Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum sklep 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rybim Okiem

Hit  Ginący Gatunek - PIEKIELNICA

Autor: Piotr Łopaciński
Data:30.3.05 12:55
Czytano:3547

Czerwona Księga Zwierząt - to ostatni krzyk o ratunek…Jeden z gatunków, o którym my wędkarze tak niewiele wiemy to:


Piekielnica /łac. Alburnoides bipunctatus/ - gatunek wybitnie prądolubny, docierający aż do granic krainy pstrąga. Należy raczej do ryb przypowierzchniowych, ponieważ najchętniej przebywa w wyższej partii nurtu.
Dawniej zwana także „Wiślanką”,”Bełkówką”, „Gajówką”…
Jest przedstawicielem ryb karpiowatych. Geograficzny zasięg jej występowania jest bardzo rozległy, obejmujący większą część Europy i obszar zachodniej Azji. W Polsce Piekielnica występuje na całym niemal obszarze kraju z wyjątkiem dorzecza środkowej i dolnej Odry oraz rzek pomorskich wpadających bezpośrednio do Bałtyku. Oprócz głównego jej gatunku, bieszczadzką rzekę Strwiąż zamieszkuje jej podgatunek – Piekielnica wschodnia /łac. Bipunctatus rossicus/.
Piekielnicy nie można pomylić z żadnym innym gatunkiem ryb. Dorosłe osobniki posiadają charakterystyczną czerwonawą plamkę u nasady płetw piersiowych i mocno wygiętą boczną linie, widoczną jako ciemny łukowaty prążek z boku ciała. Długość dorosłych osobników w zasadzie nie przekracza 12 cm, nie mniej jednak w środowisku obfitującym w pokarm i przy sprzyjających warunkach może osiągać znacznie większe rozmiary.
Siedliskiem Piekielnicy są szybko płynące odcinki rzek Krainy Brzany i Lipienia o twardym żwirowatym dnie pokrytym kamieniami. Ryba ta zdecydowanie zasiedla rzeki o przejrzystej, dobrze natlenionej wodzie, niezbyt szerokie i głębokie. Unika miejsc porośniętych roślinnością zanurzoną i zamulonych. Obecnie największe jej populacje na terenie Polski znajdują się w dorzeczach Sanu, Drawy i Pasłęki na Warmii.
W pokarmie Piekielnicy dominują denne bezkręgowce, zwłaszcza larwy owadów w tym ochotkowatych oraz dorosłe owady spadające z powietrza do wody. Rzadko ryba ta odżywia się pokarmem roślinnym. Jest gatunkiem bardzo wrażliwym na zanieczyszczenia wody, stąd uważana jest za czuły wskaźnik jakości wód płynących. Pomimo bardzo dużych wymagań tlenowych, dobrze znosi stosunkowo wysoką temperaturę wody.
Na przełomie kwietnia i maja, gdy temperatura wody osiąga 15 st. C ryba ta rozpoczyna tarło. Dla złożenia ikry wybiera gruby żwir i kamienie denne, gdzie w przestrzenie między kamieniami z dużą siłą wstrzeliwuje ikrę i mlecz. Po kilku dniach, gdy temperatura wody podniesie się do ok. 17 st. C z jaj wylęgają się larwy, które w dobrych warunkach termicznych szybko rosną osiągając długość około 1 cm już po tygodniu od wylęgu. Obserwacje prowadzone w akwariach wykazały, że bardzo rzadkie są przypadki pożerania własnego narybku przez rodziców, nawet przy złych warunkach pokarmowych, co zdecydowanie wyróżnia Piekielnicę z pośród innych karpiowatych. Pojawienie się pierwszych łusek, kończy okres larwalny tej ryby. Narybek ma wtedy długość ok 2 cm.

Zarówno Polska, jak i kilka innych krajów europejskich objęła Piekielnicę
ścisłą ochroną gatunkową.

Spowodowane jest to drastycznym zmniejszaniem się liczebności tego gatunku na obszarze jego występowania. Jego zanikanie związane jest z zanieczyszczeniami oraz hydrotechnicznym przekształcaniem wód. Zarastanie koryt roślinnością wodną i ich stopniowe zamulanie uniemożliwia Piekielnicy odbywanie tarła.

Jako gatunek zagrożony wyginięciem, mocą Rozporządzenia Ministra Ochrony Środowiska z dnia 26 września 2001r /w sprawie określenia listy gatunków zwierząt rodzimych dziko występujących, objętych ochroną/ – Piekielnica została ścisłą ochroną gatunkową objęta.

Uwzględniono ją także w najnowszych wydaniach Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt
i Czerwonej Listy Zwierząt Ginących i Zagrożonych.

Pamiętajmy o tym…


drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Sa tez w Pilawie
Michał Sopiński 01.4.05 01:31
i sa zmora wedkarzy muchowych. Faktycznie startuja do wszystkiego co spadnie na powierzchnie.
Sliczne rybki, choc nikczemnych rozmiarow.

