Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 2
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Zanęty

Hit  Zanęty raz jeszcze

Autor: Anna Gostyńska
Temat: Nęcenie ryb
Data:04.2.02 11:26
Czytano:8916

W moim przekonaniu, komponowanie ma wiele z magii i umiejętności sztuki kulinarnej chociaż musi być dodatkowo wzbogacone wiadomościami o łowisku, z którego mamy zamiar wyjąć rybę „swojego życia”. To jednak nie wszystko, gdyż musimy jeszcze pamiętać o gustach poszczególnych gatunków, które mamy zamiar poławiać.Zanętą jest wszystko to, co wrzucamy do wody w celu zwabienia ryb. Ma ona jeszcze jedno zadanie, moim zdaniem bardzo istotne – utrzymanie tych ryb w naszym łowisku. W związku z tym nie możemy pozwolić sobie na przekarmienie ich. Zaspokojenie apetytu (nasycenie ryb) spowoduje, iż po krótkiej „fali” dość intensywnego żerowania częstotliwość brań będzie spadać aż w końcu zupełnie ustanie. Aby temu zapobiec musimy pamiętać o rozdrobnieniu składników spożywczych i odpowiednim ilościowym dawkowaniu.
Piszę o tym, również dlatego, ponieważ większość z nas, bez potrzeby wrzuca do wody zbyt duże jej ilości dodatkowo przyczyniając się do eutrofizacji (przeżyźnienia) zbiorników. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku wód stojących, gdzie obce substancje opadają na dno i tam, po jakimś czasie, rozkładają się. Duża ilość związków chemicznych powstałych z rozkładu materii organicznej systematycznie przyczynia się do zwiększenia żyzności wody. W efekcie daje się zaobserwować bardzo szybki przyrost roślinności, której szczątki opadają na dno, rozkładają się, powodując znaczny ubytek tlenu a wzrost siarkowodoru i innych substancji trujących. Taki proces, trwający dłuższy czas, doprowadza do śmierci zbiornika. Musimy więc zdawać sobie sprawę, iż nawet najmniejsza ilość niepotrzebnie wrzuconej zanęty przyczynia się do nieobliczalnej w skutkach degradacji środowiska wodnego. Pamiętajmy więc, że najczęściej od ilości dużo większe znaczenie ma jej jakość i umiejętność podania.
Częstym błędem popełnianym przez początkujących wędkarzy jest rozproszenie ławicy na dość dużym obszarze. Przyczyna tego, to duży obszar oraz zbytni rozrzut w trakcie nęcenia lub zła spoistość i ciężar zanęty (szczególnie w rzekach). Zbyt wolne wymywanie składników może spowodować, że ryby stracą zainteresowanie zanętą natomiast zbyt szybkie odprowadzi z miejsca łowienia gdyż podążą za spływającymi z nurtem drobinami zanęty.
Zanętę powinniśmy dostosować również do techniki łowienia oraz spodziewanego miejsca żerowania ryb - tuż pod powierzchnią, przy dnie, w toni wodnej, przy brzegu, na płyciznach czy też w miejscach głębszych. W zależności od tego powinna ona rozpadać się w momencie zetknięcia z powierzchnią wody lub szybko opaść na dno i dopiero tam zacząć „pracować” a czasem najpierw szybko opadać a następnie zacząć się rozpraszać w toni wodnej.
Składniki zanęt podzielić możemy na dwie grupy. Do pierwszej zaliczyć należy spożywcze, mające na celu zwabienie i utrzymanie ryb w łowisku, natomiast do drugiej mineralne, które mają nadać zanęcie odpowiednią spoistość i ciężar. Niektóre składniki spożywcze mają również wpływ na spoistość zanęty. Na własności składników wpływa również stopień ich rozdrobnienia. I tak np. mielone herbatniki mają właściwości silnie klejące, odwrotnie niż mąka kukurydziana.
Do zanęt rzecznych najczęściej dodaje się glinę lub inne substancje wiążące w ilości zależnej od prędkości nurtu. W celu dodatkowego dociążenia zanęty można również dodać żwir. Wędkując w wodach stojących glinę zastępujemy ziemią lub piaskiem.
Bardzo często spoistość zanęty można regulować ilością dodanej przy rozrabianiu wody. Ta sama mieszanka nawilżona niewielka ilością wody będzie bardzo wolno opadać, uwalniając po drodze część składników natomiast mocno nawilżona – natychmiast opadnie na dno i tam dopiero zacznie się rozmywać.
Na koniec chciałabym przypomnieć, że nie istnieją „cudowne” zanęty są tylko prawidłowo dobrane do charakteru łowiska, występującego w nim rybostanu i techniki łowienia.

Do zobaczenia nad wodą


cdn.

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: PPHU PROTEKT INT. BH jest firmą produkcyjno-handlową prowadzącą swoją działalność szczególnie na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych, ale także i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Kominiarki strażackie Podstawą funkcją firmy jest zapewnienie klientom możliwości nabycia szerokiego asortymentu ubrań i ubiorów wchodzących w skład osobistego wyposażenia strażaka.