Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rybim Okiem Rozmaitości

Hit  Światowy Dzień Mokradeł - 2 luty

Autor: Wiktor Kotowski
Temat: Środowisko
Data:21.1.05 14:17
Czytano:2556

Na ręce redakcji RO wpłynął list, który pozwalamy sobie opublikować w całości.


Szanowna Redakcjo,

Stowarzyszenie Chrońmy Mokradła jest organizacją pozarządową, zajmującą się ochroną przyrody obszarów wodno-błotnych oraz rozpowszechnianiem wiedzy na temat ich wartości przyrodniczych i potrzeb ochrony. Od listopada 2004 prowadzimy internetowy serwis informacyjny Bagna.pl (www.bagna.pl), w którym staramy się jak najszerzej naświetlać tę problematykę. Te zagrożone w skali międzynarodowej ekosystemy mają ogromne znaczenie dla przyrody nie tylko jako siedliska ginących gatunków roślin i zwierząt, ale także są kluczowe dla ochrony światowych zasobów wody pitnej, a także utrzymania równowagi klimatycznej Ziemi (naturalne torfowiska mają znaczniejszy udział w wiązaniu dwutlenku węgla z atmosfery niż lasy tropikalne!).


Zdajemy sobie sprawę, że wiedza o wartościach ekosystemów wodno-błotnych i roli Polski w ich ochronie jest zbyt mała, choć przecież nazwy miejsc takich jak Delta Okavango, Everglades, czy - z naszego podwórka - Dolina Biebrzy bądź Narwi, wielu osobom prawidłowo kojarzą się z ostatnimi ostojami dzikiej, nieujarzmionej przyrody. Nadarza się wkrótce okazja, by o roli takich obszarów powiedzieć więcej i szerzej. Drugiego lutego, jak co roku obchodzony jest Światowy Dzień Mokradeł, ustanowiony w rocznicę podpisania w 1971 r. tzw. konwencji Ramsarskiej, czyli konwencji o ochronie obszarów wodno-błotnych, której Polska jest sygnatariuszem od 1978 roku. Obecnie strony konwencji to 144 państwa, których rządy zobowiązały się do współpracy w celu szczególnej ochrony obszarów mokradłowych.Obchody Światowego Dnia Mokradeł odbywające się w bardzo wielu krajach, koordynowane są przez biuro konwencji Ramsarskiej. W Polsce dotychczas nie wykorzystano tej daty do promocji wiedzy o obszarach podmokłych, choć inicjatywy i projekty ochrony mokradeł są liczne (przykłady na http://www.bagna.pl/g1a.html). Chcielibyśmy bardzo, aby w tym roku Światowy Dzień Mokradeł był okazją do rozpowszechnienia informacji o ochronie mokradeł także w Polsce. W tym celu staramy się nawiązać kontakt z dziennikami ogólnopolskimi oraz redakcjami radiowymi i telewizyjnymi, proponując naszą pomoc w opracowaniu materiałów o charakterze informacyjnym bądź publicystycznym na temat mokradeł. Zależy nam bardzo aby przekonać Państwa o wadze tematu oraz jego wartościach poznawczych. W załączeniu przesyłamy nieco materiałów informacyjnych, które można wykorzystać do przygotowania publikacji. Uzyskaliśmy deklarację ze strony kilkunastu ekspertów zajmujących się naukowo, bądź praktycznie ochroną mokradeł, iż będą w najbliższych dniach do Państwa dyspozycji w celu udzielania informacji i ewentualnych wywiadów. Listę tych osób zamieszczamy poniżej. Zapraszamy też do kontaktu z nami oraz do odwiedzenia naszego serwisu www.bagna.pl.Przy okazji informujemy też, że w dniu 2 lutego zorganizujemy w Warszawie pokaz slajdów bagiennych z różnych stron świata, połączony z prelekcją pana doc. dr hab. Wiesława Dembka, redaktora i jednego z autorów, wydanej ostatnio przez Ministerstwo Środowiska, monografii "Obszary wodno-błotne w Polsce". Spotkanie odbędzie się w Auli im. Mikołaja Kopernika w Obserwatorium Astronomicznym, w Ogrodzie Botanicznym UW. Początek o godz. 17.30. Serdecznie zapraszamy.

dr Wiktor Kotowski - prezes Stowarzyszenia Chrońmy Mokradła (CMok) (w.kotowski@imuz.edu.pl; tel. 0506 468 002).

