Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 2
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Sprzęt

Hit  Wybór leciutkiego spinningu

Autor: Andrzej Nowik
Temat: Wędki
Data:12.12.01 17:25
Ocena:8.23 hit (92)
Czytano:14891

Od kilku lat wzrosta zainteresowania ultra lekkim spiningiem. Potrzeby wędkarzy są powoli zaspokajane przez fabryki i warsztaty budujące wędki. Na rynku mamy coraz więcej modeli takich spiningów. Wzór leciutkiego wędziska wygląda mniej więcej tak. Wędka o długości dostosowanej do konkretnych warunków łowienia, bardzo lekka, wytrzymała o pięknym progresywnym ugięciu i szybkiej akcji. Pozwalająca posłać na dużą odległość leciutki wabik. Wędka w której czuć na dolniku każde branie, umożliwiająca niezwłocznie zaciąć lekkim ruchem nadgarstka. Amortyzująca hol pięknym ugięciem. Jenocześnie pozwalająca się przewozić i magazynować bez żadnych kłopotów. Ten koncert życzeń jest wyzwniem dla konstruktorów blanków i budowniczych wędek. Ewolucja ultra lekkiego spiningu dopiero nie dawno się rozpoczeła i cały czas trwa, ale po kolei... ...


Ewolucja

Od ćwierć wieku kiedy, to w Angli f. House of Hardy i Fenwick w Stanach Zjednoczonych skonstułowały pierwsze węgłówki trwa nieustanny ich rozwój. Współczesne wędziska spiningowe wykonywane są na bazie kompozytów węglowych lub nawet ze 100% mat węglowych. Budowane na tych blankach spiningi są coraz szybsze, lżejsze, bardziej odporne na urazy i złamania. Osiągneły już poziom pozwalający na rozpoczęcie budowy blanków do ultralekkich spiningów. Ewolucja tych kiji dopiero się rozpoczeła. Postąp technologiczny w budowie UL jeszcze się nie zakończył i będzie trwać nadal.. Analizując budowę i właściwości tych spiningów należy się oprzeć na najnowszych konstrukcjach z lat 2000-2001 w celu ustalenia jednakowych kryteriów.

Co to jest UL

Opisując spiningowe wędziska ultralekkie spróbujmy je zdefiniować. Nie istnieje jednoznaczny podział systemowy wędek, ale wielu czołowych producentów wędzisk opracowało własne tabele, które w niepisany sposób zaczeły obowiązywać na świecie.
Za wędziska ultralekkie oznaczane w katalogach .światowych jako UL będziemy rozumieć wędzisko o mocy do 6 lbs i ciężarze rzutowym do 1/4 oz. Przedstawiając to w bardziej przystępny sposów możemy napisać ze są to kijki przystosowane do żyłki max średnicy .0,18 mm i ciężarze wyrzutowym do 7 gram. W Polsce przyjeło się określać wędziska ultraleklkie jako kijki o c.w. do około 10 -12 gram.
Masa najlepszych blanków do UL rozpoczyna się od 23 gram, a śednica u masady od 8 mm. Masa gotowych wędzisk mieści się w przedziale od 65 do około 160 gram. Długość i konstrukcja tych wędek jest różna.
Tak leciutkim i cienkim spiningiem (65g) i 8mm średnicy blanku o szybkiej akcji można cudownie łowić okonie i lipienie czując w ręce najdelikatniejsze skubnięcia. Bez problemu zacina się branie lipienia z nadgarstka mimo twardego pyszczka tej ryby. Hol półkilogramowego okonia z głęginki na łodzi jest trudny do opisania Na cienkiej żyłki 0,14mm można zaciąć i z dużą przyjemnością wyholować 2 kg. sandacza jako przyłów podczas wyskuby-wania okoni. Przyjemności połowu małych drapieżników na tak leciutki kijek nie zastąpi żaden cięższy spining. To jest właśnie UL.

