Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 2
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rybim Okiem

Hit  Zebranie w sprawie ratowania GWDY

Autor: Nikodem Maciejewski
Data:09.1.05 22:05
Ocena:10 hit (8)
Czytano:2166

W najbliższy wtorek (11.01.2005) odbędzie się spotkanie w sprawie ratowania rzeki Gwdy!


Jako członkowie PZW, wędkarze i miłośnicy rzeki Gwdy, zwracamy się z wnioskiem do Zarządu Okręgu PZW w Pile, o niezwłoczne podjęcie odpowiednich kroków, w celu ratowania dziedzictwa tej pięknej rzeki.

Gwda jest znana w całej Polsce, jako jedna z największych rzek o charakterze typowo górskim. Kilka lat temu zarybiona została Głowacicą, która szybko zaadoptowała się do nowych warunków. Dokonano także udanej reintrodukcji bobrów. Dolny odcinek rzeki obfitował w ogromne szczupaki, medalowe bolenie i klenie. Częstą zdobyczą były pstrągi i lipienie. Sporo było też ryb spokojnego żeru. Nikt i nic zdawało się nie zagrażać tym dobrym przemianom.
Niestety od roku ten sielankowy obraz został brutalnie zniszczony. Pod pozorem udrożnienia koryta rzeki, zostały usunięte wszelkie przeszkody. Drzewa, które od dziesięcioleci rosły w nurcie rzeki, urocze zakola i piękne starorzecza, nad którymi przyroda pracowała przez setki lat. Wszystko to zostało usunięte w przeciągu jednego roku. Z pięknej meandrującej rzeki, Gwda zmienia się w płytkie koryto.
W środowisku wędkarskim krążą pogłoski o jakiejś inwestycji, która miałaby na celu zrobić z Gwdy na odcinku Ujście – Piła rzekę żeglowną. Jednak bardziej prawdopodobna wydaje się teoria o „udrażnianiu koryta”. Każda z tych teorii jest jednak wyrokiem śmierci dla przyrody i ryb. Jesteśmy teraz świadkiem wielkiego paradoksu. Systematycznej regulacji poddawana jest dzika Gwda, a w tym samym czasie uregulowana i żeglowna Noteć jest pozostawiona sama sobie. Zarasta i zamula się jej całe koryto. Rzeka przypomina jeden wielki rów melioracyjny.
Jako wędkarze i użytkownicy tych wód domagamy się z całą mocą, o podjęcie działań mających zmienić tą sytuację. Najwyższy czas, aby stanąć w obronie naszych wód, w których z roku na rok ubywa ryb, które są dewastowane na naszych oczach, a to wszystko przy biernej postawie naszych władz. Mając na uwadze list wysłany przez Zarząd Główny PZW do Ministra Środowiska dotyczący działań regulacyjnych z dnia 14.06.2004r, domagamy się, aby Zarząd Okręgu PZW w Pile aktywnie włączył się w walkę o ratowanie Gwdy i pomoc Noteci.
więcej na
http://www.ujskiwedkarz.abc.pl


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
I co dalej z Gwdą?
Andrzej Trembaczowski 27.1.05 15:04
Czy coś na tym zebraniu ustalono?
Andrzej
Ratowanie Gwdy
Andrzej Trembaczowski 10.1.05 11:12
Wtorek, czyli jutro.

Nie napisałeś, kto będzie na tym zebraniu. Czy tylko wędkarze?
Warto doprowadzić do spotkania, w którym uczestniczą pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, w tym Wojewódzki Konserwator Przyrody, RZGW - zarządca wody, ZO PZW, zainteresowani wędkarze, miłośnicy przyrody. Warto zaprosić kogoś z WWF (teraz trochę późno), kogoś z Urzędu Marszałkowskiego (tam zapadają decyzje związane z wydawaniem pieniędzy na różne inwestycje w regionie) i koniecznie lokalne media.
Być może to jutrzejsze zebranie będzie mogło przygotować następne, które spowoduje konkretne ustalenia. Spróbujcie przekonać innych, jak ważną dla regionu jest Gwda, jak jest cenna pod względem przyrodniczym i jak może być wspaniale wykorzystywana, jako łowisko szlachetnych ryb łososiowatych. Niewędkarze mogą mieć inne spojrzenie na wodę. Mogą nie dostrzegać i nie rozumieć np. tego, że usuwanie zwalonych drzew jest kaleczeniem rzeki. To nie zawsze wynika ze złej woli - często z ignorancji. Nie każdy zna i rozumie środowisko wodne.

Rzeka jest dobrem wspólnym i warto zwrócić na to uwagę, żeby mogła najlepiej być wykorzystana. Trzeba koniecznie pozyskiwać sojuszników.

Napisz proszę koniecznie jak było.
Powodzenia!
Andrzej

p.s.
Te drzewa leżące w wodzie, które rzeczywiście stwarzają zagrożenie powodzią RZGW powinien w ramach swoich obowiązków usunąć. Ale tylko te! Czy są tam takie? To trzeba ustalić. Pozostałe drzewa są rzece potrzebne. Są naturalnym elementem jej środowiska i usunięcie ich POGARSZA STAN EKOLOGICZNY. RZGW ma nie tylko dbać o ochronę przeciwpowodziową (która wcale nie polega na udrażnianiu, bo to szerszy temat) ale obowiązkiem RZGW jako administrującego w imieniu państwa rzekami jest dbałość o DOBRY STAN EKOLOGICZNY WÓD, a to coś więcej niż tylko czysta woda. O tym warto pamiętać podczas rozmów.Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Przeczytaj szczegółowe opisy wędkarskich akwenów. Sporo z nich znajdzeisz pod tym adresem: Łowiska wędkarskie Znajdziesz tu także informacje o firmach wędkarskich i kwaterach związanych z uprawianiem tego hobby.