskiego. Płynie przez Podhale. W Nowym Targu łączy się z Białym Dunajcem, tworząc Dunajec. Większe dopływy: potoki Antałowski, Dzianisz, Piekielnik, Rogoźnik, Klikuszówka"
Tyle na temat Czarnego Dunajca znajdziemy w Wielkiej Internetowej Encyklopedii. Multimedialnej - co powinien jeszcze wiedzieć wędkarz?


Uściślając hasło "Czarny Dunajec" zawarte w WIEM, należy dodać, że źródłowymi potokami Czarnego Dunajca są Siwa Woda i Kirowa Woda. Pierwszy z potoków wypływa z Doliny Chochołowskiej /źródła ok. 1.540 m n.p.m./, drugi z Doliny Kościeliskiej. Oba te potoki na wysokości 925 m n.p.m. na polanie Biały Potok /tuż poniżej mostu na drodze wojewódzkiej nr 958/ łączą się i dają początek Czarnemu Dunajcowi. Z tego miejsca rzeka kieruje się na północ, płynąc przez takie miejscowości jak Witów, Chochołów, Koniówkę, Podczerwone, Czarny Dunajec, Wróblówkę, aby zmienić kierunek na wschód i mijając po drodze Krauszów, Długopole i Ludźmierz dotrzeć do Nowego Targu i dać wraz z Białym Dunajcem początek rzece Dunajec.

Żyją jeszcze osoby, które pamiętają czasy, gdy do źródeł Czarnego Dunajca w dużych ilościach zmierzały łososie /naukowcy twierdzą, że trocie/, pstrągi i "podryby" /lipienie/, aby odbyć tam tarło. Jeden z największych pstrągów, złowionym po wojnie, nazwijmy to metodą nie wędkarską, miał blisko 8 kg. Złowiony zaś na wędkę powyżej 6 kg - jego zdjęcie można zobaczyć w jednym z nowotarskich sklepów wędkarskich.
Dziś głównym mieszkańcem Czarnego Dunajca na całej jego długości jest pstrąg potokowy. Od miejscowości Czarny Dunajec w dół rzeki spotkać można lipienie, a od Ludźmierza obok wymienionych gatunków złowić możemy sporych rozmiarów klenie. Sporadycznie w końcowym biegu rzeki przy olbrzymim szczęściu natrafić możemy na głowacice. Znane są również przypadki złowienia szczupaków w okolicach Ludźmierza, ale ich obecność w rzece można "zawdzięczać" stawom hodowlanym w Długopolu.

Czarny Dunajec jest rzeką należącą do PZW. Wędkarze spoza okręgu nowosądeckiego zgodnie z regulaminem wnoszą opłaty za wędkowanie. Opłaty takie można wnieść w :
- Nowy Targ, sklep Wędkarz, ul. Kolejowa.
- Nowy Targ, siedziba Koła PZW, ul. Kolejowa.
- Nowy Targ, sklep Nurt, ul. Ku Studziankom
- Jabłonka - posterunek policji, Pl. Dworcowy.
- Krościenko, sklep zoologiczny, ul. Jagiellońska.
- Harklowa - stacja benzynowa Na Grapce.
- Sromowce Niżne - Restauracja Trzy Korony
lub na konto ZO PZW Nowy Sącz.
Od źródeł do ujścia Iwańskiego Potoku w Witowie rzeka płynie w otulinie Tatrzańskiego Parku Narodowego - wędkowanie zabronione. Od ujścia w/w wymienionego potoku /poniżej jazu, z którego woda zasila tartak zwany przez miejscowych "troc u Pilorza"/ na całej długości Czarnego Dunajca dozwolone jest wędkowanie metodą muchową. Z przepisów, należy pamiętać, że wymiar ochronny pstrąga potokowego wynosi 25 cm a jego okres ochronny kończy się 31 stycznia, zaś lipień w okręgu nowosądeckim objęty jest ochroną już od 15 listopada do 31 maja.