M.
Piekielnica
Łukasz Staniszewski 31.3.05 17:14
W Łynie jest jej od cholery, bierze wszędzie i na wszystko co utrudnia wędkowanie na małe przynęty
     Odp: Piekielnica
Piotr Łopaciński 31.3.05 17:42
    
To jesteś szczęśliwcem, mogąc sobie jeszcze tą rybkę obejrzeć. Niewielu kolegów ma taką możliwość. Ja miałem
do czynienia z nią na Pasłęce. Jest faktycznie dokuczliwa, tłucze w każdą małą przynęte, ale z roku na rok jest jej coraz mniej.
Pozdr...Piotr
Piekielnica
Tomasz Ekert 30.3.05 22:28
W rzekach Podkarpacia (Wisłok, San) piekielnica jest spotykana bardzo często. Miejscami jest jej znacznie więcej niż uklejki. Doskonale bierze na suchą i mokrą muchę i nimfę, a czasami nawet bije w małe woblery i obrotówki.
Piekielnica
Andrzej Trembaczowski 30.3.05 14:34
Jeszcze w latach 70. była bardzo pospolita w Sannie, na szybkich odcinkach tej rzeki. W przezroczystej wodzie można było zaobserwować małe stadka, zwykle w środkowej warstwie wody w pobliżu zatopionych patyków w zawirowaniach. Były bardzo żarłoczne i atakowały wszystko, co tylko było na haczyku. Dziś jest ich znacznie mniej, mniej także jest kiełbi, jelców, kleni. Trudno powiedzieć co się zmieniło. Dno tam jest dalej piaszczyste, woda dalej szybka i dobrze natleniona. Być może więcej niż kiedyś trafia do rzeki zanieczyszczeń, ale klenie dają sobie radę w gorszej wodzie w Wiśle. Szkoda każdego ginącego gatunku, świat robi się uboższy.
Andrzej
     Odp: Piekielnica
Tomasz Statek 30.3.05 14:46
    
Jeśli chodzi ci o Sannę wpadającą do Wisły obok Annopola, to piekielnica ma się tam nadal względnie dobrze. Co więcej - jesienią ub. roku czepiały mi się haczyka na Wiśle, wzdłuż opaski pod drugim brzegiem, naprzeciwko ujścia Sanny. Czyżby emigrowały?

Znam jeszcze jedno stanowisko tej rybki. To rzeka Świślina. Piekielnicy jest tam naprawdę sporo, tworzy mieszane stada ze strzeblami. Niestey - podejrzewam, że ukończenie budowy zbiornika zaporowego w Wiórach spowoduje znaczny spadek pogłowia obu gatunków ponizej zapory (jak również minogów, kiełbi, głowaczy, świnki i pstrąga - ale za to pewnie przybędzie leszczy).
         Odp: Piekielnica
Andrzej Trembaczowski 01.4.05 09:49
        
Tak, chodzi mi o Sannę prawobrzeżny dopływ Wisły. Przepiękna rzeka i oby taką pozostała.
Pozdrawiam
Andrzej
zagrozona Piekielnica
Artur Tomaszewski 30.3.05 14:22
nie widzialem jeszcze takiej ryby ale popieram calkowicie objecie jej ochrona , skoro tak to czy nie mozna by dolozyc staran ze strony aby chociaz sprobowac wychodowac sztucznie a nastepnie zarybic miejsca ktore nie sa normalnie dostepne dla klusoli mam na mysli w miejsca szczegolnie chronione bo mam nadzieje ze brac wedkarska raczejszanuje te rybki . zpowazaniem ARTUREK1965. przepraszam za bledy.
     Odp: zagrozona Piekielnica
Piotr Łopaciński 30.3.05 15:10
    
Widzisz Artur - to nie kłusownicy stanowią zagrożenie dla tego gatunku.
Zagrożeniem jest zanieczyszczenie i degradacja środowiska.
Niemniej dobrze jest, że ludzie zaczynają widzieć problem ginięcia różnych gatunków,
Jest szansa, że nie wszystko jeszcze
stracone.
Pozdrawiam...Piotr
         Odp: zagrozona Piekielnica
arturek1965 30.3.05 15:29
        
masz racje przedewszystkim wymiar ja chroni bo jest za mala aby ja pochwycic . Arturek1965
             Odp: zagrozona Piekielnica
Piotr Łopaciński 30.3.05 15:55
            
Zarządy Okręgu posiadają wykazy wód, które na mocy ostatnich przetargów, PZW
dzierżawi. Co do reszty wód - nie potrafię Ci podpowiedzieć gdzie ustalić właściciela, czy dzierżawcę. Wydaje mi się, że ZO powinny jednak jakieś informacje na ten temat posiadać...PiotrValid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Tworzenie systemów CMS (Content Management System) oraz CRM (Customer Relationship Management) to jedna z podstawowych działalności i specjalności firmy Krokus SP. z o.o. Specjalizujemy się we wdrożeniach CMS eZPublish czyli systemów interetowych zarządzania zarówno cała firmą, jej relacjami z klientami, jak i treścią stron.