Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum sklep 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rybim Okiem

Hit  Ratujmy Czernicę!!!

Autor: Marek Dywizjusz
Data:17.2.05 08:54
Ocena:8.05 hit (22)
Czytano:4196Czarne dn. 14 lutego 2005r.
Towarzystwo Miłośników
Rzek Gwdy i Czernicy
„Czarny Pstrąg”
KRS:0000220018
ul. Ogrodowa 12/9
77-330 Czarne
0602479678
czarnypstrag@wp.pl
WOJEWÓDZKI KONSERWATOR PRZYRODY
Al. Niepodległości 16/18
60-967 Poznań


Stanowisko w sprawie budowy elektrowni wodnej oraz
hodowli ryb na rzece Czernicy w miejscowości Lubnica.Realna groźba dewastacji tak istotnego z punktu widzenia wartości przyrodniczej odcinka rzeki, jaką jest dolny odcinek Czernicy musi budzić uzasadniony sprzeciw.

Dolina rzeki Gwdy wraz z dolnym odcinkiem rzeki Czernicy jest jednym z najcenniejszych przyrodniczo terenów województwa wielkopolskiego i pomorskiego, to miejsce występowania wielu rzadkich i chronionych gatunków roślin i zwierząt. Przyrodnicza wartość przyujściowego odcinka Czernicy wynika m. in. z jego pierwotnego charakteru oraz naturalnego nienaruszonego układu stosunków wodnych. Istniejący tam układ hydrologiczny decyduje o trwałości i specyfice unikalnych walorów przyrodniczych tych terenów. W miejscu tym znajduje się ostoja bobrów oraz wiekowy, pierwotny drzewostan, w tym okazałe dęby : pomniki przyrody (szt. 5) ustanowione Uchwałą Rady Miasta i Gminy Czarne z dn. 27 lutego 1999 nr V/31/99, oddział leśny 118 f, Leśnictwo Nowiny. Okoliczności te zadecydowały o utworzeniu w tym miejscu ścisłego rezerwatu przyrody „Dolina Gwdy”.
Inwestycja obejmująca budowę spiętrzenia na potrzeby elektrowni wodnej (co będzie skutkowało powstaniem zalewu o powierzchni ok. 53 ha) oraz fermy tuczu ryb na skalę przemysłową spowoduje m. in. wycięcie wielu hektarów lasu, utratę drożności rzeki Czernicy, będącej jednym z ostatnich naturalnych tarlisk ryb łososiowatych (jest to również miejsce występowania innych gatunków ryb, w tym prawnie chronionych, jak: głowacze, ślizy, kozy, strzeble potokowe, minogi); nastąpi zwolnienie nurtu, sedymentacja osadów i nieczystości niesionych przez wodę, pogorszenie jej klasy czystości, niekorzystna gatunkowa zmiana występujących w niej organizmów żywych, drastyczne pogorszenie warunków środowiskowych wielu roślin i zwierząt, nieodwracalna zmiana krajobrazu. Zdecydowanie ujemny wpływ w/w inwestycji na środowisko jest więc oczywisty i niezaprzeczalny.
Okolicznością zasługującą na szczególne uwzględnienie jest fakt, iż w/w inwestycja powstać ma właśnie na obszarze prawem chronionego terenu- Rezerwatu Przyrody „Dolina Gwdy” ustanowionego na mocy rozporządzenia MOŚZNiL z dnia 21 grudnia 1998r. (Dz.U. Nr 161 poz. 1086). Zgodnie z art.15 ust.1 pkt.1 ustawy z 16 kwietnia 2004r. o ochronie przyrody (Dz.U.Nr 92, poz. 880) na terenie parków narodowych oraz rezerwatów przyrody istnieje całkowity zakaz budowy lub rozbudowy obiektów budowlanych i urządzeń technicznych, z wyjątkiem obiektów i urządzeń służących ich celom. Ponadto przepisy powyższej ustawy wprowadzają na terenie rezerwatów przyrody zakaz m. in. lokalizowania obiektów i instalowania urządzeń oraz inwestycji mogących pogorszyć stan środowiska lub trwale naruszyć walory krajobrazowe, a także dokonywania zmian stosunków wodnych. Konsekwencją tych zapisów ustawowych są zakazy określone w regulaminie rezerwatu, wśród których jednym z naczelnych jest zakaz jakiejkolwiek zmiany stosunków wodnych na terenie rezerwatu.
Nie budzi wątpliwości, iż piętrzenie rzeki Czernicy oraz pobór wody na potrzeby hodowli ryb stanowi naruszenie tychże stosunków. Logiczną i oczywistą konsekwencją powyższych ustaleń musi być stwierdzenie, iż fakt istnienia na tym terenie rezerwatu przyrody „Dolina Gwdy” wyklucza możliwość realizacji tej inwestycji.

