Pod ochroną


Wszystkie KWI Spis Nieregularników KWI Nieregularnik nr 10

Hit  'Ujarzmianie' Wisłoka

Autor: Andrzej Trembaczowski
Temat: Środowisko
Data:03.7.04 23:56
Ocena:8.33 hit (12)
Czytano:6701

Wieprz, Rzeki Jurajskie nie są niestety jedynymi przykładami walki z naturą. Koparki nie ominęły Bóbru, Kwisy, Kamiennej a nad Podkarpaciu Wisłoka i Lubatówki. Ujarzmianie rzek trwało pomimo zapewnień prasowych ministra środowiska, że prace mają być uzgadniabne z przyrodnikami i wędkarzami.


Zdjęcia zrobione przez Tomasza Ekerta pokazują co zrobiono z Wisłokiem w Krośnie. Tak urządzono rzekę pomimo protestów przyrodników i zarządów okręgu PZW. Wojewódzki konserwator przyrody był bezsilny.
Te zdjęcia wykonane w kwietniu niech będą przestrogą.
Nie chcemy takich rzek!


Koparki na brzegu wisłoka

Wisłok okryty śniegiem

Zupa błotna..

'Poprawiony' Wisłok

Wisłok odrobinke dzikszy..

I znów 'poprawiony'

I zdemolowany doszczetnie..

Demolka objęła nie tylko rzekę

A podobno nie wolno deptać trawników

I Wisłok 'ucywilizowany'

To rzeka czy autostrada?

Pismo do PZW w Krośnie do Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody

Odpowiedź Wojewódzkiego Konserwatora Przyrody


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Wisłok...
Tomasz Ekert 07.7.04 23:32
Prace regulacyjne trwaja na Wisłoku dalej. Władze miasta, RZGW i wykonawca nic sobie nie robią z protestów ekologów, wędkarzy i mieszkańców Krosna. Co gorsze na czacie prezydent Krosna zapowiedział w przyszłym roku regulację dopływu Wisłoka - Lubatówki. Ta niewielka rzeczka to tarlisko wielu gatunków ryb (pstrąga pot, lipienia, jazia, szczupaka, klenia, świnki...) jak również środowisko życia gatunków chronionych: strzebli potokowej, śliza, piekielnicy. O ptakach, ssakach i roślinach chronionych nie wspomnę...
Wisłok już "załatwiono", ale mam nadzieję, że Lubatówkę ocalimy !!!
melioracje
Krzysztof Komoszka 05.7.04 10:56
Wszystko można wyprostować, wyrównać, wybetonować....
Nie da sie tylko wyprostować głupoty, bo jest to skrzywienie nieodwracalne. Beton, oczym powszechnie wiadomo odporny jest na wiedzę i zniszczenie, a gdy uzbroi się go w chore ustawy i paragrafy to otrzymamy niezniszczalny absurdobeton. Są nim właśnie nasi panowie od prostowania spraw zawiłych. Proste rzeki to tylko i wyłącznie problemy. Gdyby przyroda chciała to sama stworzyła by proste i płaskie jak stół rzeki. Tylko, że wtedy ni byłoby Żuław, Doliny Biebrzy, meandrów Wieprza, Bystrej...... Nie wiem kto i dla czego to robi. Bo jeżeli w imię akcji p.powodziowej to gratulacje moje ogromne z pomysłu. Trafiony jest. Jego skutki można zobaczyć co roku w czasie powodzi kiedy szybko spływająca woda z górskich "prostych" rzek trafia do tych największych. Brzegi bez drzew i zakoli nie zwolnią spływu wody, ale to nie do wszystkich dociera.
Pozdrawiam, Krzysiek.
Wodom Cześć.
To straszne!
Bartosz Rozwadowski 04.7.04 21:02
Tak, to straszne. Te zdjęcia mówią same za siebie. Jako wędkarz i przede wszystkim miłośnik przyrody nie godzę się z takim stanem rzeczy i mówię kategoryczne NIE wszystkim cholernym dewastatorom tego ostatniego skrawka nietkniętej natury!!! Wypowiadam tutaj wojnę wszystkim zachłannym oszołomom, kretynom, którzy nie bacząc na nasze dobro i przyszłość następnych pokoleń nabijają sobie kabzy kosztem środowiska.
DOŚĆ!!!!!
Andrzeju, od tej pory informuj mnie o wszystkich swoich działaniach i wprowadź mnie w tę tródną sztukę walki z wiatrakami. Nie mam w tym względzie żadnego doświadczenia, ale szybko i chętnie się uczę. W miarę moich możliwości i umiejętności będę Cię zawsze wspierał i pomagał Ci we wszystkim do czego przyłożysz rękę.
JESTEM Z TOBĄ!!!

Pozdrawiam,
Bartek
wisłok na prawde sie zmienia
Kamil 04.7.04 15:17
witam. jestem strasznie zawiedziony z prac prowadzonych na wisłoku(mowie tu o tych ktore bezczeszcza i niszcza naturalne piekno i urodzaj tej rzeki) mieszkam na wsi przez ktora przeplywa wislok i i jestem oczywiscie jej stalym bywalcem. na odcinkach kolo i w rzeszowie a takze miastach i wiekszych wsiach prace prowadzone nad rzeka zubozyly i zniszczyly jej naturalne srodowisko. smutno mi z tego powodu i jestem za wszystkimi ktorzy walcza o pozostawienie rzeki w nienaruszonym stanie( oczywiscie w miastach i na wiekszych terenach zabudowanych powinny byc prowadzone prace porzadkowe ale na niezbyt wielka skale, jak chodzby te na zdjeciach). podpisuje sie pod protestami o zaprzestanie prac takim podobnych. pozdrawiam wszystkich milosnikow wędkowania i pieknej natury;)


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©2004 Stowarzyszenie KWI

Klub gości na Rybim Oku
Reklamy Krokus: Nazwiska Żbikowski i Żbikowska przewijają się często na naszych stronach i są ściśle związane z naszymi firmami. Najlepiej odwiedzić tę stronę: Żbikowska aby zrozumieć dlaczego.