Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Metody połowu

Hit  Drgająca szczytówka

Autor: Robert Łukomski
Temat: Nieokreślony
Data:08.2.02 11:10
Ocena:6.3  (158)
Czytano:21262

W wędkarstwie gruntowym istnieje wiele metod obywających się bez spławika. Jedna z najskuteczniejszych i coraz bardziej w ostatnich czasach popularnych jest metoda drgającej szczytówki (DS, picker, feeder). Jak już sama nazwa sugeruje wskaźnikiem brań jest cienka, bardzo elastyczna szczytówka. Metoda drgającej szczytówki jest „kuzynką” gruntówki z ciężkim ołowiem dennym, ale o niebo bardziej finezyjną i elegancką. Podobieństwo dotyczy konstrukcji zestawu i napięcia żyłki w czasie oczekiwania na branie i na tym w zasadzie podobieństwa się kończą.W metodzie DS. najprostszy zestaw zbudowany jest z przelotowo zamocowanego na żyłce głównej obciążenia o masie kilku do kilkudziesięciu gramów i przyponu umocowanego za pomocą krętlika. Obciążenie może stanowić ciężarek (różnego kształtu, najczęściej z wtopionym krętlikiem) lub koszyczek zanętowy. W pierwszym przypadku wędkę nazwiemy pickerem, w drugim – feederem. Obciążenie mocowane jest bądź wprost na żyłce bądź za pomocą rurki antysplątaniowej. Obie szkoły mają tyle samo zwolenników co i przeciwników. Wielkość obciążenia dobieramy w zależności od głębokości łowiska, siły nurtu (w rzekach) i odległości na której łowimy. Im dalej, głębiej, w silniejszym prądzie tym większe obciążenie.
Wędzisko stosowane przy połowie metodą DS. przypomina konstrukcją wędziska spinningowe i wyróżnia się szczególnie elastyczną i delikatną, najczęściej wymienną szczytówką (dobieraną do obciążenia i szybkości nurtu). Ma ono najczęściej długość od 2,7m. do 3,3m.

Metoda DS. wymaga zastosowania kołowrotka. Najczęściej stosuje się niewielkie kołowrotki o szpuli stałej z żyłką o grubości od 0,12-0,14mm do 0,18-0,20mm.


Podczas łowienia przypon z przynętą spoczywa najczęściej na dnie. Po zarzuceniu wędki w wybrane miejsce Wędzisko umieszczamy na podpórkach ustawiając je tak aby tworzyło z żyłką kąt lekko rozwarty (nieco większy niż 90 stopni) i delikatnie napinamy żyłkę aż do momentu niewielkiego, lecz wyraźnego ugięcia szczytówki. Branie ryby sygnalizowane jest poprzez ugięcie, drgania lub czasem wyprostowanie szczytówki. W dobrej wędce drgania są przenoszone na cały kij i przy odrobinie wprawy nie sposób ich pomylić z ruchami szczytówki wywołanymi wiatrem lub falą. Pozostaje nam tylko wybrać moment zacięcia. Powinien on przypadać na zdecydowane przygięcie szczytówki lub jej rytmiczne, powtarzające się drgania. Należy pamiętać o tym, że żyłka pozostaje cały czas napięta i zacięcie nie powinno być zbyt energiczne i szerokie. Grozi to w najlepszym wypadku wyrwaniem przynęty z rybiego pyska, a w najgorszym zerwaniem zestawu.

Pomiędzy dwoma wymienionymi przeze mnie wariantami metody DS – feederem i pickerem zachodzi podstawowa różnica w sposobie nęcenia. W przypadku gdy stosujemy tylko ciężarek (picker) nęcimy podobnie jak przy metodach spławikowych. Stosując koszyczek zanętowy (feeder) zanętę umieszczamy właśnie w nim i podajemy razem z zestawem. W obu przypadkach znaczenie ma precyzja i powtarzalność rzutu. W przypadku feedera mamy praktycznie gwarancję że zanęta zawsze znajdzie się w pobliżu przynęty.

Przynęty stosowane w metodzie DS. są takie same jak w innych metodach np. spławikowych i ich dobór zależy od warunków łowiska i upodobań łowcy.

Metoda drgającej szczytówki i różne jej warianty zdobywa sobie coraz szersze grono sympatyków. Zawdzięcza to skuteczności i finezji na jaką pozwala. Stereotypy związane z pokrewną „denka” sprawiają, że często aby się przekonać o elegancji tej metody należy po prostu jej spróbować. I do tego serdecznie zachęcam.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
D.S. - komentarz
Henryk Badora 13.8.04 14:43
Nie wiem, czy w artykule autor nie pomieszał pojęć. Technika D.S. z podziałem na picker i feeder moim skromnym zdaniem różni się konstrukcją wędzisk. Ta pierwsza jest konstrukcją super czułą umożliwiającą odbiór najdelikatniejszych brań. Ta druga sprawdza się w wodzie o silnym uciągu z możliwością agresywnego holu. W jednym i drugim przypadku wybór obciążenia należy do łowiącego i nie ma wpływu na nazwę techniki. Część problemów związanych z D.S. opisuję na www.naryby.ecentrum.pl w art. Drgająca szczytówka-uzupełnienie.
H.B
drgająca szczytówka-uzupełnienie
Arek Kaszubski 07.6.02 20:24
Opisaną metodę drgającej szczytówki (DS) polecam szczególnie kolegą mającym problemy ze wzrokiem. Obserwację brań uzupełniam poprzez przytrzymywanie żyłki palcem.
Pozdrawiam,
Arek.
     Odp: drgająca szczytówka-uzupełnienie
Ryszard Dzierzędzki 15.4.03 22:04
    
myślę, że lepszym sposobem na uciążliwe obserwowanie drgajacej szczytowki jest załozenie dzwoneczka
         Odp: drgająca szczytówka-uzupełnienie
Cezary Lesiński 25.1.04 08:49
        
I w tym momencie traci DS urok łowienia w sposób finezyjny i zamienia się w ordynarną gruntówkę, a my możemy iśc na gorzałe i zalec pod krzakiem. :-)). Chyba nie zauwazyłes że autor cały czas pisze o finezji, a w domysle sa tez emocje związane z oczekiwaniem na branie.Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Pozycjonowanie stron staramy się wykonać rzetelnie. Przykładowo tę stronę: Wszywki tekstylne firmy zajmującej się nadrukiem np. kodów kreskowych na metkach, pozycjonujemy od dłuższego już czasu z sukcesem, na słowa i frazy kluczowe: metki odzieżowe, wszywki odzieżowe, etykiety samoprzylepne.