Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 2
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Sprzęt

Hit  Krótkie wędziska

Autor: Wojciech Żbikowski
Temat: Wędki
Data:11.1.02 13:08
Ocena:7.6  (30)
Czytano:5572

Wędkuje od wielu lat, ale pisać o sprzęcie!

Nigdy nie miało dla mnie znaczenia jaki kijek? jaki kołowrotek? używałem produktów najczęściej z byłego NRD i ZSRR, słowem łowiłem takim sprzętem jaki był pod ręka.


Moja przygodę z markowymi wyrobami rozpocząłem od Lamiglasa i St.Croix, potem były Talony, Loomisy, Penny i Pacyfiki. W naszym firmowym magazynie pojawiło się wiele produktów tych firm, wiec w ramach poznawania produktów na każdą wyprawę wędkarską zabierałam inne wędzisko.

Długość:


Na pierwszy „ogień” poszły wędki długie w granicach 3 metrów, szybkie, wolne a nawet tzw. kluski. Zacząłem od tych długości, bo przecież przez wiele lat w wędkarskiej prasie pisano i promowano tylko te długości, widać skutecznie!
Pamiętam wyprawy wędkarskie na jesienne i wiosenne szczupaki, kajak - często z niego wędkuje i moje zmęczenie po kilku godzinach wędkowania długim patykiem. Ból ręki, trudne holowanie i podbieranie ryb (nie używam podbieraka), a gdzie radość z wędkowania?
Rzeka - wędkowanie tak długim patykiem wygląda inaczej, łatwiej prowadzić przynętę, można ominąć wiele zawad, ale – w miejscach trudno dostępnych problemy z rzutem i precyzją podania przynęty. Popatrzcie na wędkarzy nad rzeką, krzaki z boków , nad głowami a tutaj trzeba wykonać precyzyjny rzut. Mam wrażenie, że każdy w takiej sytuacji traci wiele z przyjemności wędkowania. Moim zdaniem krótkim wędziskiem pracuje się precyzyjniej i wykonuje się dwa razy więcej rzutów. Kontrowersyjne?
Od trzech lat coraz częściej towarzyszą mi nad wodą wędki o długościach 1,9 m - 2,30 m. Wędkowanie z różnych środków pływających takimi wędkami to sama przyjemność. Leciutkie, z krótkimi i bardzo mocnymi dolnikami, wspaniała dokładność i długość rzutu. Nad rzeka też się sprawdziły, gęste zarośla, trudno dostępne miejsca a ja ze swoimi "króciakami "jestem bardziej operatywny. Mam więcej czasu na obserwację wody i otaczającej przyrody. Reasumując – jestem za „króciakami”.

Długość rzutu:

Chcemy posyłać przynętę na duże odległości i precyzyjnie. Uważamy, ze pomoże nam w tym długie wędzisko. Moja opinia jest jednak inna. Krótkie, dobrze zaprojektowane wędzisko, zgrabnie uzbrojone ( nie jestem za polska szkoła zbrojenia, czyli tyle małych przelotek ile się zmieści na blanku) bardzo nam w tym pomoże. Testując wędki, zwracajcie uwagę na zbieżność blanku. Tu tkwi jego moc i ona daje nam możliwość długiego i precyzyjnego rzutu. Jeśli macie inne zdanie, zapraszam na zawody rzutowe - stawka beczka piwa , będę rzucał wędką 2,13 metra.

Moduły: czy to ważne?

