Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Pory roku Przedzimie

Hit  Certa Wzgardzona

Autor: Jacek Jóźwiak
Temat: Świnka i certa
Data:07.12.01 16:22
Ocena:8 hit (5)
Czytano:8683

Od lat nie spotkałem na brzegach Wisły warszawskiej ani jednej kontroli prowadzonej przez Państwową Straż Rybacką czy przez straż społeczną stołecznego okręgu PZW. Tylko policja rzeczna pilnuje rzeki przed kłusownikami - ale poważniejszego kalibru.
Tymczasem brak poszanowania wymiarów i okresów ochronnych na tej rzece jest tak powszechne, że nie dziwi już nawet najbardziej etycznych wędkarzy. Jeżeli ktoś nie chce czuć się bezsilny, bezradny, sfrustrowany pogardą dla ryby, wody, regulaminów, prawa, poczucia przyzwoitości - po prostu nad Wisłę na ryby nie chodzi.


Radość z powodu powrotu cert jest ogromna - ale i smutek wielki. Gatunkowi temu nikt nie pomógł się odrodzić. Ryby te można łowić tylko dlatego, że natura tak chciała. Człowiek - ani wędkarz, ani ekolog - o certę nie walczy.

Na zdjęciu powyżej typowy widok z wiślanej główki w czasie okresu ochronnego - ryby rzucane na "betonkę" i zdychające powoli...

Łowiący je bydlacy są bezkarni, ba, nie uważają nawet za konieczne ukrycia skłusowanych ryb. O sytuacji na Wiśle wiele razy informowałem odpowiednie agendy PZW. Nic to nie pomogło. Rzeka i ryby bronić się muszą same...

Porzucenie przez Polski Związek Wędkarski środkowego odcinka Wisły woła o pomste do nieba albo o "ukaranie" Związku przez jakieś nowo powstałe Towarzystwo Wędkarskie, które zabrałoby tej szacownej organizacji prawo (a raczej przejęło niespełnione obowiązki) do gospodarowania na tej rzece.

Być może dało by to i cercie, i pozostałym gatunkom, dodatkową szansę...

Jeżeli któryś z Czytelników ma jakieś pomysły - serdecznie prosimy o e-mail do kogokolwiek z redakcyjnej stopki.

PRZEPŁYWANKA

Nad Wisłoką, nad Sanem i w innych mniejszych dopływach Wisły, szczególnie tam, gdzie nurt jest szybszy a dno kamieniste, rzadko łowi się certy na przystawkę. O wiele skuteczniejsza jest tam przepływanka.


Trudno jednak po srebrzyste rybki sięgnąć byle jakim sprzętem. Głębokie rynny o wolniejszym uciągu leżą z reguły w pewnym oddaleniu od brzegu. Szanse na zimową certę mają więc ci, którzy korzystają na przykład z wyczynowych lasek i zestawu skróconego - o ile dokładnie zlokalizowali ostoję cert - oraz bolonkarze, którzy aktywnie mogą takich rynien poszukiwać, dopóki lód nie skuje rzeki.

Zestaw na przepływankową zimową certę, to dla rekreacyjnie wędkujących szczyt finezji. Żyłka główna 0,12-0,14 mm, przypon o oczko cieńczy, hak nr 16-20 pozwalający na założenie pojedynczego białego robaka czy kilku ochotek.

Spławianie zestawu z lekkim przytrzymywaniem. Certa w chłodnych miesiącach nie wyskakuje do spływających kąsków zbyt żwawo. Jednak gotowa jest podpłynąć, gdy kąsek na chwilę zwalnia, odrywa się od dna, powiewa na przyponie.

Spławik klasyczny - rzeczny, przepływankowy z długim, metalowym kilem. Wyważony rozsądnie. Nie zalecane jest wyczynowe wyważanie, tak aby wystawała wyłącznie antenka. Na łowienie w taki sposób mogą pozwolić sobie jedynie ci, którzy sięgnęli już technicznych szczytów. Mniej wprawnym zaleca się wyważanie spławika w taki sposób, aby nad powierzchnię wystawała 1/4 korpusu.

Zimowe brania także są dobrze widoczne - przed zatopieniem, podobnie jak w przystawce, przez krótką chwilę "spławik się wytrząsa".


Nie jest łatwo zobaczyć taki pokot wśród brunatnych traw i liści. Zanim znajdzie się rynnę zamieszkałą przez certy, trzeba się nieźle nałazić. Ale nawet w stuprocentowym miejscu zdarzają się dni, kiedy certy znajdują się w zimowym letargu i nie można ich zachęcić do brania żadną przynętą.

Warto wówczas zastosować sposób, który stosują nieliczni wędkarze w okolicach Rydymna i Przemyśla. Gniotą oni otóż zanętę z dużą ilością otrębów pszennych i słonecznikowych makuchów (drobno potłuczonych ziaren) słonecznikowych. Oba składniki mają właściwości pobudzające ryby do żerowania. Dodają jeszcze nieco suszonej krwi lub wyciskają w wodzie mięso wołowe i ta właśnie woda służy im do przegotowywania zanęty. Kleją potem kulki wielkości małego kurzego jajka, obtaczają je w suchych otrębach i wkładają do zamrażarki.

Tak przygotowana zanęta w chłodne dni daje się utrzymać w postaci zamrożonej przez cały okres łowienia. Wrzuca się ją kilka metrówprzed spodziewanym stanowiskiem ryb. Rozpuszcza się powoli, ale smuży znakomicie i potrafi rozbudzić w certach apetyt, który procentuje potem takim efektem, jak ten na zdjęciu Izy i Waldka Ptaków.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: GetSimple