Z tych powodów liczymy na podjęcie działań zmierzających w kierunku uniemożliwienia realizacji przedmiotowej inwestycji. Jednocześnie informuję, iż akta sprawy, zgodnie z właściwością miejscową, znajdują się w Starostwie Powiatowym w Złotowie.

W imieniu Towarzystwa
Wiceprezes- Igor PomorskiDo wiadomości:
1. Wojewódzki Konserwator Przyrody w Gdańsku
2. ZO PZW Słupsk, ZO PZW Piła, ZO PZW Koszalin
3. Wiadomości Wędkarskie, Wędkarz Polski, Wędkarski Świat
4. Portale wędkarskie „Rybie Oko”, strony „Na Muchę”, „Fly Fishing”
5. Głos Słupski, Głos Koszaliński
6. TV Gdańsk, TV Szczecin


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Popieram
Dariusz Żbikowski 21.2.05 10:47
Proponuję by Ci, co popierają protest wyrazili to jawnie pod poniższym listem.

Ja popieram. Czernica to zbyt piekna rzeka by ją w jakikolwiek sposób niszczyć.

PS. Autorom protestu proponuję zaintersować nim władze i proekologiczne towarzystwa unijne. Sugerował bym także dokonanie zgłoszenia do prokuratury o zamiarze popełnienia przestepstwa.

Darek
Coraz bardziej...
Michal Radlak 19.2.05 22:38
Coraz bardziej mi smutno, gdy czytam takie artykuły. Studiowałem Ochronę Środowiska i wiem jakie spustoszenie dla cieku wodnego stanowią wszelkiego rodzaju zapory, jazy, przegrody itp. budowle hydrotehniczne. W Polsce nastała tendencja, że wyregulowanie rzeki przeciwdziała powodzią, a elektrownie wodne produkują czystą energię. W Europie zachodniej tzw. cywilizowanej zrozumieli już, że nie jest to prawda, ale tam już jest za póżną na pokolenia zostaną z betonowymi rzekami, które wyglądają jak rynny z wodą. W Polsce najlepszym przykładem zmarnowanych pieniędzy na budowę elektrowni wodnej jest elektrownia wodna we Włocławku na Wiśle. Miało być pięknie tania energia, podniesienie koryta rzeki itp. bzdury. A jest niedziałająca przepławka dla ryb na, której nikt nawet nie robił badań czy rzeczywiście jakiekolwiek gatunki ryb korzystają podczas migracji, tony osadu sedymentacyjnego, który zgromadził się przed zaporą i nikt nie wie co znim zrobić, zrobił by swoje gdyby zapora pękła wytruł by wszelkie życie w Morzu Bałtyckim. No i oczywiście jest elektrownia wodna, która nigdy nie zwróciła kosztów związanych z działalnością inwestycji. Nie mówie już tutaj o skutkach ekologicznych dla całej rzeki, która obecnie dla świata zwierząt stała się dwoma rzekami co świetnie widać na niedobitkach cert Wiślanych. Dlatego chwała wszelkim towarzystwą i osobom, które mimo wszelkich trudności walczą o nasze rzeki i nie jest im to obojętne.
     Odp: Coraz bardziej...
Jan Zych 20.2.05 11:04
    