Często w materiałach reklamowych spotykamy się z opisami IM6, IM7, SCIII,GL3,GLX czy nawet SCV. Każda szanująca się firma stosuje własne oznaczenia "modułowości", ale nam wędkarzom często te oznaczenia nic nie mówią.
Biorąc wędkę do ręki zauważamy , że jest ciężka, lekka, wolna lub szybsza . Nie bez znaczenia jest czułość. Właśnie te cechy związane są z modułowością a w konsekwencji z budową wędki. Przyjęło się mówić, im większy moduł tym wędzisko lżejsze ale za to bardziej narażone na urazy mechaniczne.
Dla mnie wędka ma być lekka, czuła i mocna, więc szukam producentów, którzy potrafią tak właśnie zaprojektować wędzisko. Moduł choć ściśle powiązany z budową jest dla mnie mniej ważny.
Zawsze lubiłem wędki z mniejszą zawartości grafitu, one dla mnie miały duszę. Fajnie się uginały pod obciążeniem, sympatycznie holowało się ryby. Do niedawna trudno mnie było namówić na wędkę szybką, tym bardziej, że używam praktycznie tylko plecionek.
Przed dwoma laty rozstałem się z "gumą od majtek", czyli żyłką. Nie chce powiedzieć, że żyłka jest do luftu. Nie mam czasu na częste wyprawy wędkarskie, więc szukałem możliwości podniesienia sobie poziomu adrenaliny.
Pomogła mi w tym plecionka. Znakomity kontakt z przynętą, wąchanie przez rybę przynęty i już zacięcie, dużo więcej emocji.
Logika nakazywała używać do nierozciągliwej linki wędzisko o spokojnych parametrach. Taki zestaw gwarantował pewne zacięcie i bezpieczny, zakończony sukcesem hol.
W zeszłym roku moja ukochana firma St.Croix przedstawiła na targach wędkarskich nowy produkt: Legend Elite, nowatorska konstrukcja - blanki matematyczne. Dwadzieścia procent lżejszy od podobnych wyrobów Loomisa, Talona, Lamiglasa , dwukrotnie mocniejszy, szalenie szybki i czuły. Niestety wędzisko jednoczęściowe z góry skazane na małe zainteresowanie na naszym konserwatywnym rynku.
Zamówiliśmy kilka sztuk, przyjechały, podobały się i nam i klientom, ale zawsze na ryby zabierałem znacznie wolniejsze konstrukcje. Nawyk, brak zaufania i moje nieszczęsne nawyki związane z rodzajem używanej linki. Uważałem, ze ryby nie da się zaciąć takim zestawem. Jak zwykle przypadek, jedziemy na wiosenne szczupaki, zabieram ze sobą swojego "asa" Premier do 9 gram oznaczonego w katalogu PS86LM2 i na zapas Elitkę do 11 gram.

Najlepszy środek wędkarskiej lokomocji
Zaczynam od Elitki, pleciona 0,18 Sufixa (niezgodna z parametrami podanymi na blanku - za mocna), 10 cm guma i zaczynam wędkowanie. Wrażenia bardzo pozytywne, znakomicie się rzuca, daleko i bardzo dokładnie, każdy ruch przynęty wyczuwalny. Pod obciążeniem wędzisko spisuje się dziwnie, ugina się szczytówka na długości około 30 cm, a dolnik ani drgnie. Trochę mi to przeszkadza, pobicie i siada pierwszy szczupaczek. Zacięcie pewne, wspaniałe pełne ugięcie wędziska , zupełna kontrola nad holem. Zadziwiła mnie ta wędka, przyznam zadziwia mnie do dziś. Jeżdżę z nią na sandacze, szczupaki, pstrągi. Zawsze i u wszystkich wędka robi wrażenie.
Kiedyś uważałem, że drogie wędziska są dla snobów. Bardzo się myliłem, one dają nam większą radość z uprawiania naszego hobby. Maja jednak wielką wadę, są dość drogie a może nasze pensje są za małe! Czy doczekamy czasów, kiedy każdy z nas będzie miał możliwość powędkowania kijem St.Croix?

Niedługo co nieco o Avidach, jeśli nie zanudziłem - zapraszam.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Seria wędzisk St.Croix doczekała się zupełnie nowej odsłony! Zobacz, co nowego u dystrubutora St.Croix w Polsce, w sklepie firmy Żbik Sp. z o.o. Blanki zostały unowocześnione technologicznie a także zyskały zupełnie nowy design.