Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Sprzęt

Hit  Wędziska St.Croix

Autor: Rybie Oko
Temat: Wędki
Data:15.1.02 12:13
Ocena:7.12  (26)
Czytano:9227

Słynna "modułowość" włókien, jak - także na swojej stronie www - zapewnia St. Croix, nie jest jedyną miarą jakości wędziska. To wypadkowa wielu czynników. Rzecz jasna, St. Croix większość swoich blanków wykonuje z wysokomodułowych włókien węglowych. Stworzył własną, firmową klasyfikację materiałów służących do produkcji. Nawet w tak wąskim zakresie, jak samo nakładanie warstw i mieszanek na rdzenie, liczy się więcej zmiennych niźli tylko fizyczne określenie modułu. Sama ta wartość odnosi się jedynie do sztywności fizycznej blanku - i to dopiero po uwzględnieniu zarówno sztywności węgla, jak i zywic spajających konstrukcję.


Jakość wędziska, jego waga, sztywność, akcja, moc, czułość zależą nie tylko od magicznej liczby *psi*, lecz od wielu elementów konstrukcyjnych. Istotna jest jakość żywic, domieszki do nich, sposób i kolejność układania warstw, grubość ścianek, zbieżność blanku (tzw. stożek) w efekcie przynoszą konkretny model, typ, serię. I dopiero tak skomplikowany układ zależności świadczy o mistrzostwie producenta.

Programy komputerowe w pracowniach projektowych St. Croix biorą te wszystkie aspekty pod uwagę, ale mimo najdoskonalszych procesorów i mocy obliczeniowych, to człowiek stwarza wędzisko i tak naprawdę to jego doświadczenie, wiedza i intuicja mają znaczenie podstawowe. Zaś dla człowieka siedzącego przy klawiaturze komputera liczą sie dane, dane, dane - istotna jest tradycja i doświadczenie zbiorowe, historyczne. Ważna jest cała wiedza i tajemnice, które przez pół wieku zebrała FIRMA.
Mimo dążenia do demitologizacji "modułowości", St. Croix używa własnej systematyki dla oznaczenia materiałow. Podajemy ją poniżej...
Najnowszy i najwyższy obecnie moduł grafitu w propozycji St. Croix. Specjaliści z tej firmy twierdzą, że jest to już ostateczność, w każdym razie w wieku XX. Daje wędziskom spinningowych i castingowych najwyższą moc przy elastyczności, która nie pozwala na utratę ryby. Rzut jest niezwykle dynamiczny i dokładny. Kije budowane są z maty w 100% węglowej, dzięki nowej konstrukcji i układowi włokien o 20% lżejsze od porównywalnych. Z tego włókna budowane są modele serii Legend Elite.
Więcej o nowościach St. Croix w dziedzinie budowy blanków z tego włokna w artykule "Blanki matematyczne".


Do roku 1999 grafit o najwyższej modułowości w propozycji St. Croix. Wędziska zeń wykonane charakteryzują się niezwykłą lekkością, wytrzymałością oraz bardzo wrażliwą akcją. Jak zapewnia St. Croix na swojej stronie - w bardzo dowolnym tłumaczeniu - kije są *chrupkie*, ale i jedwabiste w użytkowaniu.
Ze względu na wrażliwość tak wysokomodułowych grafitów firma wykonuje z nich głównie blanki muchowe, które nie są tak bardzo narażone na uderzenia. SC IV znależć można w serii wędzisk muchowych Legend Ultra. Wędkami tej serii łowi m.in. Kadra Polski.


Najnowszy grafit w ofercie St. Croix. Także wysokomodułowy. Bardzo lekki, doskonale znaczący każdy kontakt ryby z przynętą, super wrażliwy i przenoszący na blank pracę przynęty. To włókno, które wyostrza refleks największym flegmatykom - mawiają amerykańscy użytkownicy wędzisk skonstruowanych na blankach z SC III. Rzecz jasna, są to wędki o najwyższej mocy, bardzo trwałe. Jeśli dbać się będzie o kij z SC III, będzie on służył przez lata, a może wręcz dziesięciolecia.
Grafit ten używany jest w wędziskach serii AVID (jeden z modeli opisany jest w "Tygodniku Wędkarskim on line"), tak spinningowych i castingowych, jak i muchówek. Z SC III wykonana jest także seria Ben Doerr Elite - są to specjalistyczne, bardzo mocne kije służące do połowów morskich z plaży. W Polsce wędki te wykorzystywane mogą być do połowów suma na śródlądziu oraz coraz popularniejszych polowań na morskie łososie i tęczaki z bałtyckich plaż.


Grafit o nieco mniejszej liczbie *psi*, a jednak mieszczący się w klasie włókien wysokomodułowych. Znakomity stosunek ceny do wartości użytkowych. Wędziska produkowane z SC II są lżejsze i mocniejsze od zbliżonych cenowo wyrobów konkurencji. Są także bardzo czułe i pozwalają na natychmiastowe wyczucie brań, błyskawiczne zacięcie oraz na w pełni bezpieczny hol.
Z SC II produkowane są serie Premier, Wild River, Tidemaster, Ben Doerr Surf System, Imperial i Pro-Graphite.


Coraz bardziej popularne na świecie stają się wędziska z włókna szklanego nowej generacji. SC I jest właśnie takim materiałem. O modułowości można mówić także w wypadku tzw. fiberglassów. A SC I jest właśnie wysokomudułowym włóknem szklanym. Lekkość, moc, wrażliwość, szczególnie lżejszych modeli, zbliżone do wędek węglowych dobrej klasy. Rewelacyjny stosunek ceny do wartości użytkowej.
Z SC I zbudowana jest seria Pro Glass, przeznaczona głównie do trollingu oraz do przynęt wymagających szybkiej i siłowej reakcji. W Stanach wędziskami z tej serii łowi się głównie na spinnerbaity oraz crankbaity, wędkarze polscy solidniejsze modele wykorzystują przede wszystkim na zbiornikach zaporowych do łowienia sandaczy na koguta. W opinii koguciarzy idealnie do tego się nadają.
AKCJA WĘDZISKA - TO NIE TAKIE PROSTE!St. Croix demitologizuje nie tylko znaczenie "modułowości", z dużą rezerwą podchodzi także do kategorycznego określania akcji produkowanych przez firmę wędzisk.
Wędziska St. Croix oznaczane są więc dwojaką sygnaturą. W zależności od ciężaru wyrzutowego oraz górnej granicy wytrzymałości linek określa się je jako:

  • UL - ULTRA LIGHT
  • L - LIGHT
  • ML - MEDIUM LIGHT
  • M - MEDIUM
  • MH - MEDIUM HEAVY
  • H - HEAVY
  • XH - EXTRA HEAVYDrugie oznaczenie akcji bliższe jest temu, do czego przywykli polscy wędkarze i charakteryzuje sposób ugięcia wędziska. Na rysunku poniżej przedstawiamy "rodzaje akcji" i ich oznaczenia wg St. Croix...
Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: PPHU PROTEKT INT. BH jest firmą produkcyjno-handlową prowadzącą swoją działalność szczególnie na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych, ale także i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Odzież strażacka Podstawą funkcją firmy jest zapewnienie klientom możliwości nabycia szerokiego asortymentu ubrań i ubiorów wchodzących w skład osobistego wyposażenia strażaka.