Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rybim Okiem Serwer

Hit  #Wędkarze czyli IRC

Autor: Janusz Dymidziuk
Temat: Portalowe sprawy i porady
Data:13.10.01 16:06
Czytano:8914

Co to jest IRC

Era internetu przyniosła wiele możliwości: WWW, Email, News, Gopher, Ftp itd. W miare jednak jedzenia, apetyty rośnie. Zaczęło brakować czegoś, co pozwoliło by na kontakt z innym użytkownikami internetu w czasie rzeczywistym.


W 1988 roku, niajaki Jarkko Oikarinen rozpoczął prace na programem umożliwiającym takie właśnie rozmowy. W wyniku tych prac w sierpniu tegoż roku powstał IRC. IRC to skrót od słów Internet Relay Chat czyli nternetowe rozmowy na żywo. IRC rodził się w bólach. Na początku był tylko jeden serwer (Finlandia), później dołaczyły Stany Zjednoczone. I tak po kilku latach IRC to światowa sieć łącząca wszystkie kraje świata i kilkanaście milionów użytkowników. IRC w zasadzie bardzo przypomina zwykłe CB-Radio. Tak samo jak tam, istnieją kanały. Kanały pozwalają na uporządkowanie tematyczne dyskusji. Jak się łatwo zorientować kanał #wedkarze pozwala rozmawiać na tematy wędkarskie. Kanałów jest wiele, np.: w samej tylko polskiej sieci, podłączonej do zasobów światowych jest ich około 14.000 ! Same nazewnictwo pozwala już się szybko zorientować o czym rozmawia się na danym kanale. Są kanały #polska , #rmf, #trojka, #sexpl :), #fishing itd. itp. Oczywiście jest też (już!) i #wedkarze. Aby połączyć się z siecią IRC musimy posiadać program do takiej komunikacji (tzw. klient IRC). Ale o tym w następnym rozdziale....

Co muszę mieć

Aby rozmowa poprzez usługę IRC była wogóle możliwa, musimy wyposarzyć się w program-klienta takiej usługi. Najlepszym chyba w tej chwili takim programem na platformę PC jest MIRc. Program ten, w dość dużym stopniu ułatwia nam posługiwanie się wszelkimi funkcjami i komendami używanymi na kanałach IRC. Sam program można pobrać z naszej Strefy Downloadu lub z jakiegokolwiek mirroru Tucows, np.: z Korwety. W tej chwili dostępne są programy klientckie na teoretycznie każdą platformę. Jeżeli korzystasz z innej niż PC napisz, ściągniemy go dla Ciebie i umieścimy na naszym serwerze. Jeżeli już posiadasz program na Swoim dysku, zapraszmy do nastepnego rozdziału gdzie znajdziesz opis jak zainstalować MIRCa.

Jak zainstalować i skonfigurować MIRCa

Po ściągnięciu programu na dysk lokalny, uruchamiamy instalatora mirc511t.exe.
W pierwszym kroku instalacji musimy wskazać jemu (RYSUNEK) ścieżkę do katalogu w którym zainstalujemy program. Możemy także zażyczyć sobie backup'u plików z poprzedniej instalacji oraz dodania ikon do Start -> Programy. Jeżeli jesteśmy już zdecydowani na ścieżkę, naciskamy przycisk Install i rozpocznie się proces instalacyjny (RYSUNEK). Na koniec zostanie dodany nowy katalog w Start -> Programy o nazwie mIRC. Następnym etapem będzie uruchomienie i konfiguracja naszego profilu oraz serwera dzięki któremu będziemy się łączyć z odpowiednim kanałem(mi). Wchodzimy więc poprzez Start -> Programy do katalogu mIRC i klikamy na ikonkę mIRC32. Po uruchomieniu programu, pokaże się okienko z informacją o autorze, prawach autorskich, wersji programu etc. Zamykamy je klikając w górnym prawym rogu na znaczek X (RYSUNEK). Po jego zamknięciu przejdziemy do następnego i chyba najważniejszego etepu konfiguracji. Na początek ustalamy swój profil. Definiujemy go w okienie jakie pojawi się po likwidacji poprzedniego (RYSUNEK). Dla wyjśnienia podam że poszczególne pola oznaczają:
1. Full Name - Imię i nazwisko
2. E-Mail Address - Tego nie trzeba chyba wyjaśniać ? :-)
3. Nickname - Pseudonim pod jakim będziemy występować na IRC-u.
4. Alternative - Zapasowy nick. Może się bowiem zdarzyć że nasz nick z pkt. 3 będzie już przez kogoś zajęty.
To tyle...
Przechodzimy teraz do ustalenia serwera z jakiego będziemy korzystać. Na początek kasujemy wszystkie serwery które wpisane są do konfiguracji (nie będą nam potrzebne). Naciskamy w tym samym oknie, na samej górze przycisk Delete aż wyczyścimy zupełnie listę serwerów. Teraz aby dodać srwer naciskamy przycisk Add w wyniku czego pojawi nam się nowe okienko (RYSUNEK), w nim to wpisujemy odpowiednie dane serwera:
1. Description - Dowolna nazwa np: Warszawa
2. IRC Server - Adres serwera IRC: warszawa.irc.pl
3. Port(s) - Numer portu pozostawiamy domyślny jako 6667, tak samo jak i resztę pól.
Po uzupełnieniu wymaganych pól naciskamy Add. Tę część konfiguracji mamy już zakończoną ! Dodam dla wyjaśnienia że w Polsce dostępnych jest aktualnie cztery serwery IRC działające w sieci EFNET (ta nas będzie interesować najbardziej). Możemy oczywiście dodać wszystkie cztery i korzystać z nich naprzemiennie. Są to oprócz Warszawy:
1. Poznań - poznan.irc.pl
2. Kraków - krakow.irc.pl
3. Lublin - lublin.irc.pl
Naciskamy teraz OK i... 80% drogi mamy za sobą:-)


