Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
Error: eZArticleRenderer::eZArticleRenderer() could not find generator in XML chunk.
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Elementarz

Hit  Zestaw skrócony

Autor: Anna Gostyńska
Temat: Zestawy
Data:28.11.01 11:17
Czytano:18665

Łowienie długim wędziskiem ze skróconym zestawem (nawet o kilka metrów krótszym od wędziska) to, moim zdaniem, najskuteczniejsza ze wszystkich technik spławikowych. Nawet przy niewielkiej wprawie pozwala na dokładne poznanie ukształtowania dna łowiska, prawidłowe wygruntowanie, precyzyjne nęcenie i takież prowadzenie zestawu w linii nęcenia, skuteczne zacięcia, natychmiastowe odprowadzenie zapiętej ryby z łowiska.


Zestaw skrócony - inaczej laska, tyczka, pałka

Zestaw skrócony

Wędzisko
(zawsze nasadowe) dla wędkarzy nie decydujących się na starty w zawodach nie musi być dłuższe niż 11 metrów. Im jest ono bardziej sztywne - tym lepsze. Chodzi o to, by nie "lało się", nie "falowało"; przy zacięciach lub gdy wieje wiatr. Szczytowe odcinki, równe długości zestawu, zwykło określać się topem. Długość topu będzie różna - w zależności od głębokości łowiska.

Wewnątrz dwóch pierwszych szczytowych części wędziska montujemy gumowy amortyzator (przejmie on pracę szczytówki podczas holu ryby). Jeden koniec amortyzatora blokujemy specjalnym koreczkiem rozporowym, do drugiego zaś dowiązujemy plastykowy łącznik z haczykiem zaopatrzonym w tulejkę służącą do blokady pętelki zestawu.
Grubość amortyzatora powinna być uzależniona od wytrzymałości głównej żyłki zestawu i spodziewanych ryb w łowisku. Należy zwrócić uwagę aby guma swobodnie
"pracowała" w szczytowej części wędziska - swobodnie wysuwała się oraz szybko chowała. W tym celu, bardzo często niezbędne jest przycięcie pustej szczytówki. Na cieńszą jej końcówkę należy nakleić teflonową tulejkę, której rozmiar najlepiej dobrać w sklepie wędkarskim. Ma ona chronić gumę przed ocieraniem o ostre krawędzie szczytówki. Amortyzatory gumowe najczęściej sprzedawane są w 5 metrowych odcinkach, nawinięte na szpule lub zwijadełka.

Nigdy nie należy używać wędziska nasadowego w charakterze bata, gdyż jego konstrukcja i "praca"; nie pozwalają na to. Takie próby kończą się najczęściej złamaniem kija lub nawet utratą kilku jego części podczas zarzucania tak długiego zestawu.
Zestawy do "laski", podobnie jak do bata, można przygotować w domu a ich założenie lub zmiana na łowisku trwa bardzo krotko. Proponuję robić je o długości 5 metrów i dopiero po wygruntowaniu (sprawdzeniu głębokości łowiska) skrócić je lub w razie konieczności przedłużyć. Przedłużając, zawsze dowiązujemy żyłkę grubszą (bardziej wytrzymałą, mocniejszą) niż ta, na której został skonstruowany zestaw.

Zestaw

Długość zestawu do "laski" uwarunkowana jest głębokością łowiska. Odległość między szczytówką a spławikiem powinna wynosić ok. 1 - 1,5m. Odcinek żyłki krótszy niż 1m spowoduje częste plątanie się zestawu przy wyprowadzaniu wędki, natomiast dłuższy niz1,5m nie pozwoli na precyzyjne prowadzenie przynęty i prawidłową prowokację. Reasumując, długość zestawu powinna być sumą głębokości łowiska i 1 - 1,5 metrowego odcinka żyłki między szczytówką a spławikiem.

Zanęta
Kule zanętowe staramy się rzucać jak najbliżej szczytówki.
Jeszcze niedawno dominowała teoria, iż łowiąc w rzekach należy wrzucać kule ok. 1-2m powyżej szczytówki. To błąd. Prawidłowo sklejona i dociążona zanęta, przy w miarę równym dnie, nie powinna się potoczyć dalej niż 0,5 - 1m poniżej miejsca wpadnięcia do wody. Nęcenie powyżej szczytówki jest o tyle niewłaściwe, że możemy nie mieć możliwości "przytrzymania" zestawu (a tym samym przynęty) nad kulami a tam właśnie powinniśmy spodziewać się największej ilości brań (przy dnie prąd najczęściej jest mniejszy).

Technika skróconego zestawu należy do najaktywniejszych sposobów łowienia.