Czarny Dunajec jest rzeką średniej wielkości. Jego szerokość waha się od 3 do ponad 15 metrów. Obok długich i płytkich prostek można spotkać liczne doły nie przekraczające jednak 3 metrów głębokości. Od początku swego biegu do Koniówki, Czarny Dunajec ma typowo górski charakter. Poniżej tej miejscowości, aż do miejscowości Czarny Dunajec spotkamy na rzece liczne progi i jazy. To głównie z ich powodu złowienie lipienia w górnym odcinku rzeki jest niezwykłą rzadkością. Od Czarnego Dunajca do Ludźmierza rzeka jakby zwalnia. Przepływa ona przez równinę, czyli Kotlinę Orawsko-Nowotarską. Stąd rozpościerają się jedne z piękniejszych widoków na Tatry. Rzeka zaczyna tu meandrować, tworząc liczne zakola. Miejscami, jednocześnie płynie kilkoma odnogami. Dalej w Nowym Targu nabiera szybkości i wartkim korytem wśród uregulowań kamiennymi opaskami zmierza by skończyć swój bieg.
W okresie letnim po większych opadach górny odcinek rzeki, do Chochołowa włącznie, bardzo szybko czyści swoją wodę. Ze zdolnością oczyszczania może konkurować tu nawet z Białką Tatrzańską. Poniżej Chochołowa rzeka przepływa przez miękkie skały iłowe, co zabarwia jej wodę na kolor popielaty, dlatego też po dużych ulewach na odcinku do Nowego Targu nie można łowić nawet przez kilka dni.

Jest to rzeka nadająca się raczej do samotnych wypraw muszkarskich. Jeżeli pragniemy wybrać się na łowy w liczniejszym gronie, to należy umiejętnie "podzielić się" wodą. Do brodzenia w jej nurcie wystarczają wodery "biodrówki". Patrząc z punktu widzenia komunikacyjnego i naszego wygodnictwa Czarny Dunajec jest rzeką wymarzoną. Od początku jej biegowi towarzyszy droga nr 958 Zakopane - Czarny Dunajec - wijąca się raz lewym raz prawym brzegiem, nie dalej jednak niż 500 m od koryta rzeki. Droga z rzeką przecina się dwa razy. Raz na początku Chochołowa, drugi raz w Koniówce. Jadąc na dolny odcinek rzeki, należy w Czarnym Dunajcu skierować się na Nowy Targ /droga nr 957/ i tuż za mostem skręcić z tej drogi na Wróblówkę, a dalej polną drogą, dobrze utwardzoną, którą łatwo można pokonać samochodem, kierujemy się na Długopole i Ludźmierz gdzie znowu możemy powrócić na drogę nr 957.

Znam tę rzeką od dziecka. W lecie otwierajac okno słyszę jej szum, który układa mnie do snu. Nie wiele brakowało, aby w wieku szczenięcym w trakcie zabaw na lodzie zabrała mi życie. To jej brzegami jako dziecię zmierzałem towarzysząc memu ojcu w wędkowaniu, bezwiednie chłonąc jego ruchy, sposób podawania przynęty. To chyba dlatego mówiąc o muchowaniu bardziej to "czuję niż wiem". Tak samo jest z tą rzeką. Dała mi już sporo ryb, ale dalej jest tajemnicą i taką pozostanie. Często wydaje się bezrybną, aby przy następnej wyprawie zaskoczyć obfitością ryb. Bardzo często zdarzają się wyprawy "o kiju", choć miały miejsce sytuacje gdy po pięciu rzutach łowiłem kpl. miarowych pstrągów. Jakie przynęty mogę polecić na tę wodę? Występującym licznie w tej rzece owadem jest chruścik i stąd wszelkie jego imitacje są bardzo skuteczne. Łowiąc na owada doskonałego warto spróbować prowadzić go pod prąd, tak prowadzony chruścik bardzo często prowokuje pstrąga do ataku. Prezentowana w ten sposób przynęta ma niestety jedna wadę, spora ilość wyjść pstrąga jest niestety pusta - z jakiś przyczyn ryba nie "trafia" w przynętę. Jak na większości rzek, tak też na Czarnym Dunajcu dobrą przynętą na pstrąga jest mucha March Brown. Ze streamerów, pstrągi łowię na imitacje głowacza - sprawdzonym wzorem jest Muddler. Moim ulubionym okresem połowu lipieni jest końcówka czerwca, kiedy to na końcowym odcinku Czarnego Dunajca odbywa się rójka dużej białej muchy, przypominającej swoim wyglądem jętkę. Bardzo dobrze imituje ją mucha z białymi skrzydełkami i ogonkiem z tułowiem błękitno-białym. Dla tej muchy wielkie lipienie "tracą głowę". Do skutecznych much lipieniowych zaliczę również nimfę - pomarańczowego kiełża. Tajną i chyba najskuteczniejszą przynętą jest imitacja dżdżownicy zwana popularnie "glajchą". Wybierający się na Czarny Dunajec fascynaci metody muchowej powinni wziąć pod uwagę, że rójki niektórych owadów mają nieraz miejsce o dwa tygodnie później niż na górnym Dunajcu, a czasami nawet do miesiąca później niż na Dunajcu w rejonie Sromowiec.