Budowa

Ultra lekkie spiningi są budowane na bazie jedno lub dwuczęściowego blanku, pustego w środku. Konstrukcje wieloczęściowe czyli travele spotyka się w spiningach typu L i mocniejszych. Istnieją również konstrukcje hybrydowe. Zaopatrzone są we wklejoną szczytówkę wykonaną najczęściej z włókna węglowego. Często do budowy blanku stosuje się materiały o różnej sprężystości i różnym module ugięcia. Nazywamy je wklejankami.. Jest to najpowszechniejszy typ spiningu w tej klasie na polskim rynku. W ofercie firm są także spiningi budowane na blankach muchowych.

Długość

Długość spiningów ultralekkich wynika z jednej strany z ograniczeń technologicznych w budowie tak długich blanków na dzis i chęci zachowania poprawnych parametrów wędzisk z drugiej strony. Klasyczne wędzisko UL o średnim ugięciu i szybkiej akcji ma maksymalnie 1,8 - 2 m. Jest do podykto-wane obecnym poziomem technologicznym budowy blanków. Zwiększając długość spiningu musimy się liczyć z spowolnieniem akcji i ugięcia w kierunku parabolicznym. Dłuższe konstrukcje klasyczne posiadają wolniejsze akcje i głębsze ugięcia. Wynika to z niedoskonałości technologi, a nie z założeń konstrukcyjnych. .Jednak rynek wymusza zapotrzebowanie na długie spiningi. Wielu budowniczych wędzisk próbuje obejść tą zależność i tworzyć wędziska dłuższe. Budowane są na przykład wklejanki ze sztywnym dolni-kiem i szczytówką z pełnego włókna. Występują w różnych długościach, nawet ponad 3 metry. Nie zmnienia to jednak ogólnych zasad i zależności. Kolejnym rodzajem konstrukcji jest budowa długich spiningów na bazie blanków muchowych. Spiningi takie występują w długościach od 2,7 do 3,05m. Wędki na takich blankach stanowią pewne wzbogacenie oferty dla UL spiningów i przeznaczone są do dalekiego spiningowania na rozległych wodach brodząc lub z brzegu.
Dla przejżystrzego wyartykułowania tematu przyjąłem taki podział:

bardzo krótkie
 • 6 stóp lub 1,8 m, wędki jednoczęściowe o ugięciu od progre-sywnym do semiparabolicznego,. akcja szybka. Służące do łowienia z łodzi, jak również w przybrzeżnych partiach jeziora lub małej rzeki. Są niezastąpione w małych ciekach do połowu lipieni, okoni, pstrągów i kleni. Z łodzi wspanałe do połowu wzdręgi na delikatne wabiki. Posiadają najdoskonalszą transmisję brań poprzez blank na uchwyt kołowrotka. Tylko przy tej długości istnieją tak szybkie spiningi, które charakteryzują się największą czułością na różne delikatne brania. Mimo swojej delikatności potrafią bardzo głęboko zacięć nawet małego sandacza lekkim ruchem nadgarstka. Najbardziej poszukiwana długość UL w krajach anglosaskich. Wśród naszych wędkarzy ta długość nie cieszy się praktycznie żadnym zainteresowaniem.

Przykład:
 • f.St.Croix model Legend Elite dł.1,8m c.w. 1-6g jednoczęściowy - akcja szybka
 • f.St.Croix model Avid długość 1,8m c.w.1-3 g jednnoczęściowy - akcja szybka
 • f.Aqauarius (blank Talon IM6+) dł.1,83 c.w.1,5-7 jednoczęściowy - akcja szybka

krótkie,
 • 7 stóp lub 2,1 m, służące do łowienia z brzegu albo podczas brodzenia w płytkiej wodzie. Są bardzo dobre do połowów z łodzi, pomostów, ostróg. Dobre do spinningowania w miejscach, w których pożądane są dłuższe rzuty, Najczęściej kupowana długość UL, spowodowane to jest dużą podażą modeli 2,1 na rynku.

