Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik O rybach

Hit  Pokarm suma

Autor: Jacek Jóźwiak
Temat: Sum
Data:12.2.02 11:09
Czytano:6829

Wylęg suma tuż po zakończeniu stadium larwalnego przystępuje do aktywnego żerowania. Pierwszym pokarmem suma jest zooplankton, który dosyć szybko zastępowany jest znacznie większymi larwami owadów. Podstawę pożywienia młodziutkich sumów stanowią larwy jętek, muchówek i chruścików. Półtoracentymetrowe sumki nie gardzą też wylegiem innych gatunków ryb, a niekiedy rownież żywią się swoimi mniejszymi braćmi. Małe sumki polują jak szczupaki, rzucając się w pościg za zdobyczą, co więcej w tym okresie życia niechętnie atakują organizmy mało ruchliwe. Polowania z zasadzki nauczą się znacznie poźniej.W zależności od składu dostępnego w danym akwenie pokarmu sumy przechodzą na dietę niemal wyłącznie rybną po osiągnięciu długości 3-5 cm ! Oczywiści okazyjnie jedzą nadal larwy wodnych owadów i zaczynają również "dostrzegać" żaby, niemniej jednak ryby stanowią około 90 % pokarmu sumów. Tendencja ta pogłębia się jeszcze w miarę wzrostu ryb - w badaniach przewodów pokarmowych dorosłych wiślanych sumów znaleziono 21 gatunków ryb-ofiar, przy czy zdecydowanie najczęsciej zjadane były kiełbie, ukleje, jazgarze i płocie. Tylko około 20% sumów uwzględniało w swej diecie żaby i wodne bezkręgowce, przy czym ich masa była znikoma w porównaniu do masy zjedzonych ryb.


Sum żeruje indywidualnie, głównie o zmroku i nocą, pod powierzchnią lub w płytkich partiach wody. Taktyka łowiecka suma polega na podkradaniu się do ofiar i jednorazowym chwytaniu stosunkowo dużych kąsków. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły - przy wielkiej obfitości drobnego pokarmu sumy nie dość że zmieniają dietę, to jeszcze zaczynają polować na modłę okoni czy szczupaków, a co więcej, tworzą stada. Sytuacje takie obserwuje się na przykład w sytuacjach gdy wylęg lub narybek rzecznego białorybu masowo migruje z zalanych łąk do głównego koryta rzeki, czasami również poniżej kanałów zrzutowych z ośrodków zarybieniowych gdzie tyraliery sumów opychają się zgodnie spływającym narybkiem. Grupowe żerowanie sumów na wylęgu lub narybku jest jednak dosyć rzadkie i ograniczone w czasie, wynika bowiem z sezonowości zjawisk biologicznych. Wczesną wiosną sumy żerują głównie na populacjach tarłowych ryb karpiowatych, samotnie polując na ryby 3-4 gatunków i zjadając od 2 do 5 sztuk stosunkowo dużej zdobyczy dziennie. Początek lata przynosi zmianę w odżywianiu suma - zaczyna on żerować na wylęgu i narybku czasami nawet i ponad 20 gatunków, zjadając zwykle ponad 20 ofiar dziennie. Jesienią sumy żerują już tylko na kilku gatunkach, zjadając z reguły około 2 większych ofiar na dobę. Tak żerowanie suma wygląda na wielkich dzikich rzekach, a jaki ma ono przebieg na na przykład Wiśle warszawskiej? Sumy w środkowym biegu Wisły prawie stale żywią się drobnymi rybami, gdyż nie występują tu zjawiska masowego spływu wylęgu czy narybku z łąkowych tarlisk. Niemniej jednak zmiany sezonowe w menu suma są i tutaj dość wyraźne - wiosną sum żeruje głównie na populacjach tarłowych płoci, jazgarza i uklei, a gatunek który akurat ma tarło stanowi do 80% pokarmu sumów. W maju sumy zjadają od 1 do 2 ofiar na dobę, w czerwcu zaś od 3 do 4. Przeciętna wielkość zjadanych płoci wynosiła 14 cm, zaś wśród jazgarzy i uklei dominowały rybki około 10 centymetrowe.

Dorosłe sumy wykazują dążność do jednorazowego zaspokajania głodu - oznacza to że na następny żer wyruszają gdy porcja pokarmu w żołądku jest niemal do końca strawiona. Ze względu na fakt iż tempo procesów trawiennych w żołądku suma jest ściśle uzależnione od temperatury, od niej też zależy intensywność sumiego żerowania. Przy temperaturze wody wynoszacej 10 stopni sum żeruje co 3,5 dnia, przy 15 stopniach wybiera się na łowy co drugi dzień, a przy 20-25 stopniach co najmniej raz na dobę musi coś przegryźć. A kąski wybiera sobie raczej niewielkie w stosunku do swojej wielkości - długość ofiar suma z reguły nie przekracza 13% jego własnej długości, co stawia go na ostatnim miejscu wśród np. wiślanych drapieżników. Zaiste, patrząc na pysk suma naprawdę trudno uwierzyć, że pod względem wielkości ofiar w proporcji do długości ciała ustępuje on dwukrotnie kleniowi i boleniowi, nie mowiąc już o sandaczu, okoniu czy szczupaku. Nie bez znaczenia pozostaje tu również kształt ciała ofiary - 20 centymetrowy leszcz, szeroki i płaski, stanowi pokarm o wiele trudniejszy do "zwinięcia" w kulistym żołądku suma niż większy, na przykład 30 centymetrowy, ale gietki i wydłużony miętus.

cdn.

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Świat Druku - ciekawe linki