Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik O rybach

Hit  Jaź - spokojny drapieżca

Autor: Jacek Jóźwiak
Temat: Jaź i kleń
Data:16.1.02 12:23
Czytano:5620

Z jaziem są same kłopoty. Wielu wędkarzom kojarzy się wyłącznie z wiosną. Złowić go wówczas może praktycznie każdy, kto chadza z wędką nad rzekę. Później, kiedy zrobi się już naprawdę ciepło i wody opadną, jaź przestaje być częstym gościem w wędkarskich sadzach. Łowią go niekiedy cierpliwi grunciarze posyłający swoje ciężkie zestawy daleko w rzekę, zdarza się tym, którzy nie bacząc na fetor wysiadują przy zrzutach ścieków komunalnych oraz rzeźnych i mleczarskich odpływach. Jaź trafia na hak także rybołapom, którzy nie boją się wszesnoporannego chłodu i wieczornej rosy - ale i tak dla sporej rzeszy wędkarskiej braci jaź poza wiosną staje się wyłącznie przyłowem, przypadkiem, fuksem.

To nie koniec kłopotów. Jaź lubi się mylić... To znaczy mylą go mniej doświadczeni wędkarze. Od dziesięcioleci do wędkarskich pism trafiają zgłoszenia rekordowych płoci. Większość z nich to jazie. Podobieństwo jest uderzające, ale nikt doświadczony jazia z płocią nie pomyli. Wystarczy spojrzeć rybie w oczy - pomarańczowe akcenty w tęczówce miewa wyłącznie płotka, jaź ognistych figli w oku nigdy nie posiada. Patrzy na życie chłodnymi, szarymi, czasami lekko zażółconymi ślepiami. Także czerwień płetw jest o odcień zimniejsza - płoć wybarwia je ciepłym cynobrem, jaź korzysta z karminu. Kiedy przypadkiem na brzegu znajdą się obydwie ryby, różnicę widać na pierwszy rzut oka, nawet jeśli ma się do czynienia z osobnikami o identycznej wielkości. Pojedyńczo mogą sprawiać problemy, ale krótko. Nawet daltonista z odrobiną dobrej woli i wędkarskiej uważności ze stuprocentową pewnością powie, z kim ma do czynienia. Poza wszystkim jaź ma mocniejszą budowę, jest masywniejszy, lecz mniej wygrzbiecony, ma nieco węższą i drobniejszą łuskę ze złotawym pobłyskiem.


Mepps Aglia
Kłopoty z jaziem nie kończą się jednak w chwili, gdy wędkarz nauczy się bezbłędnie go rozpoznawać. To przecież ryba, która - zupełnie słusznie - wyrobiła sobie opinię nieufnej i ostrożnej. Należy więc, bez względu na metodę połowu, przyjąć taktykę myśliwego, zapatrzeć się w indiańskie marzenia z dzieciństwa, Cisza, spokój, wtopienie się w tło. Jak najmniej szerokich i gwałtownych ruchów... Ryby może spłoszyć nawet nieostrożne położenie wędziska na twarde, niczym nie wyciszone widełki podpórek, głęboki kaszel, czy raptowne podniesienie się ze stołeczka. Natomiast cicha rozmowa z sąsiadem powinna być bezpieczna, chyba że dysponuje się gregoriańskim basem - niskie dźwięki są znakomicie odbierane przez ryby. Łowienie jazi z brzegu odmładza - tylko ci, którzy nie wstydzą się przyznać do swoich fascynacji postaciami z książek Maya czy Coopera, mogą liczyć na dobre wyniki w łowieniu. Zresztą nie tylko jazi - wiele jest ryb, które od dorosłego faceta wymagają infantylnych repetycji, powtórki z dziecięctwa.

W lepszej sytuacji - choć myślenie o Potomacu czy dopływach Missouri też pomaga - są wędkarze lubiący brodzenie w rzekach. Łażenie po ostrogach, starych opaskach, a nawet materacach, nie płoszy jazi - byleby nie chlapać nadmiernie, nie wzbijać tumanów piachu czy mułu, nie przewracać kamieni i nie stąpać ciężko na pojedyńcze gałęzie faszyny. Doświadczonemu "brodźcowi" jazie będą brać niemal pod samymi nogami. To ryby, które w śródrzecznych stanowiskach dotrzymują niczym zające pod miedzą, do ostatniej chwili. Uciekają spod kamienia, dopiero wówczas, gdy zawiśnie nad nim stopa wędkarza obutego w wodery...

Jazie - wiosenne ryby

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Przeczytaj szczegółowe opisy wędkarskich akwenów. Sporo z nich znajdzeisz pod tym adresem: Łowiska wędkarskie Znajdziesz tu także informacje o firmach wędkarskich i kwaterach związanych z uprawianiem tego hobby.