Przykład:
 • f.Aqauarius (blank Talon IM6+) dł.2,14 c.w.2-9g dwuczęściowy akcja średnia
 • f.St.Croix model Avid dł. 2,1m c.w. 2-5,5g dwuczęściowy -akcja średnia
 • f.Bis model Banax dł.2,1m c.w.1-5g dwuczęściowy wklejanka -ugięcie szczytowe
 • f.Konger model Mikros dł.2,1m c.w. 0,2-5g dwuczęściowy wklejanka – ugięcie szczytowe

średnie
 • 8 stóp lub 2,40 m, doskonałe do łowienia z otwartego brzegu, z łodzi, pomostów, ostróg a także podczas brodzenia w woderach. Zapewniają komfort i nie powodują znużenia podczas wyrzucania przynęty na dość dużą odległość. Przy nieco większym wysiłku można wykonywać przy ich pomocy bardzo dalekie rzuty, Rzadziej spotykana długość w kraju. Ostatnio cieszą się większym zainteresowaniem.

Przykład
 • f.Konger model Tango dł.2,4m c.w. 1-8g dwuczęściowy wklejanka – ugięcie semiparaboliczne
 • f.Mikado model dł.2,4m c.w 2-6g dwuczęściowy wklejanka -ugięcie semiparaboliczne

długie
 • 9 stóp lub 2,7 m, służące do połowów na rozległych obszarach wodnych w czasie brodzenia w spodniobutach, z otwartego brzegu, ostróg. Nie męczą nadmiernie mięśni podczas bardzo długich wyrzutów. Pozwalają na nieśpieszne obłowienie dużego obszaru stojąc na przelewie dużej rzeki. Wskazane dla wędkarzy spóźniających się z zacięciem. Po zacięciu pozwalają wyholować nawet duże ryby. Poprzez ugięcie semiparaboliczne bezpieczny hol ryb i pewne ich trzymanie na kotwiczce. Podatne na działania wiatru w czasie rzutu, słaba kierunkowość, trudności z kierunkowym holem, utrudnione podbieranie ryby. Lubiana długość przez wędkarzy.

Przykład:
 • f.Krokus model Łowca Duchów długość 2,7m c.w.0,5-9 g dwuczęściowy budowany na blanku muchowym ugięcie semiparaboliczne - akcja szybka
 • f.Dragon model Perch długość 2,74m c.w. 1-7g dwuczęściowy wklejanka - akcja średnia

bardzo długie
 • 10 stóp lub 3,0 m, Wymagają dużej wprawy, doświadczenia i determinacji w posługiwanie się tak długim spiningiem. Sygnalizacja brań poprzez ugięcie szczytówki. Trudności z zacięciem poprzez lekki ruch wędziska. Często ryby zacinają się same. Duża trudność w podaniu wabika w określony punkt łowiska. Bardzo duża wrażliwość na wiatr podczas wyrzutów. Bardzo bezpieczny hol prawie każdej ryby na otwartej wodzie. Wygodne do połowów na dużych rzekach, na przelewach, brodząc. Praktyczny brak możliwości holu kierunkowego. Często mniejszy zasięg rzutu niż przy krótszych wędziskach. Trudności z wyważeniem zestawu, Bardzo trudne podbieranie większych ryb ręką lub do krótkiego podbieraka. Jest to bardzo lubiana długość wędziska UL przez naszych wędkarzy.

Przykład:
 • f.Lomis (blank GLX - ST1141) długość 2,9m c.w.2-10g - akcja powolna
 • f.Lamiglas model G1323 długość 3,2m c.w. 2-11 g - akcja powolna
 • f.FC Composite Developmenzs Ltd długość 3,05m c.w.2-10g -akcja śednio-szybka
 • f.Dragon model Perch długość 3,05m c.w. 1-7g dwuczęściowy wklejanka - akcja średnia
 • f.St.Croix model Wild River długość 3,2m c.w.1-7 g dwuczęściowy - akcja powolna