Michał masz rację.Od 35 lat włóczę się po pstrągowych rzeczkach Pomorza i widzę skutki budowy czy też odbudowy jazów piętrzących wodę dla celów energetycznych czy też poboru dla hodowli ryb.Weżmy pierwsze lepsze rzeczki jak Mątawa ,Wel/Trzcin/,Skotawa,Kamienica,Bukowina,Kużnia/Brda/nie mówiac o molochach typu Tarnowo czy Mylof.Przede wszystkim budowla piętrząca uniemożliwia okresową wędrowkę ryb na tarliska lub żerowiska/Włocławek;certa,troć/ ponadto zmienia termikę wody co ma niebagatelne znaczenie dla łososiowatych.Skur.....twem nazwę totalną zagładę rzeki powodowaną piętrzeniem wody na jazie w okresie niskich stanów wody a następnie puszczaniem jej na turbinę elektrowni.Piętrzenie wody zatrzymuje praktycznie 99% przepływu nie pozostawiając nawet przepływu biologicznego.Takie cykle powtarzane są kilka razy dziennie w zależności od szybkości napełnienia zbiornika.Puszczenie maksymalnego przepływu na turbinę powoduje totalną dewastację rzeki poniżej elektrowni.Erozja dna oraz skarp rzeki powoduje wyrównanie dna,zasypanie dołków będacych naturalnymi stanowiskami ryb czyli totalnym zniszczeniem środowiska rzecznego.Stosowanie tego typu praktyk jest prawnie zabronione ale właściciele MEW mają głęboko w niepoważaniu przepisy Prawa Wodnego.Jako kraj dysponujemy nadwyżkami energii elektrycznej i rozważa się zamknięcie niektórych elektrowni ale sobiepanom z Urzędu Gminy bardziej trafia do przekonania dobra łapówa. i zezwolenie na budowę MEW "ofiarodawca "uzyskuje bez problemu.Następnym etapem działalności"prywaciarza" jest dokładne ogrodzenie Elektrowni oczywiście z placem na domek rekreacyjny lub działką budowlaną.I wszystko to w imię uzyskania 20 czy 30 KwG energii elektrycznej.Taki pieprzony Sobiepan gania póżniej każdego wędkarza naruszającego jego "dobra osobiste" tzn.łowiacego w rzece ryby.Gro zezwoleń na budowę MEW czy też jazow piętrzących wodę dla celów hodowli ryb ,wydanych zostało z poważnym naruszeniem Prawa ale u nas "jak się da ,to się zrobi".Znam Czernicę od wczesnych lat 70 kiedy była istnym Eldoradem pstrągowo-lipieniowym i jakimkolwiek zakusom nowobogackich "kapitalistow" próbującym dewastować naszą przyrodę zawsze będę przeciwny.Należy bezwzględnie skonsolidować działania w celu ochrony resztek nienaruszonej Przyrody której zazdroszczą nam sąsiedzi z Zachodu,którzy teraz topią miliardy euro w renaturalizację rzek.Obyśmy nie musieli przechodzić okresu "kanałów" żeby w niedalekiej przyszłości szukać środków na przywracanie rzek do stanu pierwotnego.Pozdr.... Jan Z.
Plaga egipska !!!
Piotr Halbina 18.2.05 16:28
Jestem Członkiem Towarzystwa Miłośników Rzeki Wieprzy i mamy dokładnie taki sam problem. Gmina Sławno utworzyła "Krytarz Ekologiczny" jako jedną z form ochrony dzikiej jeszcze przyrody w dorzeczu Wieprzy. Niestety cały czas jacyś bezmózgowi (nie ma co ukrywać) "biznesmeni" chcą zarobić kasę niszcząc przyrodę. Nad Wieprzą chcą wybudować fermę tuczu pstrąga złożoną z 90 stawów!!! Ponadto mają powstać 2 nowe elektrownie wodne.
Jest tylko jedno ale:
Dopóki istnieć będzie Towarzystwo Miłośników Rzeki Wieprzy nie dopuścimy do takich bezmyślnych działań. Dzięki pomocy ZO PZW Koszalin (niezależnie co inni o nich sądzą) udaje nam się powstrzymać to szleństwo.
Mam nadzieję, że i Wy dacie sobie radę.
Za inicjatywę daję 10+
TRZYNAJCIE SIĘ I NIE ODDAJCIE TAKIEJ WODY NA ZNISZCZENIE
ratujmy czernice
Sławomir Januszewski 18.2.05 09:43
W Polsce najwyższymi formami ochrony przyrody zgodnie z ustawą o ochronie przyrody są :
- parki narodowe , rezerwaty przyrody , parki krajobrazowe . Dla wszystkich tych form sporządza się plany ochrony , który w przypadku rezerwatu przyrody jest opiniowany przez samorządy terytorialne. Po zaopiniowaniu zapisy zawarte w planie ochrony rezerwatu stają się wiązące dla miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Wybudowanie spiętrzenia na rzece w celu poboru wody dla hodowli pstrąga wymaga następujących aktów prawnych :
- decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji poprzedzonej raportem oddziaływania jej na środowsko. raport winien być wyłożony do wgłądu na 21 dni ,( decyzje wydaje Wójt , Burmistrz )
- pozwolenia wodno-prawnego na wykonanie urządzeń spiętrzających wodę , pozwolenie wodno-prawne na wykonanie stawow rybnych , pobór wody i odprowadzanie ścieków i piętrzenie , decyzję wydaje starosta. Do wydania pozwolenia potrzebny jest operat wodno-prawny wraz z prawomocną i ostateczną decyzją o warynkach zabudowy,
- pozwolenie na budowę - decyzję w tym wypadku ( budownictwo wodne ) wydaje wojewoda.
Inwestycję bardzo prosto zablokować już na etapie decyzji o warunkach zabudowy. Jeżeli w planach ochrony rezerwatu są zapisy o zakazie lokalizacji na tym obszarze jakichkolwiek inwestycji niezwiązanych z ochroną tego rezerwatu ,to takie zapisy muszą być umieszczone w planie zagospodarowania przestrzennego. decyzja o warunkach zabudowy musi , powtarzam musi być zgodna z miejscowym planem. Wójt , Burmistrz nie może wydać decyzji o waunkach zabudowy niezgodnej z miejscowym planem. Jeżeli dla działek objętych inwestycją nie został stworzony plan lub gdy jego zapisy straciły ważność to i tak decyzja o warunkach zabudowy musu uwzględniać zapisy w planie ochrony rezerwatu. Każda decyzja o warunkach zabudowy wydana niezgodnie z miejscowym planem lub niezgodna z zapisami w planie ochrony rezerwatu jest z mocy art. 156 Kodeksu postępowania administracyjnego nieważna gdyż narusza 3 przypadki zawarte w art 156
- wydana została bez podstawy prawnej lub z rażącym naruszeniem prawa ,
- w rarazie jej wykonania wywołałaby czyn zagrożony karą ( nieszczenie rezerwatu przyrody jest karalne ) ,
- zawiera wadę powodującą jej nieważność z mocy prawa.
Od dcyzji o warunkach zabudowy strony mają prawo wnieść odwolanie do właściwego Samorządowego Kolegium Odwoławczego. W przypadku gdyby przedmiotowa decyzja wydana została po cichu ( niestety takie przypadki się zdarzają ) można ją zaskarżyć właśnie z art. 156 K.pa. O nieważności takiej decyzji też rozstrzyga SKO. decyzja uchylona bądż unieważniona nie podlega wykonaniu. Kto jest stroną w takim postępowaniu i powinien być zawiadomiony o toczącym się postępowaniu.
- Wojewódzki Konserwator Przyrody ( rezerwat ) ,
- PZW lub inna organizacja wędkarska ,
- wszelkie stowarzyszenia i organizację ekologiczne mające w swoim statucie ochronę przrody. Mogą one domagać udziału w postępowaniu administracyjnym na prawach strony.
Reasumując powstanie takiej iwestycji , tzn piętrzenia służącego tuczu pstrąga w stawach na terenie rezerwatu przyrody jest nie do zrealizowania. Gdyby jedak samorządom jak i starostwu , wojewodzie udało się w jakiś sposób ominąć procedury prawne sprawa jest do skierowania do prokuratora gdyż niewątpliwie popełnione byłoby przestępstwo.
Postarałem się wszystkie aspekty prawne zebrać w największym skrócie , gdyby były jakieś pytania to proszę dzwonić poniedziałek - piątek w godz 7.30 . 15.30 tel. 0523966553 Starostwo Powiatowe w Chojnicach Sławomir Januszewski
pozdrawiam wszystkich Sławek
:(
Grzesiek Szymański 17.2.05 23:18
Częsta i gęsta zasada ludzi biznesu, po trupach do pieniędzy :(
Jest interes do zrobienia...
Robert Hamer 17.2.05 09:10
Wszędzie to samo, jakiś biznesmen wpadnie na pomysł jak zrobić kasę, „pogada” z kim trzeba, dostanie kasę UE i rżną rzeki jak leci. My robimy za oszołomów, no i oczywiście kędyś będziemy spłacać tą dotacje.Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: eZ Publish