Jak się połączyć


Teraz z menu File wybieramy Connect (lub naciskamy ikonkę w kształcie błyskawicy). Jeżeli wszystko wpisaliśmy zgodnie ze wskazówkami po chwili po ekranie "przelecą" napisy powitalne serwera IRC i pokaże nam się okienko z dostępnymi kanałami (RYSUNEK). I tu zróbmy sobie porządek jako że nie będziemy z tych kanałów korzystać. Wskazujemy więc myszką pierwszy kanał od góry i naciskając klawisz Delete kasujemy zbędne kanały. Następnie musimy dodać nasz wędkarski kanał czyli - #wedkarze (NIE WPISYWAĆ POLSKICH ZNAKÓW!). W tym celu w puste pole na samej górze wpisujemy #wedkarze i naciskamy Add w wyniku czego nazwa kanału pojawi nam się na liście dostępnych. Wskazujemy teraz na nazwę i klikamy na Join (RYSUNEK). Jesteśmy już na kanale !!!

Jestem na kanale #wedkarze, co dalej ?
W zasadzie to wszystko co musieliśmy zrobić aby rozmawiać poprzez IRC-a.
Główne okno programu podzelone jest na trzy części. W największej ukazywać się będą odpowiedzi innych kolegów jak i też nasze. Po jego prawej stronie znajduje się lista nicków czyli ludzi którzy akurat znajdują sie na kanale. Na dole zaś znajduje się pasek do którego będziemy wpisywać nasze zdania. Po skończeniu wpisywania naciskamy Enter i wiadomość odrazu pojawi się w oknie dialogowym. Format rozmów będzie wyglądał mniej wiecej tak:
<Nick1> Czesc, co robisz ?
<Nick2> Czesc, nic nie robie.
itd...
Pamiętać tylko musimy że w momencie gdy na kanale jednocześnie przebywa dużo osób rozmawiających między sobą dyskusja może być mało zrozumiała, dlatego najlepiej swoje wypowiedzi kierować do konkretnych osób ale w formacie jak poniżej:
<Nick1> Nick2: Czesc, co robisz ?
a nie np:
<Nick1> Czesc Nick2, co robisz ?
Na początek to wystarczy, przyjemnych dyskusji...

Kim jest Rybka ?

Rybka to tzw. boot czyli program ktory pilnuje porządku na kanale. To osobowość czysto wirtualna i rozmawianie z nią nic nie da :-) Rybka prowadzi statystykę kanału, "wykopuje" z kanału ludzi którzy się zachowuja jak ..., itd. itp. Jakie możliwości i korzyści niesie ze sobą Rybka opisze w dziale dla zaawansowanych.

Komendy IRC-owe

Na kanale możemy posługiwać się różnego rodzaju komendami, poniżej niektóre z nich. Część z nich dostępna jest także po kliknięciu lewym przyciskiem myszki na nicku interesującej nas osoby. Komendy IRC-owe wpisujemy do tego samego pola w którym wpisujemy nasze wypowiedzi. Format komend jest z góry ustalony, mianowicie poprzedzamy ją znaczkiem /komenda
Oto niektóre z nich:
Komenda Opcje Opis działania
/join #nazwa_kanału Tą komendą dołaczasz się do innego kanału, wpisujesz np: /join #wiaara i po chwili otworzy się nowe okno z kanałem #wiaara. Podczas jednej sesji IRC możemy przebywać jednocześnie na dowolnej ilości kanałów. Czy nadążymy rozmawiać i śledzić dyskusje mając otwartych 20 kanałów, to już inna sprawa...

/leave #nazwa_kanału Powoduje opuszczenie kanału o podanej nazwie. Wpisanie zamiast nazwy kanału znaczka * (gwiazdka), powoduje opuszczenie aktualnego, aktywnego kanału.

/msg nick tekst Spowoduje wysłanie do osoby nick wiadomości tekst z tym że nikt poza odbiorcą nie będzie widział takiej wiadomości.

/nick nowy_nick Powoduje zmianę nicka na podanego jako parametr komendy.

/whois nick Spowoduje wyświetlenie informacji o użytkowniku np: jego nazwa hosta z jakiego się połączył, jak ma na imię, adres e-mail itp.

/quit tekst (opcjonalnie) Zamyka sesje IRC-a i rozłacza się z serwerem. Gdy dodamy do tej komendy tekst to na kanale (kanałach), dodatkowo pojawi się przed naszym wyjściem tekst wiadomości np: /quit dobranoc Na kanale zobaczymy (inni zobaczą :-)
<Nick> Dobranoc
<Nick> has quit IRCPodałem tutaj tylko komendy najczęściej używane i jest ich całe mnóstwo, mniej lub bardziej przydatnych. Z biegiem czasu postaram się tę listę poszerzać...


drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Pozycjonowanie stron staramy się wykonać rzetelnie. Przykładowo tę stronę: Etykiety samoprzylepne firmy zajmującej się nadrukiem np. kodów kreskowych na metkach, pozycjonujemy od dłuższego już czasu z sukcesem, na słowa i frazy kluczowe: metki odzieżowe, wszywki odzieżowe, etykiety samoprzylepne.