Moc wędki

Moc wędki obok jej długości jest podstawowym wymiernym parametrem określającym dane wędzisko. Dla wędek ultralekkich będzie to 6 lbs czyli około 3 kg. Przez ten parametr rozumiemy maksymalną wytrzymałość żyłki jaką możemy użyć do danego UL. W markowych kijach jest to główny parametr na blanku i przestrzeganie go ma kardynalne znaczenie. Znając maksymalną wytrzymałość linki łatwo określić typ kija i potrzebne do niego masy wabików. Znając tylko .c.w dla danego spiningu nasza wiedza o takim kijku jest o wiele skromniejsza i nie pozwala wnioskować wiarygodnie o jego mocy i wartości użytkowej. Moc kija jest praktycznie nie podawana na krajowej ofercie spiningów. Na rynku jest chyba tylko 1 seria wędek Dragona i Kongera gdzie jest to podane. Nawet krajowi zbrojmistrze coraz częściej nie podają mocy linki ograniczając się tylko do c.w. Tak jest bezpieczniej dla producenta i sprzedawcy. Wymagania nabywców są ignorowane.

Ugięcie

Wśród wędzisk możemy wyróżnić cztery podstawowe rodzaje ugięcia blanku podczas obcążania kija rybą. Ugięcie szczytowe, semiparabokiczne, paraboliczne i progresywne. Spiningi ultralekkie produkowane obecnie mają ugięcie od progresywnego do parabolicznego. To pierwsze ugięcie tak cenione przez wędkarzy spotyka się od niedawna tylko w kilku najbardziej zaawansowanych technicznie modelach o długości 1,8 m. W miarę stosowania coraz dłuższych blanków przy stałej mocy kija ugięcie wędki będzie się przesuwać w kierunku parabolicznym. Czyli blank pracować będzie całą swoją długością. Uwagi te dotyczą spiningów klasycznych, a nie wklejanek. Przy wklejankach możemy powiedzieć co najwyżej o ugięciu mieszanym. Wklejanki posiadają relatywnie sztywny dolnik, którego długość dobierana jest do całkowitej długości wędki. Następnie wkleja się pełną szczytówkę w dolną część szczytówki zasadniczej. Trudność konstrukcyjna polega na takim dobraniu sprężystości materiałów, żeby kij zachowywał się jakby zbudowano go z jednego kawałka. Jest to trudne zadanie. Na obecnym poziomie technologii budowy blanków prawie nie wykonalne. Ostatnio na rynku pokazały się wędki UL sygnowane jako Konger. Są to konstrukcje Zbyszka Kawalca. Widać w nich ogrom pracy konstrtuktora w zbliżeniu się do zasady o której pisałem na początku rozdziału.
W wędkach zbudowanych na blankach muchowych sytuacja wygląda trochę inaczej. One już poprzez konstrukcję samego blanku posiadają głębokie jednorodne ugięcie. Konstruktor takiego spiningu może tylko nieznacznie przesunąć ugięcie z parabolicznego w kierunku semiparaboli. (poprzez dobór odpowiedniego blanku i przez specjalny montaż przelotek).

Akcja

Zmowu dla porządku całego wywodu przypomnę co to jest akcja wędziska. Przez akcję wędziska rozumiemy stopień wychylenie szczytówki wędziska przy stałym jej ociążeniu. Akcja wędziska jest stała dla danego kija. Biorąc kilka spiningów UL o tej samej mocy i długości, obciążając każdą wędkę stałym obciążeniem najszybszą akcję będzie miał kijek, którego szczytówka wychyli się najmniej. Z tej zależności wynika, że wędki typu wklejanka mają wolne akcje, a krótkie wędki jednoczęściowe przeciwnie mają akcje szybkie. Szybkość akcji wędziska mówi nam o szybkości wyczucia brania z jednej strony i szybkości zacięcia z drugiej strony. Dlatego wędkarze instynktownie poszukują wędzisk o szybkiej akcji. Przy stałej mocy wędziska szybkość akcji maleje wraz ze wzrostem długości i rośnie przy skracaniu długości kija.
W literaturze wędkarskiej bardzo często są mieszane pojącia akcji i ugięcia lub ich znaczenia się przeplatają. Prowadzi to do wielu nieporozumień i błędów.

