Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rybim Okiem Opinie

Hit  Odnośnie Zalewu Sulejowskiego.

Autor: Jarosław Anonimski
Data:14.2.05 14:58
Ocena:8.23 hit (53)
Czytano:5127

Tu do niedawna robiło się wszystko na opak. Zarybiano jaziem i karasiem, do tego karp i amur. Sandacza jak na lekarstwo, szczupaka niewiele. Jest obecnie mnóstwo drobnego sandaczyka. To dobrze, może się odrodzi. W wielu miejscach są naturalne tarliska, ale skoro wiem o tym ja, wiedzą również kłusole. Mamy o wiele poważniejszy problem, jest nim racicznica. Rzekomo wpuszczona do Zalewu, aby filtrowała wodę. Ta racicznica przynosi więcej szkody niż pożytku, zresztą nie tylko ona, bo Nasz Zalew spotkało wiele "plag". Pozwolę sobie na dołączenie w tym miejscu artykułu, który pisałem swego czasu do Pewnej gazety wędkarskiej.
Siedem plag


Do 1997 roku Sulejów był „Mekką” wędkarzy z Warszawy, Łodzi, Śląska i oczywiście miejscowych.
Wprawdzie Zalew Sulejowski nie leży w starożytnym biblijnym Egipcie, lecz we współczesnej Polsce, ale również spotkało go siedem plag.

Plaga pierwsza; we wczesnych latach osiemdziesiątych największą plagą Zalewu Sulejowskiego był tasiemiec, zbierający ogromne żniwo wśród leszczy, płoci i innej białej ryby. Wprawdzie swoich informacji nie zaczerpnąłem od osób kompetentnych, lecz wiem ze słyszenia, że władze wędkarskie zarybiły zbiornik sandaczem, aby ten „wycinał” słabsze sztuki eliminując tasiemca. Strzał w dziesiątkę. Zarybienie dało podwójne korzyści. Po pierwsze sandacz wspaniale introdukował się w Zalewie i osiągał imponujące przyrosty. Po drugie faktycznie wyeliminował tasiemca i rozsławił swą liczebnością Sulejów w całej Polsce. O wynikach wędkarskich wyczynów pisała cała prasa wędkarska.

Plaga druga; wraz z pojawieniem się tasiemca rozpoczął się nadmierny rozwój glonów. W tym celu jak sądzę sprowadzono do Zalewu amura. Jako ryba odżywiająca się materiałem roślinnym miała pomagać w walce z glonami (teoria własna). Niestety na glony nie pomogło , ale na wędkarskie emocje miało bardzo pozytywny wpływ i nadal mają sztuki dwudziesto kilowe.

Plaga trzecia najgorsza; W celu zwalczenia rozwoju glonów sprowadzono do Zalewu racicznicę. Miała ona filtrować wodę. Tu brak wiedzy i czyjaś niekompetencja jak sądzę, ma najgroźniejszy w skutkach wpływ na rozwój i żerowanie ryb. Wiem to ze sprawdzonego źródła, że;
Racicznica pochłania toksyny, ryby zjadają racicznicę, ludzie zjadają ryby, więc narażają się na działanie toksyn. Jedna dorosła racicznica jest w stanie wyprodukować do miliona komórek jajowych rocznie. To a kolei powoduje bardzo szybki rozwój kolonii, bo tak żyje racicznica. Na niewielkiej gałązce potrafi żyć kilkaset mniejszych i większych osobników. Każda racicznica filtruje do 1litra wody na dobę, co powoduje nadmierną jej przejrzystość. Zbyt przejrzysta woda przyspiesza fotosyntezę, a więc nadmierny rozwój glonów. Glony powodują sinice, a sinice zatrucia, uczulenia itd...Z tych samych źródeł wiem, że np. Stany Zjednoczone i Kanada rocznie wydają miliardy dolarów na walkę z racicznicą na Wielkich Jeziorach. Między innymi każda łódź czy mała łódka wędkarska zabierana z wody, jest natychmiast myta przez odpowiednie służby Karcherem po to, aby nie przenieść intruza do innych, a wolnych jeszcze od racicznicy jezior czy rzek. Na osoby, które nie chcą się podporządkować przepisom nakładane są odpowiednio surowe sankcje. Ciekawe, kto zapłaci za głupotę i zniszczenie Zalewu Sulejowskiego i rzeki Pilicy.
Plaga czwarta; Rak błotny. Niestety nie mogę zrozumieć, w jakim celu wpuszczono do Zalewu Sulejowskiego raka błotnego. Jest go na dzień dzisiejszy niezliczone ilości. Bierze na spławikówki, na drgające szczytówki, na boczny trok i na podlodówki. A jeśli uda się komuś złowić 30cm okonia to ponad wszelką wątpliwość ma w żołądku minimum dwa raki. Te dwie ostatnie plagi spowodowały brak żerowania ryb, tych, które jeszcze są w Zalewie Sulejowskim. Ten rak wypiera naszego raka szlachetnego.

