Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik O rybach

Hit  Ciernik i cierniczek

Autor: Anna Gostyńska
Temat: Drobnica
Data:04.1.02 12:33
Czytano:6744

Najwięcej wiadomości posiadamy na temat ryb, które są celem naszych połowów. Trochę przekornie ale również kierowana własna ciekawością postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej na temat cierników. Przyznaję, że zaskoczyła mnie ilość ciekawostek, znalezionych na ich temat.Ciernik
Ta niewielka bo rybka często jest naszą zdobyczą wędkarską jakby - "przy okazji". Na niektórych łowiskach występuje w takiej ilości, że jedyną szansą na złowienie ryby innego gatunku jest ograniczenie "żywych" składników zanęty a nawet zupełne ich wyeliminowanie. W takich przypadkach i przynęta nie powinna być pochodzenia zwierzęcego.
Zarówno wygląd jak i sterczące na grzbiecie trzy ostre kolce spowodowały, że inne nazwy tej małej rybki to kolka kat, czart. Ciekawe, ze ilość tych kolców może być u poszczególnych osobników różna ale najczęściej waha się od dwóch do pięciu. Takich zdradliwych szpilek na ciele ciernika jest więcej bo również płetwy brzuszne są przekształcone w wydłużony, ostry kolec położony za płetwami piersiowymi. Gdy się tej rybie dobrze przyjrzymy to stwierdzimy, iż jej ciało pokryte jest nie łuskami a wydłużonymi płytkami kostnymi, które są ułożone poprzecznie w stosunku do osi ciała. Bywają jednak osobniki zupełnie ich pozbawione. Naukowcy twierdzą, że w Polsce występuje aż osiem form ciernika i, że jest rybą należącą do najbardziej polimorficznych (wielopostaciowych) gatunków.

Gniazdo ciernika
W okresie godowym samce zmieniają barwę. Są bardzo kolorowe, ponieważ ich boki stają się zielononiebieskie, podbrzusze jaskrawoczerwone, oczy błękitne z opalizującym połyskiem. Samice nie zmieniają ubarwienia w tym okresie.
Możemy go spotkać na prawie wszystkich kontynentach, natomiast nie stwierdzono go w zlewiskach Oceanu Lodowatego, Morza Kaspijskiego, na Syberii oraz w Kanadzie. W Polsce nie występuje w wodach górskich.
Cierniki żyją bardzo krótko bo najczęściej do trzech lat. Mimo to, dojrzałość płciową uzyskują dopiero w ok. połowie życia. W naszych wodach rozród tej rybki trwa od maja do sierpnia. Ale zanim to nastąpi osobniki męskie, z wydzieliny nerek które jest lepiszczem i szczątków roślin budują w zagłębieniach dna gniazda, w których z niewielkim otworem. Do tak przygotowanego siedliska wprowadza samicę, która składa w nim od 60 do 180 jaj i opuszcza gniazdo. Zaraz po odpłynięciu samicy pojawia się samiec i zapładnia je. W jednym z naukowych opracowań doczytałam się, iż samiec potrafi wprowadzić kolejno do gniazda i kilka samic a w przypadku ich oporu używa przemocy. Kiedy jaja zostaną zapłodnione samiec pilnuje ich. W tym czasie jest agresywny i z determinacja atakuje przepływające obok większe ryby i zwierzęta wodne. Najczęściej przebywając na zewnątrz otworu gniazda i ruchami płetw powoduje, iż do środka gniazda dostaje się natleniona woda co jest niezbędne do inkubacji jaj. Samiec, jeszcze po wykluciu larw opiekuje się potomstwem.
U kresu swego życia cierniki osiągają maksymalną długość ciała wahającą się najczęściej od 5 do 6 cm chociaż zdarzają się i 10 centymetrowe osobniki. Mimo tak niewielkich wymiarów prowadzą drapieżny tryb życia żywiąc się skorupiakami, jajami, larwami owadów i wylęgiem innych gatunków ryb.
Bardzo często z ciernikiem mylony jest cierniczek, którego skóra jest niczym nie pokryta. Na grzbiecie znajduję się od 7 do 12 zygzakowato ustawionych kolców. Płetwy brzuszne są również przemienione w kolce. Grzbiet i boki tej rybki są barwy szarej, nakrapiane ciemniejszymi, drobnymi cętkami. W okresie tarła samce przybierają prawie czarny kolor a kolce płetw brzusznych robią się niebieskie. W naszych wodach cierniczek często towarzyszy ciernikowi i jest z nim mylony. Biologia tych ryb jest prawie taka sama.
Z gospodarczego punktu widzenia są to gatunki niepożądane, jednak jako element biocenozy powinny mieć swoje miejsce w naszych wodach.

Do zobaczenia nad wodą

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Wdrożenia OpenERP