Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 2
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
Error: eZArticleRenderer::eZArticleRenderer() could not find generator in XML chunk.
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rybim Okiem

Hit  Prostują Dunajec

Autor: Łukasz Woroń
Data:24.10.04 21:04
Ocena:7.67  (15)
Czytano:2301


Witam wszystkich kolegów wędkarzy. Rzeka Dunajec woj. Małopolskie jest poprostu niszczona. Z roku na rok da sie zauważyć gołym okiem płynie coraz mniej wody. Tworzą się plaże , łachy itp . co jest tego powodem ???? Powodem tego są trzy zapory mam na myśli ( Czorsztyn, Różnów, Czchów ) po co trzy z obliczeń wychodzi że wystarczył by Rożnów - nikt nie wie.
Drugą sprawą jest to że Dunajec jest prostowany niszczy sie jego naturalne zakola, a robi sie prostkę na dodatek wiekszości płytką że przechodzi się rzeke zamaczjąc ledwie kolana.
Zauważyłem też że zrobiono poniżej miejsca gdzie wpada Biała Tarnowska do Dunajca opaskę i główki czy jak kto woli ostrogi . Dobrze niech będą główki ale głębokie dające schronienie drapieżnikom itp .
Ale nie zrobiono bardzo masywne główki które tworzą baseny ale jakie (żwirowe) nie pomyliłem się zamiast wody jest żwir ( majestatycznie wystające kupki żwiru ) ja czegoś tu nie rozumiem . Zauważyłem jak pracownicy popijają sobie piwko a maszyny chodzą nabijająć motogodziny . Wydaje mi sie że jest to możliwe tylko w Polsce . Zbliża się zima raj dla kosiarzy i znów setki ryb zostanie śmiertelnie zranionych .
Koledzy wędkarze trzeba coś z tym wszystkim zrobić bo za niedługo będziemy się cieszyć z holu ryby tylko przed monitorem naszego komputera .
Pozdrawiam


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Dyskusja czy artykuł?
Dariusz Żbikowski 26.10.04 22:44
Ludzie zacznijcie odróżniać artykuły od tematów do dyskusji na forum?!?!

Darek-Admin
Prostowania nie rozumiem
Piotr Pałka 25.10.04 14:17
Bardzo bym sobie życzył, by ktoś wyjaśnił mi cel właśnie "prostowania" tej rzeki. Dość księżycowy krajobraz niektórych brzegów niepokoi. Nie mówię już o bezpieczeństwie. Próbowałem brodzić przy takim brzegu i o mało co się nie pogrążyłem w toni. Wszystko leciało w dół. Pragnąłbym, by ktoś użył racjonalnych argumentów, dlaczego takie a nie inne metody regulacji rzeki się stosuje. Trafiają do mnie tylko bezwzględne, nie do podważenia argumenty.
Pozdrawiam kolegę za poruszony temat.
Piotr
     Odp: Proste argumenty
Andrzej Trembaczowski 25.10.04 15:01
    
Dlaczego?
Bo za to płacą.
I to jest najprostsza odpowiedź.

Owszm, idą dalej tłumaczenia, uzasadnienia. Mówi się o "ochronie"przed powodzią, przed podtopieniem itd. To tak, dla tych nieznających się na rzeczy. Takie mydlenie oczu. Kit.
Dziś już wiadopmo - dawno to udowodniono - że prostowanie rzek nie uchroni przed powodzią. Więcej, może przyczynić się do gorszych skutków wezbrania rzeki! Doświadczenia najbardziej rozwiniętych technicznie krajów wielokrotnie to pokazały. Nad żywiołem nie da się zapanować. Nie da się ingerując technicznie w rzekę - "ujarzmiając ją" - zapewnić ludziom ochrony przed powodzią. Tak samo jak nie da się zapewnić że nie będzie trzęsienia ziemi (wczoraj choćby było bardzo silne w Japonii). Wobec potęgi żywiołu człowiek jest malutki i zawsze takim pozostanie...

Przyczyną wezbrania wód są większe niż zwykle opady lub gwałtowne topnienie śniegu - na to nie ma wpływu. Przyczyny się nie usunie. Żdnymi zaklęciami, obiecankami i technicznymi zabiegami. Opady są czasem skąpe, czasem bardzo obfite, okresy mokre i suche przeplatają się co ileś lat. Tak jest w Przyrodzie i tego się nie zmieni - trtzeba się z tym liczyć i już.