Uzbrojenie blanku

W wędziskach lekkich i ultralekkich nie ma miejsca dla bylejakości. Każdy element musi być najstaranniej dobrany. Gryf UL powinien być wykonany z dobrego korka i posiadać długość w granicach 28-36 cm..
Uchwyt kołowrotka powinien być wysokiej jakości. Wskazane wykonanie z lekkiego i bardzo wytrzymałego materiału. Musi pewnie trzymać kołowrotek bez tendencji do poluzowań w trakcie spiningowania. Spotyka się również mocowanie na przesuwnych pierścieniach grafitowych. Jest to bardzo dobry sposób mocowania kołowrotka w ulubuonym miejscu. Jest również ciepłym uchwytem. Niestety ten typ mocowanie nie jest lubiany przez spiningistów, a szkoda.
Kolejnym nieodzownym elementem wędziska są przelotki. W dobrze skonstrułowanym ultralekkim spiningu minimalna masa przelotek jest najważniejsza. Ciężar ich powinna maleć w kierunku szczytówki prawie do najmniejszych wartości masy. Warunek ten jest kardynalny w doborze przelotek bez względu na to, jak ważne wydawałyby się inne dane co do marki., średnicy, koloru, typu pierścieni czy też kształtu przelotek !!!
Większość dostępnych wędek w naszych sklepach ma źle dobrane wszystkie przelotki lub ich część. Uczestniczyłem w próbach rzutu kilkoma spiningami UL dostępnymi w handlu przed i po modernizacji przelotek. Wszystkie próby jednym kołowrotkiem ze stałą żyłką i nie zmienionym wabikiem. Różnice w zasięgu rzutu były bardzo wyraźne.
Po uzbrojeniu blanku lub wyborze gotowego kijka należy sprawdzić wyważenie z docelowym kołowrotkiem. Dobre kije są wyważone w trakcie budowy. i po zamocowaniu kołowrotka pięknie leżą w ręku. Zasada ta dotyczy wędek o długościach i konstrukcjach klasycznych. W długich i bardzo długich kijach istnieje poważny problem z wyważeniem. Próby zrównoważenia masy mogą prowadzić do powstania nieharmonicznych drgań w trakcie wyrzutu. Drgania te drastycznie skracają rzut i zakłócają jego przebieg. W takich przypadkach należy pogodzić się ze skłonnością spiningu do nierównowagi. Jest to kolejna uciążliwość dla posiadaczy bardzo długich UL.
Gotowy kij w drodze na i z łowiska możemy niechcący uszkodzić. Przy tak delikatnych konstrukcjach nieodzowne jest posiadanie tuby transportowej. Najlepsze są tuby z wewnętrzną wykładziną tłumiąca i przegródkami na poszczególne elementy wędziska.

Ciężar wyrzutowy

W podrozdziele przedstawiającym ultralajty napisałem,że są to kijki o c.w.do 1/4 uncji czyli około 7 gramów. Ciężar ten dotyczy firm zachodnich. U nas określa się go na około 10-12 gram. W najkrótszych wędkach max. masa rzutowa podawana jest jako n.p. 5 gram i z przyrostem długości masa ta wzrasta. Nawet dwukrotnie. Dlaczego? Bo przy wędce 3 metrowej dolnik musi wytrzymać przeciążenie na które składa się masa blanku wraz z prze-lotkami i przynętą. Dlatego musi być mocniejszy. Sam blank i przelotki w takim kiju ważą około 68-86 gram plus masę samego wabika. Spining musi wówczas mieć silniejszy dolnik, a tym samym blank. Dlatego budowa tak długiego delikatnego wędziska o mocy do 3 kg i c.w. do 5gram przy szybkiej akcji na dziś jest prawie utopią. Decydując się na tak delikatny i długi klasyczny kijek do 5 gram musimy mieć świadomość, że odbywa się to kosztem jakiejś ważnej cechy kija. Najczęściej kosztem sposobu ugięcia, wyważenia, przyrostem masy, szybkiej akcji lub mocy. Bardzo długie UL są zawsze wynikiem jakiegoś kompromisu w jego konstrukcji.