Dla chcących z wyprawy muchowej powrócić koniecznie z pstrągiem - polecam gospodarstwo wędkarskie we Wróblówce, gdzie za opłatą można w stawie łowić spore, nawet do 4 kg, pstrągi tęczowe. Można łowić na swój sprzęt, jednak wszystkie złowione pstrągi należy zabrać i zapłacić.

Tak więc drogi czytelniku, jeżeli zbłądzisz kiedyś na Podhale, zaszczyć swoją obecnością również rzekę Czarny Dunajec. Wierzę w Twoją szlachetność, nie zabieraj więcej niż potrzebujesz. Nie oczekuj złowienia olbrzymich ryb - choć kto wie? Gdy nad brzegiem tej pięknej rzeki spotkasz muszkarza w góralskim kapeluszu z wetkniętą weń dużą muchą, na jego ciepłe "Dzień dobry" ukłoń się równie miło, może zdradzi Ci ów człowiek inne tajemnice tej rzeki ...

Pozdrawiam Zbyszek :)


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Zapytanie
Marek Piórkowski 26.3.04 10:07
Witam. Mam pytanie. Wybieramy się na wyjazd z pracy do Zakopanego, lecz mnie nie bawi jazda na nartach. Pomyślałem ze mógłbym pospiningować w okolicznych rzekach. Czy mógłby pomóc mi pan uzyskać informacje :Jakie są w okolicach Zakopanego miejsca gdzie można pospiningować? Gdzie należy wnieść opłatę? Jakich rybek można się spodziewać. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Marek P.
     Odp: Zapytanie
Zbigniew Szwab 26.3.04 14:40
    
Witaj. Na wstępie - na tym forum nie zwykliśmy sobie "panować". Zwracamy się zawsze "na Ty", bo jak mawiaja górale: "Na Pana to trza mieć wyglond i piyniondze" ;)

Z łowieniem na spinnig w okolicach Zakopanego bedzie problem, płyną tam wody górskie i jedyną dozwoloną metodą jest mucha.

Na spinnig wolno łowic na:
- Czarnej Orawie - ok. 45 km od Zakopanego w stronę Chyżnego
- na Dunajcu od ujścia potoku Szlembarskiego /poniżej miejcowowści Dębno/ do Zalewu Czorsztyńskiego i na tymże zalewie. Z Zakopanego to ok 35 km.

Gdzie obecnie można dokonać opłat za wędkowanie dowiesz się bezpośrednio w ZO PZW Nowy Sącz nr tel 018 44-142-40.

Gdybyś potrzebował jakichś dokładniejszych porad napisz na priv zszwab@interia.pl podam Ci swój nr telefonu.

Milego i udanego wypoczynku.

Pozdrawiam Zbyszek :)

PS. Może warto spróbować zaprzyjaźnić się "z muchą"? ;)
mam jedno pytanko
Mariusz P 28.4.02 22:52
mam pytane. jeśli zna Pan tą rzekę od dziecka to z pewnością zn Pan tez Biały Dunajec. Ja tam zaniedługo się wybieram i mam zamiar coś złowić. czy moge liczyć na jakieś namiary na dobre miejscówki??

pozdrowinia Mariusz
     Odp: mam jedno pytanko
Zbigniew Szwab 29.4.02 10:06
    
Możesz liczyc na moją pomoc, ale ... mam wrażenie, że nie czytasz odpowiedzi na swoje posty. Zadajesz pytanie o Biały Dunajec chyba już trzeci raz /pomijam fakt, że piszesz chyba również pod nazwiskiem Mariusz Pastuszka/ - przeczytaj uważnie co napisałem Ci wcześniej.