Adres biura Stowarzyszenia chrońmy Mokradła: ul Raszyńska 32/44 m.140, Warszawa, tel. 22-4981899.


Pozostałe osoby gotowe do udzielania informacji o mokradłach:


a.. dr hab. Lesław Wołejko - akademia Rolnicza w Szczecinie, członek Zarządu Międzynarodowej Grupy Ochrony Bagien (botanika@agro.ar.szczecin.pl; 91-4250252)
b.. Ireneusz Mirowski - Fundacja Ekofundusz, koordynator wielu projektów ochrony obszarów wodno-błotnych (imirowski@ekofundusz.org.pl; 22-628 27 71)
c.. Jacek Engel - WWF Polska, koordynator programu "Wody Śródlądowe", przewodniczący Komisji Ochrony Mokradeł w Państwowej Radzie Ochrony Przyrody (jengel@wwf.pl; tel. 22-849 84 69 )
d.. dr Tomasz Okruszko - Zakład Hydrologii i Zasobów Wodnych SGGW, specjalista w zakresie hydrologii mokradeł (t.okruszko@levis.sggw.waw.pl, tel. 22-843 90 41 w. 11769)
e.. Marta Kaczyńska - sekretarz Porozumienia na Rzecz Ochrony Mokradeł, dyrektor polskiego biura REC (recpl.kaczynska@data.pl; tel. 22-823 84 59)
f.. dr hab. Wiesław Dembek - Zakład Ochrony Przyrody Obszarów Wiejskich IMUZ, redaktor monografii "Obszary wodno-błotne w Polsce" (w.dembek@imuz.edu.pl, tel. 22-720 05 37 w. 248)
g.. Robert Stańko - Klub Przyrodników, Świebodzin, kierownik projektów ochrony i renaturyzacji torfowisk w Polsce Zachodniej (roberts@lkp.org.pl; tel. 68-382-82-36)
h.. Paulina Dzierża - Stowarzyszenie Chrońmy Mokradła, organizatorka zajęć edukacyjnych na temat przyrody mokradeł dla dzieci (rybsko@o2.pl, tel 22-498 18 99)

Załączone pliki

Konwencja Ramsarska
Mokradła - zagrożone bogactwo przyrody

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Dzień Mokradeł
Tomasz Statek 22.1.05 05:07
Czy to nie ironia, by Dzień Mokradeł obchodzić wtedy, gdy są one zamarznięte? :-)
Bagna
Zdzisław Zakrzewski 21.1.05 20:53
To prawda nas nie potrzeba przekonywać.
Dziękujemy za przypomnienie - zwrócenie uwagi - na to, że żyjemy we wspólnym ekosystemie.
Szkoda, że tak mało czasu możemy poświęcić, chociażby na zastanowienie, a co dopiero na aktywny udział w ...........
Ochrona bagien
Andrzej Trembaczowski 21.1.05 16:20
Nas przekonywać nie trzeba.
Do wymienionych rzek na pewno możemy jeszcze dodać wiele innych choćby Wieprz czy Wartę (dolne odcinki tych rzek).

Warto zamieścić proponowane materiały tak, by były jak najbardziej widoczne dla innych.
AndrzejValid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Tu porozmawiasz na każdy temat dotyczący pięknego wędkarskiego hobby. Forum wędkarskie to miejsce na wymianę poglądów pomiędzy wędkarzami, to także kopalnia wiedzy o tym sporcie.