Skutkiem wezbranie może być powódź, jeżeli wody zaleją tereny zamieszkałe i spowodują zniszczenia, ale może być też zalanie terenów niezamieszkałych i wtedy straty są minimalne.

Współczesna ochrona przeciwpowodziowa nie zaleca prostowania rzek i przyśpieszania spływu wód, ani ujmowania rzek w wąskie gardło wałów. Wręcz przeciwnie, zakłada się, że te nadmierne wody muszą gdzieś się wylać, by spłaszczyć falę powodziową - tak jest najbezpieczniej. Sęk w tym gdzie? I tu jest miejsce na rozwiązania techniczne, ochronę tych obiektów, których pzrenieśc się nie da, pozostawienie na zalanie tych, których zalanie nie powoduje większych strat (pastwiska, ugory, łąki, w końcu pola), sprawna ewakuacja ludzi zagrożonych wylewem oraz zakaz budowania się w zasięgu wielkich wód. Tyle można zrobić.

Współczesne przepisy (a obowiązują nas już unijne) nakazują konsultowanie prac (planowanych i prowadzonych) na rzekach z użytkownikiem rybackim, z organizacjami przyrodniczymi, z mieszkańcami. Nie ma już miejsca na postkomunistyczną samowolkę.

Co z tego wynika?
Jeżeli gdzieś są prowadzone jakieś prace, to muszą być uzgodnione. O tym, czy były, można dowiedzieć się np w odpowiednim ZO PZW, w Urzędzie Wojewódzkim. Każdy z nas, kto zauważy babranie w rzekach i nie jest pewnien, że te działania zostały wcześniej uzgodnione, powinien zadzwonić i upewnić się. Nie bądźmy obojętni. To są nasze wody niszczone za nasze pieniądze.
Andrzej
         Odp: Proste argumenty
Mariusz 11.11.04 18:09
        
Kontynuując niejako rozważana na temat niszczenia rzek.
Nie tak dawno próbowałem uzyskać jakąś informację na temat rzeki Hotli.
Jest to mały dopływ Parsety do którego w okresie tarła ciągnie troć .W zasadzie poprawniej byłoby powiedzieć ciagnęła.
Przy zaporze w Bardzlinie na Radwi zrobiono hodowlę pstrąga (pomimo że po drugiej stronie rzeki już jedna jest) ograniczając przepływ wodyz Hotli.
Co z tego że są przepławki ,kiedy w miejscowości Zaspy Małe rzeka ta ma uciąg starorzercza .
Przyczyna tkwi w kolejnej hodowli zrobionej w okolcach Zasp Wielkich.
Właściciel spietrzając wodę z rzeki ,kieruje ją do swoich stawów a do niedawna górska rzeczka zamieniła się w płyciutki rowek.
Kto wydał zgodę na takie barbarzyństwo.Hotla została na odcinku prawie 5-8 km zniszczona jako rzeka górska a Radew zamieniła się w kanał ściekowy trzech hodowli pstrągów.
Co z tej rzeki pozostanie ???
Chyba tylko woda.
Gdy słyszę powracające rozważania o zamiarze prostowania Parsęty to krew sie we mnie gotuje .
Obecne wladze Białogardu (zgodnie z wcześniejszymi informacjami)nosiły się z zamiarem budowy zapory w Osówku ,póżniej ten pomysł upadł ,miano zbudować suchy zbiornik ,a ostatnio usłyszalem wersję prostowania rzek .
Nie chcę snuć zbyt daleko idących pomysłów ,ale co się jeszcze zrobi żeby tylko wyrwać kasę z unii,a jak jest ona wykorzystywana to kolega piszacy o robotach na Dunajcu pisał.
Najgorsze że w ten sposób wykorzystuje się pieniądze przeznaczone na ochronę środowiska niejako wypaczając samą istotę działań.
Tyle znad Parsęty.
A z ostatniej chwili ,
troć dość dobrze ciagnie ,straż graniczna ,straz rybacka ,policja walczą z kłusownikami ,a w Karlinie bez problemu można kupić świeżutką troć ,takie są efekty walki z kłusownictwem.Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Aukcje wędkarskie