Plaga piąta; masowe odłowy. Plaga, która zaważyła na nadmiernym rozmnożeniu się racicznicy i raka błotnego. Dwukrotnie, co najmniej wydano zezwolenia na odłów ryb w zbiorniku Sulejowskim. I właśnie drugie odłowy narobiły największego spustoszenia w rybostanie. Zakontraktowane było odłowienie pewnych ilości ryb w danych gatunkach. Niestety nikt nie był w stanie skontrolować tych odłowów. Wiem od pewnych osób, które pracowały dla „firmy” dokonującej odłowów, że przy każdym sprawdzaniu sieci, spływali oni do brzegu i tam przekazywali swoją „działkę” ryb, po kryjomu przed szefem. Były to sandacze, za każdym razem wór ponad 50 kg. Mało tego bo szefuncio jak mu się ryby zasmrodziły w sadzu to je w lesie zakopywał. Rzekomo te odłowy miały pomóc Zalewowi, a nie zaszkodzić jak jest w istocie, to widać na dzień dzisiejszy. Jest tylko jeden pan, który twierdzi nadal, że Zalew jest przeleszczony. A może Zarząd Okręgu powinien jego właśnie odłowić, jako winowajcę wszystkiego, co złe.

Plaga szósta; Glony raz jeszcze. Pomimo wszelkich starań i walki z wiatrakami, nie udało się zabić glonów. Mamy marzec 2003 roku i nawet w zimę glony z poprzedniego roku zalegają na dnie. Na dowód swej obecności raz za razem wypływały w przerębli(są świadkowie).

Plaga siódma; Tasiemiec powraca. Jak sądzę ja i nie tylko ja, jest to wielki powrót tasiemca. Łowiąc w zimę pod lodem udało mi się zanęcić leszcze, czym sprowokowałem je do brań. Niestety 100% złowionych leszczy było z tasiemcem. Były również płocie zarażone pasożytem. Moim znajomym, którzy łowili białą rybę też nie dopisało szczęście, ich ryby też miały tasiemca. Jak tym razem będzie wyglądała walka z plagą nie wiem, ale tu chyba koło się zamyka?
Z wędkarskim pozdrowieniem.
Jarosław SzczecińskiSkorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
zalwe sulejowski
Sylwester Szturnoga 23.2.05 22:08
gratuluje ci Jarku artykułu którym wzbudziłeś wiele emocji i tematu do dyskusji.Musisz pamiętać iż jest to zbiornik wody pitnej dla miasta Łodzi.Nikt oprucz ciebie nie będzie podchodził tak ambitnie i emocjonalnie do spraw ihtiologii Zalewu i jego rybostanu.Koła miast skupiających się wokół niego nie wysilają się nazbyt gorliwie co do gospodarki w rybostanie i samym nim.Jeśli zaś miałoby to być łowisko z prawdziwego zdażenia to konieczna jest zmiana jego zarządcy. Gospodarka wodna swoje a związki swoje.Jest wiele gadania a nie działania w kierunku z którego większość mogłaby być zadowolona.
Zwędkarskim pozdrowieniem i metrowego "sandała" w nowym sezonie .
zapytanie
cygant 15.2.05 10:32
nie rozumiem paru rzeczy:co autor ma na mysli piszac ze "glony powodują sinice"?? i co ma rak błotny do żerowania ryb??poza tym czy rak błotny(stawowy)-Astacus leptodactylus obok rzecznego(szlachetnego)-Astacus astacus nie jest naszym rodzimym gatunkiem?? moze chodziło o raka pregowanego zawleczonego z Ameryki??
W sprawie niszczenia ikry przez naukowców mogę coś dodać.
Jarosław Anonimski 14.2.05 22:38
Jeśli chodzi o wiosenne wahania poziomu wody, to myśle, że sprawa jest prosta. Dwa, lub trzy ostatnie lata z rzędu mieliśmy bardzo niskie stany wody wiosną. Podyktowane to było koniecznością remontu tamy w Smardzewicach. Remont polegał na piaskowaniu i malowaniu upustów. Spuszczano wtedy, z konieczności, dwa i pół metra wody poniżej normalnego stanu. I tu ważna informacja. Cały ten proces odbywał się bez jakiejkolwiek szkody dla ryb, ponieważ rozpoczynał się zazwyczaj od 1 stycznia i twał do wiosny czyli do momentu aż temperatury będą odpowiednie, aby położyć farbę. Ucierpiały jedynie raki i racicznice. Nie wyobrażam sobie skali zniszczeń ,gdyby mieli spuszczać wodę np. w marcu, kwietniu lub w maju, kiedy większość ryb odbywa tarło. Właśnie w kwietniu stan wody był już uzupełniany. W takich latach tarliska "przenosiły" się na środek Zalewu, na wypłycenia o głębokości od 1- 1,5 m. W ten sposób stały się niedostępne dla kłusoli. Należy dodać, że Zalew Sulejowski "ostro" zarasta, wodorostami na każdej już głebokości oraz trzcinami po brzegach. Staje się jeziorem. Naukowcy o regulacji poziomu wody piszą bzdury.
Ps. Remonty takie są konieczne, choćby ze względu na fakt, iż w latach osiemdziesiątych tama w Smardzewicach była zagrożona. Tak, tak. Dowód w postaci ogromnego kawału betonu można do dziś oglądać poniżej tamy. Jest to fragment jaki "odprysnął" poniżej linii wody. Oparty jest teraz o beton na "krzywym" od strony Nagórzyc. Liczę go na jakieś 5-8 ton.
     Odp: W sprawie niszczenia ikry przez naukowców mogę coś doda
Tomasz Strzelecki 16.2.05 08:28
    