Podsumowanie

Przedstawiłem ogólny zarys i zależności w konstrukcji i budowie spiningów ultralekkich. Mam nadzieję, że czytelnikowi łatwiej będzie wybrać taką wędkę. Wokół tych kiji powstało wiele mitów i legend. Ba, ukazały sią teksty na pograniczu fantastyki literacko-wklejankowej. I nie są to opowiadana ani reklamy tylko wręcz poważnie pisane poradniki dla koleżeństwa. Dowiadujemy się z nich, że podstawowym kryterium dobrego wędziska jest jego długość. Długość pomaga i nobilituje spiningistę. Jak dojdzie do 3-4 metrów to nawet stanie się mistrzem. Posiadając (akcję szczytowo –progresywną) trafi w oczko po lipieniu rzucając pod wiatr na zarośniętym odcinku n.p. Dobrzycy malutką zeróweczką Rublexa.
Należy tylko pogratulować wyobraźni literackiej autorom jak i nazewnictwa.-patrz nawias.
Nie dajmy się zwariować. Kupujmy dobre wędziska. A dobre wędzisko UL to takie, które spełnia nasze oczekiwania i sprawia nam zadowolenie. Życzę wszystkim zainteresowanym wyboru dobrego ultralajta.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Małe sprostowanie
Piotr Sierputowski 03.1.02 08:19
Sądzę, że tekst należy zakwalifikować jako wyraźny sygnał powrotu do rozsądku i normalności, jeśli chodzi o gabaryty wędzisk spinningowych. Prawda jest taka, że długość wędziska jest ściśle skorelowana z jego czułością, a mówiąc "ultralajt" mamy na myśli kij, który w obrębie bardzo małych i lekich przynęt zapewnia maksymalną czułość łowienia.
A teraz ważna uwaga szczegółowa: niestety podana definicja akcji wędziska nie jest właściwa. Akcja kija określa czas powrotu wygiętego blanku do stanu początkowego, czyli do momentu kiedy wędzisko znów przyjmie wyprostowane położenie. Jeśli czas powrotu końca szczytówki do "zerowego" poziomu wychylenia jest względnie krótki, mówimy o akcji szybkiej, jeśli trwa to względnie długo, mamy akcję wolną. Poprawne rozumienie określenia "akcja" ma bardzo istotne znaczenie w kontekście chociażby wyjaśnienia roli, jaką w konstrukcji odgrywa rodzaj materiału.
Pozdrawiam,
Piotr Sierputowski
"Ultralajtowo"
Tomek Płonka 15.12.01 12:49
Cyt." przyjemności połowu małych drapieżników...nie zastąpi żaden ciężki spining"
Otóż gwarantuję, że przyjemności łowienia dużych drapieżników na właśnie ciężki spinning nie zastąpi żaden ultralajcik. Chyba że dla kogoś 0,5kg okoń lub 2kg sandacz to okaz.
Super opracowanie, ukłony dla autora za ogrom wiedzy o sprzęcie. Rzadko piszą fachowcy, a tu proszę- nareszcie fachowe porady. Jak bedę chciał mieć St.Croix do paprochów (jak dużych ryb całkiem zabraknie) to z pewnością odgrzebię ten artykuł. T.P.
     Odp: "Ultralajtowo"
Andrzej Nowik 16.12.01 10:23
    
