Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik O rybach

Hit  Rozród suma

Autor: Jacek Jóźwiak
Temat: Sum
Data:07.2.02 11:00
Czytano:6130

Sumy odbywają tarło od kwietnia do czerwca, w zależności od szerokości geograficznej i warunków hydrologiczno-pogodowych. Aby sumy mogły przystąpić do tarła konieczne jest wystąpienie w nocy temperatur wody powyżej 18 stopni Celsjusza.

Sum jest rybą fitofilną, czyli sładającą ikrę na podłożu roślinnym. Naturalne tarliska suma stanowią łany pałki wąskolistnej, trzcinnika szuwarowego lub mozgi trzcinowatej. Z reguły woda na sumowych tarliskach ma głębokość 40 - 50 cm. W zbiornikach o ubogiej szacie roślinnej sumy wycierają się na zalanych korzeniach drzew i krzewów, głównie, wierzby, topoli i olchy. Chętnie rownież korzystają z krześlisk sporządzonych z korzeni tych drzew. Tarło suma rozpoczyna się z reguły w godzinach przedwieczornych, między 20 a 23, czasami także przed świtem. Rozpoczęciu tarła sprzyja spadek ciśnienia atmosferycznego, a szczególnie przedburzowa pogoda.


Samica suma konstruuje rodzaj prymitywnego gniazda, które po tarle jest przez pewien czas pilnowane przez samca. Pan sum dba o dotlenienie ikry, wymuszając przepływ wody przez wachlowanie ogonem. A tarło jest dosyć burzliwe - sumy odbywają tarło w parach, samica rozpoczyna od przygotowania posłania, czyli przygniecenia do dna okolicznej roślinności. W oczekiwaniu na swego wybrańca spoczywa nieruchomo na materacu traw, podczas gdy pan sum defiluje wzdłuż niej, poszturchując ją protekcjonalnie pyskiem w okolicy brzucha. Samiec następnie podsuwa się pod brzuch samicy tak, że jej grzbiet wyłania się z wody. Z reguły kilkakrotnie wynurza i zanurza w ten sposób partnerkę. Następnie owija się wokól niej w ten sposób, że ogon przylega do jednego, a głowa do drugiego boku partnerki. Ryby trwają w tej pozycji przez kilkanaście sekund, poczym przez ich ciała przebiegają fale drgań. Samica unosi tył ciała nad wodę i zakreślając ogonem łuk z głośnym pluskiem przewala się przez samca. Harce takie ryby powtarzają wielokrotnie, czasami przez dwie godziny.


Mój przyjaciel grunciarz
Ikra suma tuż po tarle ma średnicę 3,5 milimetra. Wyglądem przypomina żabi skrzek, pozbawiony jednak charakterystycznej czarnej barwy. Objętość ikry rośnie w miarę jej rozwoju - tuż przed wykluciem jej ziarenka mają średnicę do 5 milimetrów. Wyleg larw następuje po 2-4 dniach od zapłodnienia, w zależności od temperatury. Klujące się larwy suma mają długość około 7,5 milimetra. Ich wąsiki, zaopatrzone w gruczoły wydzielające lepką substancję, pomagają larwom bezpiecznie zakotwiczyć się do podłoża.

Rozwój larwalny suma trwa od 7 do 10 dni. Larwy są bardzo wrażliwe na światło i chowają się przed nim w zagłębieniach dna, wśród roślin oraz pod kamieniami i korzeniami. Larwy suma cechuje bardzo silny instynkt stadny, rybki z reguły tworzą bardzo zbite gromadki z głowami skierowanymi pod prąd wody. Po zakończeniu rozwoju larwalnego rybki mierzą około 12 mm i wyglądem bardzo przypominają ryby dorosłe. Brak im jednak płetw brzusznych, a płetwa grzbietowa nie wyodrębniła się jeszcze z grzbietowej płetwy larwalnej. Pełnię sumiego wyglądu rybki uzyskują po około 20 dniach od wyklucia.

cdn.


drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Staramy się wykonywać dobre pozycjonowanie stron. Przykładowo tę stronę, firmy zajmującej się nadrukiem etykiet tekstylnych, Metki tkane pozycjonujemy od dłuższego już czasu z sukcesem, na słowa i frazy kluczowe: metki odzieżowe, wszywki odzieżowe, etykiety samoprzylepne.