Pisze Pan, że w wyniku remontu zapory ucierpiały tylko raki i racicznice... Człowieku mylisz się i to bardzo. Zapewniam Cię, że widziałem bardzo dużo zniszczonych niskim stanem wody tarlisk okonia. Poza tym niski stan wody w Zalewie powoduje wysychanie okolicznych rozlewisk, oczek wodnych. Padło tam wiele ryb. Przykładem może być rozlewisko między Zalewem a stawem wędkarskim koła PWiKOŁ w Bronisławowie.
Dodam jeszcze coś na temat gospodarności.
Jarosław Anonimski 14.2.05 15:53
W początkach istnienia Zalewu Sulejowskiego wybudowano w Treście hodowlę narybku, baseny, wszelkie urządzenia do natleniania wody. Własne źródło zasilania (agregat prądotwórczy) i inne bajery. Można przecież być samowystarczalnym. Niewielkim kosztem pozyskiwać tak upragniony narybek sandacza, szczupaka i innych gatunków i jeszcze na tym zarobić. Hodowano tu pstrąga, sandacza, karpia i szczupaka. Raptem przedsięwzięcie szlag trafił z niewiadomych przyczyn, a teraz okręg skrobie się po kieszeni, aby wybrnąć z tarapatów i jakimś psim swędem zarybić na gwałtu rety. Odkręcić wszystko, co zostało spartolone przez głupotę. Ludzie jak można było do takiego stanu dopuścić. Ten zbiornik do 97 roku żył swoim życiem, tętnił nim, a teraz świeci pustką. Jest to ewidentny dowód, że mamy złego gospodarza. Jak sięgam pamięcią zawsze było tu wielu wędkarzy z całej Polski nie wyłączając Śląska, Warszawy, Łodzi, Częstochowy itd. Okazy poławiane z Sulejowa często znajdowały miejsce w kolumnach gazet. Miejsca w domach wczasowych oraz kwaterach prywatnych były ciągle zajęte. Rozegrano tu nawet Spinningowe Mistrzostwa Polski. Bardzo udana impreza. Dopiero I Puchar Zalewu Sulejowskiego okazał się jedną wielką klęską. Ponad 2000 hektarów wody przynosiły wszystkim korzyści, a teraz leżą odłogiem. Hańba.Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Przeczytaj szczegółowe opisy wędkarskich akwenów. Sporo z nich znajdzeisz pod tym adresem: Łowiska wędkarskie Znajdziesz tu także informacje o firmach wędkarskich i kwaterach związanych z uprawianiem tego hobby.