Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rybim Okiem Opinie

Hit  Nowa jakość w wędziskach St.Croix

Autor: Piotr Sierputowski
Temat: Wędki
Data:24.1.02 10:42
Czytano:10442

Nie trzeba być wybitym znawcą wędzisk grafitowych, aby stwierdzić, że nowe kije wytwarzane przez St.Croix w seriach "Legend Elite", "Legend Ultra" i "Avid"; wyróżniają się na tle całej oferty spinningów i muchówek należących do tzw. "górnej półki" rynku wędkarskiego. Co sprawia, że już po kilku próbnych wymachach nabieramy pewności, że wymienione modele są niemal perfekcyjnym spełnieniem naszych oczekiwań?
Składają się na to, przede wszystkim, dwa odczucia:
  • - Po pierwsze, od razu łatwo jest wyczuć, że spinning to spinning z krwi i kości, a muchówka to również kij opracowany wyłącznie do łowienia na sztuczną muchę; czyli po prostu blanki spinningowe i muchowe to dwie zupełnie oddzielne konstrukcje - spinning o długości 9 stóp nie jest przezbrojoną muchówką o tejże długości, a muchówka do łowów morskich nie jest przezbrojonym kijem spinningowym. Nabiera to szczególnego znaczenia w przypadku polskiego rynku, gdzie stosowanie blanków muchowych do zbrojenia spinningów stało się nagminnym sposobem "rozszerzania" asortymentu wędzisk oferowanych przez kilka firm, do którego na dodatek dorabiana jest cała ideologia. Prawda zaś jest dość brutalna i większość spinningów robionych na blankach muchowych to w sumie konstrukcje kiepskie w łowieniu, mało dynamiczne, o słabej mocy, których to niedostatków w żaden sposób nie poprawi nawet perfekcyjne nałożenie omotek na przelotki, czy staranne wyprofilowanie rękojeści! Dlatego konfrontacja z nowymi wędziskami St.Croix tak zdecydowanie działa na korzyść tych ostatnich. Myślę, że szczególnie nowe spinningi St.Croix, to autentyczny powrót do najlepszego wzorca, wzorca o którym wielu wędkarzy już zapomniało, że istnieje.
  • Po drugie, nowe kije St.Croix, bez względu czy chodzi o modele jednoczęściowe, czy wieloczęściowe, charakteryzują się wyjątkową płynnością akcji. Idealny rozkład linii ugięcia połączony z kapitalnym tłumieniem wszelkich niepożądanych drgań - tak w skrócie można scharakteryzować spinningi i muchówki tworzone w dalekim stanie Wisconsin. Takie kije lubimy, bo właśnie takie kije są zakodowane w świadomości już każdego średnio zaawansowanego spinningisty, czy muszkarza.

Oczywiście, efekty, o których wspomniano powyżej, nie wzięły się znikąd ale są wynikiem bardzo określonych, profesjonalnych działań podjętych przez wytwórcę. Mówiąc skrótowo, nadszedł czas, kiedy na ostateczną jakość wędziska największy wpływ ma nie rodzaj materiału, z którego jest wykonane, ale sposób jego właściwego, optymalnego wykorzystania.

IPC - czyli postęp jest wciąż możliwy!


I(ntegrated) P(oly) C(urve) - pod tą nazwą kryje się nowe podejście do konstruowania wędzisk grafitowych wypracowane przez St.Croix. Samo tłumaczenie z języka angielskiego niewiele mówi: chodzi o matematyczne określenie sposobu wyznaczania ciągłej krzywizny. W praktyce zaś sprowadza się to do nowego sposobu układania materiału grafitowego wzdłuż długości blanku. Upraszczając dalece, problem wygląda następująco:
1. Parametry geometryczne wędziska są wynikiem ścisłych obliczeń konstrukcyjnych, w których jako dane wyjściowe przyjmuje się założone ugięcie wędziska, jego dynamikę, maksymalne obciążenie oraz cechy wytrzymałościowe materiału.
2. Końcowym wynikiem obliczeń jest kształt wędziska, a dokładnie linia krzywizny jego przekroju, która jest linią ciągłej krzywizny. Oznacza to, że nośne włókna grafitu muszą również zostać idealnie ułożone wzdłuż wyliczonej linii ciągłej krzywizny.
3. Aby spełnić warunek odpowiedniego ułożenia grafitu, po pierwsze, metalowy rdzeń, na którym powstaje blank wędziska musi ściśle odwzorowywać obliczoną linię krzywizny. W efekcie na obrabiarkach sterowanych numerycznie powstaje rdzeń o powierzchni bocznej zmieniającej swą krzywiznę w sposób ciągły - w żadnym punkcie nie występuje załamanie linii krzywizny.

4. Kolejny ważny krok to właściwe ułożenie na rdzeniu warstw grafitu. Kłopot polega na tym, że włókna grafitowe mają stałą średnicę i ich koncentracja w pojedynczej warstwie materiału nawijanego na rdzeń (tzw. prepreg) jest stała. Tymczasem wędzisko charakteryzuje się zmienną średnicą i to z kolei wymaga zachowania odpowiedniej proporcji pomiędzy ilością włókien grafitowych a polem powierzchni przekroju wędziska. Przykładowo, jeśli nawiniemy jedną warstwę identycznego materiału na trzpień o średnicy 1 cm i na trzpień o średnicy 2 mm, to okaże się, że w obu przypadkach proporcja pomiędzy ilością włókien grafitu a polem powierzchni przekroju będzie zupełnie różna, czyli zupełnie różna będzie wytrzymałość rurki grafitowej dla obu średnic. Dotychczas większość wytwórców wędzisk grafitowych odpowiedni rozkład wytrzymałości kija uzyskiwała poprzez nawijanie różnej ilości warstw grafitu na poszczególne partie wędziska. Niestety, proste stosowanie takiego rozwiązania prowadzi do powstawania drobnych uskoków w grubości blanku, co z kolei jest przyczyną lokalnego osłabienia oraz wpływa na nieciągły rozkład masy. A więc wędzisko może pod wpływem zmęczenia materiału trzasnąć oraz wykazuje tzw. mało skoordynowaną akcję, czyli po prostu łatwo wzbudzane są niepożądane drgania. Konstruktorzy z St.Croix precyzyjnie dopasowali sposób układania materiału grafitowego na rdzeniu do obliczonej linii ciągłej krzywizny, w taki sposób, że również w przebiegu włókien grafitu nie występują żadne uskoki i załamania.

Suma summarum, zastosowanie nowej technologii IPC prowadzi do uzyskania autentycznie nowej jakości w przypadku produkcji blanków wędzisk. Spinningi i muchówki wytwarzane przy użyciu IPC są mocniejsze, lepiej wyważone dynamicznie, oraz, co szczególnie ważne podczas łowienia, od strony użytkowej znakomicie spełniają wymagania perfekcyjnie skonstruowanych wędzisk. Jeszcze raz okazuje się, że nie ma cudownych materiałów. Naprawdę dobre kije powstają tylko wtedy, gdy zostaną wykorzystane wszystkie możliwości jakie tkwią zarówno w samym materiale, jak i w procesie właściwego zaprojektowania wędziska od strony użytkowej. Dlatego też IPC jest znaczącym krokiem naprzód w technologii wytwarzania nowoczesnych wędzisk grafitowych. Krokiem, który łatwo wyczuwamy biorąc w rękę nowe wędzisko St.Croix!

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Wędkarstwo spinningowe