Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 2
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Sprzęt

Hit  Jak wybrać wędzisko spinningowe - kilka porad dla początkujących.

Autor: Mariusz Szalej
Data:20.7.04 22:31
Ocena:6.55  (40)
Czytano:4239

Każdy z nas stanął kiedyś przed problemem zakupu wędziska. Problem rósł, kiedy należało skompletować sprzęt gwarantujący możliwość łowienia w każdych warunkach i na każdej wodzie. Mieliśmy wtedy dylemat, ile wędzisk jest nam potrzebne.


W takich chwilach najczęściej odwołujemy się do literatury, prasy wędkarskiej oraz zaczynamy przeglądać katalogi. Na pstrągi – wędka, na okonie – wędka, na szczupaki – wędka, na sandacze – też wędka. Wliczając w to suma, troć, łowienie z brzegu, łowienie z łodzi, rzeki, jeziora itp. dochodziliśmy do wniosku, że do naszego szczęścia potrzeba kilkanaście wędzisk. Przerażenie oraz widmo ruiny finansowej zagląda nam w oczy. W teksie tym chciałbym podzielić się refleksją odnośnie doboru sprzętu (chyba, że jesteśmy bardzo zasobni finansowo) w taki sposób, aby naszymi zasobami wędkarskimi można było sprostać wymaganiom wędkarskiej chwili. Nie będzie tutaj niestety gotowej recepty zawierającej typy wędzisk, ich marki, sprecyzowane długości i inne parametry. Postaram skupić się na określeniu „warunków brzegowych” takiej operacji oraz wskazaniu sposobu myślenia przy doborze poszczególnych wędzisk.
Pierwszym i chyba najważniejszym elementem naszej analizy będzie określane „kryterium miejsca” Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie na jakich wodach i w jakich miejscach łowimy. Nizinne wody płynące, wody górskie, zbiorniki zaporowe lub jeziora naturalne – to podstawowe typy łowisk odwiedzanych przez wędkarzy. Jeśli większość sezonu spędzamy nad nizinną, wielką rzeką, długość naszego wędziska zaliczać się będzie do tych większych (270 - 320 cm). Podobne długości należałoby brać pod uwagę, jeżeli łowiskiem naszym jest zbiornik zaporowy, a ściślej – jego brzeg.
Jeżeli większość czasu spędzamy nad wodami pstragowymi, musimy wspomnianą wyżej długość ograniczyć w sposób istotny. Od nas zależy czy będziemy preferować długość 200 cm czy 250 cm. Według mnie w tym przedziale powinniśmy się poruszać. Podobny przedział długości może zaspokoić nasze potrzeby w odniesieniu do wędkowania z łodzi w jeziorach i zbiornikach zaporowych.
Jeżeli udało się ustalić preferowaną długość wędziska, należy w tym momencie przejść na szczebel drugi naszej selekcji. W układzie wybranych przez nas długości potrzebne nam będą dwa kije. Jeden do łowienia przynętami cięższymi, powiedzmy w przedziale 10 – 25 gramów. W tym zakresie mieści się zdecydowana większość przynęt wykorzystywanych do połowu szczupaka, sandacza, bolenia a nawet troci. Zatem nasz kijek powinien posiadać ciężar wyrzutu od 10 do około 30 - 35 gramów. Drugi kijek przeznaczony będzie do połowów przynętami małymi i lekkimi, w przedziale masy od 1 do 10 gramów. Takimi przynętami będziemy w dużej rzece łowić okonie, klenie i jazie, w rzekach górskich możemy spróbować zapolować na lipienia. Wędzisko takie powinno charakteryzować się ciężarem wyrzutu od 2 do 10 – 12 gramów.
Co do ugięcia wędzisk, decyzję pozostawiam kupującemu. Każdy ma swoje preferencje i to one zdecydują, czy kijek będzie miał ugięcie parabolicze czy semiparaboliczne.
