Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Łowiska Jeziora i zbiorniki

Hit  Kraina Leszcza

Autor: Daniel Maruszakk
Data:10.3.05 15:03
Ocena:5.7  (23)
Czytano:3209

Zalew Zeborzycki zbiornik zaporowy na rzece bystrzyca koło Lublina. Średnia głębokość to (2-3 metry), powierzchnia całkowita 278ha.


Jest to prawdziwe eldorado dla miłośników łowienia tej ryby. Leszcz stał się tu rybą dominującą łowi się je na spławik, koszyk, spręrzyne. Ale najbardziej skuteczną metodą jest gruntówka z koszykiem lub spręrzyną. Jako przynęta najlepsze są białe robaki lub ciasto. Nęcenie nie jest konieczne wystarczy posłać koszyk 20-30metrów od brzegu i tam pozostawić. Leszcze łowi się njlepiej od Czerwca do Września póżniej leszcze przenoszą się w głębsze partie wody. Dominują leszcze ok 25cm, ale łowi się dochodzące nawet do 2-3kg. Najlepszymi porami łowienia jest jest noc i poranek. Dobry wędkarz znający łowisko potrafi z poranej zasiadki złowić 10 i więcej sztuk leszczy. Naszą przynętą może też nieżadko zainteresować się karp zdarzają się tu 10kg. Oprucz leszczy są jeszcze płocie, karpie, sandacze, szczupaki, tołpygi.
Niestety zalew jak na zbiornik zaporowy szypko się zestarzał zakwit glonów w upalne lata jest tak duży, że niewolno się w nim kompać. Są prowadzone pruby ratowania zbiornika przez miasto. PZW prowadzi odłowy leszczy, tołpyg jednocześnie zarybia sandaczem, szczupakiem i sumem . Miejmy nadzieje, że ten piekny zbiornik da się uratować. Życze wszystkim połamania kija i udanego sezonu wędkarskiego.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Budowa tarlisk
Daniel Maruszakk 14.3.05 23:31
Mam jeszcze jednego chętnego do pomocy. A tak na marginesie naczym taka pomoc by polegała jeszcze nie uczetniczyłem w budowie tarlisk.
Zalew Zemborzycki
Andrzej Trembaczowski 11.3.05 13:17
Leszcze to były kiedyś, takie po 2 - 3 kg. Te dzisiejsze, to nie leszcze a leszczyki, przeważnie wielkości kartki papieru.

Zalew Zemborzycki przeszedł wszystkie typowe kolejne stadia: "eksplozję szczupaka", potem stał się sandaczowym eldorado. Zgodnie z panującą wówczas modą wpuszczono tam amury, które zjadły roślinność. Wytępiono poprzez masowe odłowy karasia złocistego, przetrzebiono okonie. Obecnie nadal są sandacze (nawet kikunastokilogramowe) które trafiają się nielicznym, są sumy, nieliczne szczupaki, bardzo kapryśne okonie, niedobitki tołpyg (po 30 kg), jest bardzo dużo karpi (nawet i 20 kg) i wspomnianych przez Autora leszczy.

Właśnie ten nadmiar karpi i leszczy przyczynia się do pogarszania jakości wody. Sinice stały się poważnym problemem, ograniczającym wykorzystanie zbiornika - odpada kąpiel, nawet pływanie na desce podczas zakwitu sinic może być szkodliwe.

Rok temu odbyła się konferencja naukowa, na której przedstawiono metody ratowania zalewu (pisałem o tym i jest ten tekst w artykułach).
Miasto (Miejski Inspektorat Ochrony Środowiska)wspólnie z ZO PZW przystąpiło do ratowania zalewu. Są próby odtworzenia roślinności. W tym roku zalew zostanie zarybiony znaczną ilością ryb drapieżnych; sumem, szczupakiem, sandaczem. Zostaną wybudowane przed tarłem sandaczy gniazda tarłowe. Zarybianie karpiem zostanie zaniechane. Liczy się, że ryby drapieżne ograniczą rozwój ryb spokojnego żeru (leszczy i płoci) i dzięki temu rozwinie się zooplankton, zmniejszy ilość fitoplanktonu, poprawi przejrzystość wody, rozwiną się rośliny i przez to wszystko przywróci się równowagę w zbiorniku.

Poprawa jakości wody jest tu celem nadrzędnym, ale jeżeli się ten program uda, to zbiornik stanie się także bardzo atrakcyjnym łowiskiem, nie tylko rachitycznych leszczy, ale pięknych ryb drapieżnych. Wiąże sie to jednak z koniecznością przestrzegania wyższych wymiarów ochronnych i mniejszych limitów. Drapieżniki mają przyczynić się do poprawy jakości wody.

Czy to się uda? Wele zależy od zrozumienia wędkarzy, od ich dyscypliny (przestrzeganie wymiarów i limitów) i od ich aktywnej pomocy. Będzie taka pomoc bardzo potrzebna podczas budowy tarlisk dla sandaczy już na wiosnę.

Te zabiegi mogą się jednak okazać niewystarczające, jeżeli nie zostanie ograniczona ilość dopływających do Bystrzycy zanieczyszczeń.

Kłopoty z Zalewem Zemborzyckim są modelowym przykładem. Taki jest los zbiorników zaporowych budowanych na rzekach :( Zalew Zemborzycki ma 30 lat, mniejsze zbiorniki mogą stać się bajorkami znacznie szybciej. Czy warto je budować?
Andrzej
     Odp: Zalew Zemborzycki
Daniel Maruszakk 11.3.05 19:18
    
Panie Andrzeju pisze pan cytuje ,,Będzie taka pomoc bardzo potrzebna podczas budowy tarlisk dla sandaczy już na wiosnę,, ja jestem bardzo chętny z kim muszę się skontaktować aby pomóc .
         Odp: Zalew Zemborzycki - budowa tarlisk
Andrzej Trembaczowski 14.3.05 12:46
        
Dzięki za deklarację.
Jak tylko będą konkretne ustalenia, dam znać. Napiszę też o tym na RO.
Pozdrawiam
Andrzej
             Odp: Zalew Zemborzycki - budowa tarlisk
Daniel Maruszakk 15.3.05 07:47
            
Mam jeszcze jednego chętnego do pomocy. A tak na marginesie na czym taka praca by polegała jeszcze nie uczestniczyłem w budowie tarlisk.
             Odp: Zalew Zemborzycki - budowa tarlisk
Daniel Maruszakk 14.3.05 23:04
            
ma jeszcze jednego chętnego do pomocy
             Odp: Zalew Zemborzycki - budowa tarlisk
Daniel Maruszakk 14.3.05 23:01
            
Mam jeszcze jednego chętnego do pomocy



Valid XHTML 1.0!