Orginalny cytat brzmi tak -Przyjemności połowu małych drapieżników na tak leciutki kijek nie zastąpi żaden cięższy spining- i oznacza tylko tyle, że na każdy mocniejszy spining będziemy mieć mniej przyjemności przy tak małych rybach. I tylko tyle. Natomiast Ty dokonałeś skrótu co równa się zwykłej manipulacji. I tyle. Czy sandacz 2 kg to jest dla mnie okaz? Na ultralajta na pewno tak. Nie oznacza to, że nie złapałem "troszkę" większego sandacza. Napiszę Ci nawet dokładnie gdzie. Ryb wystarczy tam jeszcze dla Ciebie i kolegów. Nie napiszę natomiast ile mierzył i ważył bo nie uwierzysz. Te największe, które nie zerwały żyłki wygięły mój spining Daiwa (Power Mesh 2,7m z oplotem do 50 gram) tak mocno jak to niekiedy widać na zdięciach reklamowych. Byłem bardzo dumny z tak dużych ryb. Po powrocie do portu miejscowy rybak określił je jako " takie sobie lub średnie".Zrozumiałem to następnego dnia jak przypłyneli miejscowi rybacy ze spółdzielni. Zobaczyłem wówczas naprawdę duże sandacze. To były prawdziwe okazy. Acha, miałem Ci podać miejsce. Jezioro Rybińskie, a raczej zbiornik zaporowy. Przeciętna głębokość 3 do 4 metrów. Tylko miejscami dochodzi do 8-12 m. Powierzchnia lustra wody ponad 6000 km2. Jest to największy tego typu zbiornik zaporowy w Europie. Statek pasażerski płynie przez jezioro dłużej niż pociąg jedzie z Rzeszowa do Szczecina. Delta głównej rzeki przepływającej przez jezioro jest szersza niż Toruń od rogatki do rogatki. Ja z kolegami łapałem na południowo-zachodnim brzegu w delcie rzeczki Uchra. Tam jest stosunkowo głęboko i już po wypłynięciu na 3 -4 kilometry głębokość wynosi około 5 metrów. Są też minusy. Na żadnym łowisku w Europie i Azji nie zostałem tak niesamowicie pogryziony przez komary, które były wszędzie.
Nie wiem dlaczego wybrałeś St.Croix ?. Wszystkie nazwy i marki podane w moim tekście nie stanowiły aprobaty, ani dezaprobaty, Były to tylko nazwy własne i służyły celom informacyjnym.
Na koniec proźba. Nie nadużywaj słowa - okaz.
zapytania - proszę na adres prywatny.
pozdrawiam
         Odp: "Ultralajtowo"
Tomek Płonka 17.12.01 10:11
        
Dziękuję za "naprostowanie", niepotrzebnie się bulwersujesz(patrz tytuł-ultralajtowo). Wybierając się na ryby zawsze nastawiam się na coś przyzwoitego i dlatego nie używam bardzo delikatnego sprzętu. Małe ryby (kleń do 40cm, sandacz i szczupak do 60cm, boleń do 50cm, okoń do 30cm) łowię dość często(o wiele częściej niż gdy stosowałem paproszki i pickerek) na sprzęt pozwalający powalczyć z rybami powyżej 3-4kg. Nie czepiłem się broń boże Twojej osoby, a raczej kierunku, w którym wielu wędkarzy podąża- stosowanie superlekkiego sprzątu żeby przy łowieniu małych ryb mieć więcej emocji. A prawdziwe BIG GAME czeka np. w nurcie za kamieniem-tylko trzeba tam podać odpowiednią przynętę i walczyć z rybą i nurtem.
Co do St Croix to byłem w Krokusie i miałem w ręku taki super kij że beret się zsuwa. I nie był to ultralajcik ale przeciwnie- kij od miotły.
Zamierzam kupić 2.1m kij do łowienia okoni z łodzi(może wklejanka do 12g) i bardzo ucieszyłem się że ktoś fachowo o wędkach pisze.
Kurcze! Chciałem raz wykazać szczególne zainteresowanie artykułem i wyszła jakaś "kiszka", a miało być kompletnie na odwrót. T.P.Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Pozycjonowanie stron WWW