Technika


Wyprowadzamy zestaw trzymając w dłoni "top" i końcówkę zestawu z przyponem. Po dołączeniu pozostałej części, całe wędzisko wysuwamy do przodu tuż nad wodą (na tyle szybko aby przynęta nie zdążyła opaść na dno tuż przy brzegu), starając się nie zanurzać go w wodzie. Zestaw wprowadzamy tuż przed miejscem nęcenia. Łowimy stale prowokując, m.in. przez przytrzymywanie przynęty, swobodne jej puszczanie z nurtem (w wodach bieżących), podciąganie pod prąd czy podnoszenie. Po prostu, "laską" łowimy aktywnie.

Odcinek żyłki, między szczytówką a spławikiem nie powinien mieć zbędnego luzu, aby po zasygnalizowaniu przez spławik brania - zacięcie zostało natychmiast przeniesione na haczyk, bez niepotrzebnej straty czasu na zlikwidowanie zakola na żyłce. Po zacięciu odprowadzamy rybę z łowiska i na specjalnych rolkach, odciągamy wędzisko do tyłu aż do długości, do której sięgał zestaw. Odłączamy "top"; a pozostałą część wędziska odkładamy na podpórkę. W tym czasie należy unieść szczytówkę ku górze, tak aby żyłka była przez cały czas napięta ("poluzowanie" zestawu kończy się najczęściej odhaczeniem ryby). Wolną ręką sięgamy po podbierak i naprowadzamy do niego rybę (nigdy odwrotnie).

Wyposażenie

Aby zapewnić sobie minimum komfortu przy łowieniu "laską" dobrze jest posiadać podest wędkarski, na którym stawiamy wygodne siedzisko najlepiej w postaci tzw. "kosza wędkarskiego&". Proponuję również zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria ułatwiające "życie" przy połowach tak długim wędziskiem. Wręcz niezbędne są "haki" - podpórki, w które można wstawić "pełną" wędkę np. na czas nęcenia. Dobrze jest posiadać odpowiednie rolki, po których wycofujemy wędzisko aby móc odłączyć "top". Bardzo pomocne są tzw. "wąsy", czyli specjalna podpórka zabezpieczająca przed wysunięciem się do wody odłączonego od "topa" wędziska.
Warto również posiadać proce do wystrzeliwania, w razie potrzeby, "na szczytówkę" m.in. białych robaków czyli larw muchy plujki, wszelkiego rodzaju ziaren (np. kukurydzy, konopi) a nawet odpowiednio przygotowanej ochotki.
Techniką skróconego zestawu łowię już ponad dziesięć lat i proszę mi wierzyć, że ta właśnie, wśród metod spławikowych, nie ma sobie równych.

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Jak zlozyc?
Mariusz Adamski 15.10.04 18:19
mam pytanie jak zloze topyt jezeli w 2 ostatnich czesciach znajduje sie amortyzator prosze o odpowiedz!!z gory daziekuje!
amortyzator
Jakub Biedrzyk 20.7.04 17:27
przepraszam ze zawracam głowe ale jestem amatorem i chcialem sie spytac ile mam wytrzymałosci amortyzatir numer 0.08 i 0.1 ??
Zestaw skrocony - zapytanie
Mariusz Mucha 07.5.03 16:57
Pani Aniu, Przepraszam ze zawracam Pani glowe, ale nie bardzo wiem kogo spytac... Czy mozna w Polsce bez problemow zakupic osprzet do zestawu skroconego? Chodzi mi konkretniej o drobiazgi konieczne przy instalacji amortyzatora gumowego tj. zaczepy, tulejki teflonowe inne przydatne rzeczy. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Mariusz Mucha
Zestaw skrocony - zapytanie
Mariusz Mucha 07.5.03 16:15
Pani Aniu, Przepraszam ze zawracam Pani glowe, ale nie bardzo wiem kogo spytac... Czy mozna w Polsce bez problemow zakupic osprzet do zestawu skroconego? Chodzi mi konkretniej o drobiazgi konieczne przy instalacji amortyzatora gumowego tj. zaczepy, tulejki teflonowe inne przydatne rzeczy. Z gory dziekuje za odpowiedz.
Mariusz Mucha
     Odp: Zestaw skrocony - zapytanie
Anna Gostyńska 08.5.03 11:32
    
To zalezy od regionu i miasta. Napisz, gdzie bedziesz przebywal lub lowil. Postaram Ci sie pomoc gdybys mial klopoty. W zasadzie wiekszosc podstawowych rzeczy jest dostepna. Czasem z "nowosciami" jest problem.
Pozdrawiam
Anka
PS
Jezeli nie chcesz na forum to mozesz na priva.Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Blog o CMS