Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
Error: eZArticleRenderer::eZArticleRenderer() could not find generator in XML chunk.
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik O rybach

Hit  Jaź - jesień, zima i mięsko

Autor: Jacek Jóźwiak
Temat: Jaź i kleń
Data:17.1.02 12:33
Czytano:5221

Z pierwszymi chłodami, czasem już w drugiej połowie września, jazie stają się bardziej ruchliwe, częściej zmieniają stanowiska. W cieplejsze i słoneczne dni można je zastać w letnich żerowiskach, lecz podczas chłodów i zachmurzeń schodzą nieco głębiej, przemieszczają się wzdłuż i wszerz rzeki, zatrzymują w miejscach zgoła nieoczekiwanych.

Wędkarz rozpoczyna łowienie w miejscach, do których przywiązał go sezon. Kiedy jednak nie trafi na ryby, powinien ich poszukać. Zdarza się, że jazie w sporych stadach ustawiają się na śródrzecznych płyciznach, szukają równoległych do brzegu rynien o zaskakująco szybkim nurcie, a już szczególnie lubią rozmyte opaski faszynowo-kamienne. Zazwyczaj jednak jesienne jazie wybierają miejsca o spokojniejszym nurcie - można je spotkać w zatokach z wyraźnym wsteczym prądem, za główkami i ostrogami, u wylotu łach, za wyspami. Dopóki roślinność wodna nie straci swej zielonej barwy, dopóty jazie w czystych rzekach trzymać się będą.

Wczesną jesienią ryby wykazują ogromną aktywność pokarmową i jak niedźwiedze walczą o każdy kęs pozwalający na odkładanie się tłuszczyku. Za jedzeniem gotowe są płynąć w miejsca, których latem nie odwiedzały.Jesienią więc jazie rozpraszają się po rzece.

Im chłodniej, tym mniejsze stają się potrzeby pokarmowe jazi. Przemiana materii zostaje spowolniona. Coraz krótsze i bardziej od siebie oddalone są okresy aktywności żerowej. Dla wędkarza ważne stają się wszystkie cieplejsze, słoneczne dni. Można wówczas złowić jazie w zastoiskach o wstecznym prądzie, w śródrzecznych dołkach. Ale spore ich grupki spotkać można niekiedy na płytkich napływach starych tam czy kamiennych rafach.

Wczesna jesień to czas przepływanki oraz spinningu, chłodniejsze miesiące tej pory roku należą natomiast do łowiących na przystawkę, na lekką gruntówkę bez spławika, głównie na tzw. czuja lub drgającą szczytówkę.
Od pierwszych zecydowanych chłodów, niekiedy już w listopadzie, czasem dopiero w grudniu, jazie zaczynają szukać zimowisk. W zimowych ostojach towarzyszyć będą leszczom. Znaleźć je będzie można w głębokich, zamulonych dołach o minimalnym uciągu. Jaź zniknie z małych rzek - spłynie do większych lub do przyujściowych partii jezior, jeżeli mniejsza rzeczka do jeziora wpada.

Zimą rzadko się łowi jazia. Przestaje być on celem wędkarskich wypraw. Czasem połknie przynętę podaną pod nos, można go z rzadka złowić pod lodem, ale bywa wyłącznie przyłowem podczas zasiadek na płocie, leszcze i krąpie. Znam tylko kilku specjalistów na Wisłoce i Sanie, a także kilku nad Notecią, którzy potrafią w styczniu wybrać się na jazie i je złowić. Ale wolą polować na inne ryby...

------------------------------------------------------------

Jazie spod lodu, to rzadkość niebywała. Wędkarzy łowiących w przeręblach na wielkich rzekach spotykałem nieczęsto. Choć przecież zastoiska Wisły, Narwi, Bugu kuszą wielu.

Na całe szczęście, większość wychodzących zimą na rzekę, trzyma się grubego lodu za główkami, na odciętych łachach, czy w portowych basenach oraz w klatkach ograniczonych opaskami.

Jazie na swoje zimowiska nie wybierają miejsc zanadto oddalonych od strefy nurtowej. Trafiają się niekiedy tym wędkarzom, który w dość ryzykowny sposób zbliżają się do krawędzi nurtu, tam, gdzie rzeka wyżłobiła sobie głęboczkę. Lód w takich miejscach jest szczególnie niebezpieczny - tak jak rzeka rzeźbi w dnie, tak czyni wypłuczyny w podwodnej płaszczyźnie lodu.

W najtęższe jednak zimy właśnie w takich miejscach odważniejsi wędkarze łowią wcale niebrzydkie jaziska. Niekiedy jednak kończy się to tragicznie - nie dla ryb, dla ludzi...

Paradoksalnie bezpieczniej jest łowić zimowe jazie (choć zdarzają się one raczej przy okazji polowań na krąpie i leszcze) w czasie łagodniejszych zim. Znam kilku specjalistów, którzy długą wędką obławiają krawędzie lodu - spławiając zestaw z dżdżowniczką w spowolnionym nurcie u wylotów portów czy naturalnych stref stojącej wody.

Jaź ekologiczny

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Fundusze ETF na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Fundusze ETF: ETF.COM.PL Analizy, ranking, aktualności, informacje, ryzyko, regulacje prawne, wydarzenia w Polsce i na świecie, linki, rynek giełdowy, podstawy i zasady inwestowania.