Pozdrawiam Zbyszek
OT do Admina - prośba o korektę w artykule
Zbigniew Szwab 24.4.02 10:21
Z wypiekami na twarzy muszę się przyznać do popełnienia błędu w powyższym artykule.

Błędnie podałem okres ochronny lipienia.
Jest:
"lipień w okręgu nowosądeckim objęty jest ochroną już od 15 października do 31 maja."
Powinno być:
"lipień w okręgu nowosądeckim objęty jest ochroną już od 15 listopada do 31 maja."

Na ten oczywisty błąd zwrócił mi uwagę Jacek Płachecki za co jestem mu bardzo wdzięczny. Jednocześnie przepraszam jeżeli wprowadziłem kogoś w błąd - nie było to moją intencją.

Proszę uprzejmie Admina o poprawę zapisu dotyczącego okresu ochronnego na prawidłowy.

Dobrze się stało, że "wydłużyłem" okres ochronny lipienia, a nie odwrotnie, bo ktoś z czytających mógłby mieć problemy nad wodą ;). Jeszcze raz przepraszam.

Pozdrawiam Zbyszek :)
     Odp: OT do Admina - prośba o korektę w artykule
Dariusz Żbikowski 24.4.02 10:39
    
Poprawiono,

Pozdrówka,
Darek
10!
Tomek Potempa 28.2.02 19:50
Za rzetelna informacje i to "cos", zwlaszcza w siodmym akapicie.
9 - ale tylko dlatego ze mam hopla..
Robert Łukomski 28.2.02 18:52
..na punkcie obrazkow i dlatego ze nie bylo 9,5 do wyboru.. reszta - marzenie..:))
Full information
Ryszard Siejakowski 28.2.02 18:33
Zbyszku pełna "dyszka" za szczegółowy opis łowiska.Byle tylko posłuchano Twoich rad i nie zadeptano rzeki co często ma niestety miejsce po takich opisach.
Ryszard.
     Odp: Full information
Zbigniew Szwab 28.2.02 18:48
    
Dziękuje za ocenę.
Ta rzeka Ryszardzie nie jest eldoradem. Większość wędkarzy goniących za "łupem" wróci z niej raczej rozczarowana - Ci zaś, a takich tu nie brakuje, którzy potrafią zachwycać się przyrodą nie powinni być zawiedzeni /no może poza odcinkiem od Koniówki do miejscowowści Czarny Dunajec, poprzecinanej progami/.

Pozdrawiam Zbyszek :)

PS. Nie jest to artykuł konkursowy i proszę koleżanki i kolegów o szczerą ocenę, aby przypadkiem nie zanudzać ;)
         Odp: Full information
Ryszard Siejakowski 01.3.02 09:39
        
Zbyszku, pojęcie Eldorado jest pojeciem enigmatycznym.Czasem na rzeczce gdzie nie odnosiliśmy żadnych większych sukcesów trafia się takie parę dni, ze jesteśmy całkowicie zaskoczeni tym co się stało.Wiem z doświadczenia, że dokładne opisy łowisk, niestety skutkują chwilową eksplozją amatorów kwaśnych jabłek.Ryb nie nałowili ale pozostawili po sobie tyle wszelkiego "dobra", że "Sanitech" miałby co robić.Pozostawmy urok odkrywania miejsc pięknych, samotnym wilkom.
Pozdrawiam Ryszard.
             Odp: Full information
Zbigniew Szwab 01.3.02 10:42
            
Pozostawmy urok odkrywania miejsc pięknych, samotnym wilkom


dlatego też, "Gdy nad brzegiem tej pięknej rzeki spotkasz muszkarza w góralskim kapeluszu z wetkniętą weń dużą muchą, na jego ciepłe "Dzień dobry" ukłoń się równie miło, może zdradzi Ci ów człowiek inne tajemnice tej rzeki ..." ;)

Pozdrawiam Zbyszek :)
                 Odp: Full information
Piotr Jedliński 01.3.02 11:29
                
Mocna "dycha".
Zbyszku, eeeech..... zazdroszczę, jak cholera, takiego "MLEKA" pod nosem.
PiotrValid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Blog o CMS