Jeżeli będziemy kierować się powyższymi kryteriami, dla zaspokojenia naszych potrzeb najprawdopodobniej wystarczy nam 3 wędziska. Dwa główne na wody, na których najczęściej łowimy oraz jedno z drugiego szeregu na akweny, które odwiedzamy tylko czasami.
Na koniec jeszcze jedna dygresja. Warto porozglądać się za sprzętem dobrej, sprawdzonej marki oraz z „kompresem na głowie” podchodzić do opisów wędzisk typu IM9 lub podobnych. Należy pamiętać, że zawsze lepsze będzie wędzisko wykonane z prawdziwego IM6 niż kijek zawierający „trochę” jakiegoś IM9 połaczonego z będącym w zdecydowanej większości grafitem standardowym. Technologii nie można oszukać. Produkcja mat grafitowych (wysokomodułowych) oraz ich przetwarzanie są procesami kosztownymi i zaawansowanymi technologicznie. Ich efektem jest produkt „wyskoiej kultury technologicznej”, który musi mieć pewną cenę wynikającą z poniesionych nakładów (tych materiałowych, produkcyjnych oraz myśli technicznej).
Przedstawione powyżej przemyślenia proszę traktować jako pewnego rodzaju poradę, która nie ma mocy obowiązującego aktu pomocowego. Jest to kilka przemyśleń, które nasunęły się na rozum w momencie, gdy zadano mi pytanie „ jaki sprzęt ma kupić początkujący spiningista?”. Ponieważ temat odrobinę przemyślałem oraz pewne wnioski nasunęły się na „czapkę” dzielę się nimi z nadzieją, że być może jeszcze ktoś z tych przemyśleń skorzysta.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
uniersalny kij
Kamil Adamczyk 02.8.04 22:07
Ja tam spinninguje na około 100km Narwii. Wszystkie przynęty tzn: blachy boleniowe, rippery na szczupala, ciężkie 15g głowki do predatorów 3 na sandacza, i małe twisterki na 4g główkach. Często spinninguje z brzegu i posiadanie dwóch spinningów jest, a raczej byłoby dużym utrudneniem. a co się tyczy łodzi, to już ma więcej plusów. Mam mała łodkę typu "Beata" i jeszcze jeden spinning to bez mała za dużo na taką łajbę....
Łowie wędziskiem Shimano Alivio 2,4m 10-30g zyłka 0,28mm. Może to topornie, ale w Narwii jest "od pyty" (czyli duuużo) różnorakiego śmiecia na dnie i mocny sprzęt jest konieczny.
Złej baletnicy...
Bartek25 Bartek25 21.7.04 17:59
Ja osobiście uważam, że wystarczy jeden "kij" na wszystkie typy łowisk. Nie ma znaczenia z czego jest zrobiony i czy jest troche bardziej miękki czy twardy. Mam spining 320 cm made in China, za 30 zł, kołowrotek za 60 zł. Mój ojciec łowił na bambus i miał niezłe wyniki :) Potrzeba coraz to nowszych wynalazków w temacie wędkarstwa jest wymysłem napędzanym przez firmy, które coś muszą sprzedawać. Aby przyciągnąć klientów muszą wprowadzać na rynek produkty które różnią się od konkurencyjnych! I tak to jest nakręcane. A liczy się tylko to co ryba widzi w wodzie a nie co wędkarz trzyma w ręku!
Pozdrawiam :-)
Szczególnie tych co wydają majątek na sprzęt.
     Odp: Złej baletnicy...
Roni 22.7.04 01:11
    
Eee tam, tatus lowil w innej epoce, a teraz ryb nie za nachalnie jest, wystraszone takie, odruchy obronne maja, trudno jest przechytrzyc. Lusnia do 40g okonia na paprochy nie polowisz. Choc ultralightem predzej (nieduzego) suma pokonasz.
W sumie specjalizacja sie wdala.
jak dobrać kij
Andrzej Jelonek 21.7.04 10:42
http://www.fishing.pl/imagecatalogue/imageview/14951/97/?RefererURL=/imagecatalogue/image/list/97/

pozdrawiam
AndrzejValid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Pozycjonowanie stron