Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Sprzęt

Hit  Jak wybrać muchówkę

Autor: Artur Banachowski
Temat: Muszkarstwo
Data:22.11.04 08:13
Ocena:8.19 hit (27)
Czytano:3460

Moją pierwszą wędkę muchową wziąłem do ręki blisko 20 lat temu. Doświadczenia zdobywałem na pomorskich rzekach pstrągowych, na Wiśle i na licznych jeziorach. W międzyczasie zająłem się profesjonalnie montażem wędzisk. Miałem przyjemność zbroić wędki dla kilku firm oraz dla licznego grona pasjonatów. Dzięki temu poznałem bliżej wyroby kilku amerykańskich firm. Spróbuję zdobytą w ten sposób wiedzę przekazać czytelnikom i opisać różne rodzaje wędzisk. W tym celu wdrożę nieco sztuczny podział wędek muchowych stosowanych do połowu określonych gatunków ryb.Muchówka Premier
Pierwszą grupę stanowią muchówki, które znajdą zastosowanie przy połowie lipieni na suchą i mokrą muchę oraz na nimfę. Są to finezyjne wędziska, oscylujące w granicach AFTM 3 oraz AFTM 4 i długości najczęściej 9'0" (2,70 m), jak również, coraz częściej stosowane zwłaszcza przy połowach na suchą muchę i maleńkie mokre muszki, wędziska klasy AFTM 1 oraz AFTM 2 o długościach 8' (2,40 m) oraz 8'6" (2,60 m). Podobne kije znajdują zastosowanie przy połowie w przybrzeżnych partiach jezior ryb takich jak płocie czy wzdręgi oraz okonie. Wędziska takie oferują nam czułość i komfort wędkowania nie spotykane w wędziskach o wyższej klasie AFTM.

Druga grupa ma dość szerokie zastosowanie. Wędziska potocznie określane mianem pstrągowych służą nam również do połowu kleni, jazi i boleni w warunkach wielkiej rzeki oraz do połowów okoni na głębokości do 3 metrów przy użyciu małej i średniej wielkości much. Określane są one klasami AFTM 5 i AFTM 6, a nawet AFTM 7, i mieszczą się w długościach 9'0" (2,70 m), 9'6" (2,90 m), a czasem nawet 10'0" (3 m).

W trzeciej grupie umieścimy wędziska trociowe, które podzielę na muchówki jedno i dwuręczne. Wędki dwuręczne mają długość w granicach od 12' (3,60 m) do 16' (4,80 m) w klasach od AFTM 9 do AFTM 11.Posługują się nimi zarówno trociowcy łowiący na rzekach Pomorza jak i szczęśliwcy wyjeżdżający do Skandynawii. Takie wędki ułatwiają prowadzenie much oraz hol ryb w trudnych warunkach rzecznych. Ten kto potrafi posługiwać się dwuręczną muchówką wygląda wyjątkowo elegancko. Z kolei zwolennik wędziska jednoręcznego ma większe możliwości poruszania się po mocno zakrzaczonych brzegach rzek. Ma również ułatwione zadanie przy samodzielnym podbieraniu troci. Użytkownicy wędzisk jednoręcznych najchętniej posługują się muchówkami długości od 10' (3 m) do 10'6" (3,20 m) w klasach AFTM 8 do AFTM 10.

Czwarta grupa wędek znalazła u nas zastosowanie stosunkowo niedawno i służy do połowu szczupaków. Na większości łowisk połów tych ryb odbywa się z łodzi. Stosujemy wówczas wędziska o długościach najczęściej 9' (2,70 m) bazując na AFTM 8, 9, 10. Natomiast modele 9'6" (2,90 m) i 10' (3 m) mogą okazać się przydatne podczas połowu z brzegu. Z wędzisk należących do tej grupy, skorzystać mogą również muszkarze, którzy zechcą spróbować swych sił w połowach troci w przybrzeżnych wodach morskich oraz w zatokach: Gdańskiej i Puckiej.

Powyższy podział pozwoli nam dobrać wędkę, w taki sposób by w pełni wykorzystać jej walory. Łowienie lipieni lub innych ryb nie osiągających dużych rozmiarów za pomocą delikatnego sprzętu oprócz niewątpliwej satysfakcji otwiera przed nami także możliwości stosowania bardziej finezyjnych i wyszukanych metod ich połowu. Większe ryby otwartej wody (bolenie, morskie trocie) zmuszają nas do wykonywania maksymalnie długich rzutów, zacięcia z dużej odległości, a w wypadku szczupaków często stosowania sporych, a tym samym ciężkich much. Wybór sztywniejszego wędziska, w wyższej klasie AFTM pozwoli nam zrobić to skuteczniej, bez narażenia się na niepotrzebne ryzyko jego uszkodzenia.

O konkretnych firmach i modelach napiszę w następnym odcinku...


Od redakcji Rybiego Oka: pierwotnie tekst opublikowano na naszym serwerze w Tygodniku Wędkarskim NR 48 - 20 listopada 2000.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: OpenERP