Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Pory roku Przedzimie

Hit  RYBY I ODDYCHANIE (tekst dotyczy, jak się okazało podczas pisania, ryb z mojego miasta)

Autor: Zbigniew Kutyła
Temat: Wędkarskie prace
Data:14.10.03 14:20
Ocena:4.67  (9)
Czytano:2963

Ten tekst pokazuje, że wędkarze z Ostrowca Św. nie tylko łowią ryby, ale i mają różne problemy. Zresztą, kto ich nie ma!?


Jak wszyscy wiemy, nasze ryby oddychają tlenem pobieranym z wody. Celowo piszę „ nasze”, gdyż w innych krajach i klimatach, radzą sobie na różne sposoby. Chodzą po drzewach, lądzie, oraz potrafią przetrzymać kilka miesięcy, zagrzebane w mule. Więc wiemy już, że tlen musi być w wodzie. Czasem, jednak pobierają go bezpośrednio z atmosfery, bo w wodzie go po prostu nie ma. Przykład mieliśmy zza miedzy. Park im. Józefa Piłsudskiego, ano domini 2003.
Dzięki kilku osobom, tysiące ryb, małych i dużych musiało przestawić się na ten sposób oddychania. Jest to możliwe, ale niestety nasze ryby nie potrafią robić tego długo. Organy nie mogą w ten sposób pobierać tlenu w nieskończoność.
...karp, korzystając tylko z pęcherza pławnego potrafi oddychać tylko przez 4 minuty, muławka 24 godziny...
...na przykład przy niedostatku tlenu karp „stoi” głową ukośnie w górę i nabiera powietrza przy powierzchni(„trąbi”); część gazów przesuwa się wtedy z tylnej komory pęcherza do przedniej...
...w czasie zimy, karp zachowuje się odmiennie - przyjmuje pozycję skośnie w dół...
„ abc wędkarza” Jan Sedlar
Może przemówi do wyobraźni niektórym, co się działo z tymi stworzeniami. Próbowały przeżyć, bez powodzenia. Jednak niektórym się ta sztuka udała.
Jak wszyscy wiemy mistrzem przetrwania jest japoniec. Potrafi, zagrzebany w mule przetrwać trudny czas, a tego jest w stawie(czyt. mułu) dużo. Dlatego go nie było widać, pośród padniętych. Lina również nie zauważyłem. Może, więc podczas zawodów młodzieżowych w przyszłym roku, będą cieszyć oko zawodników? Kilka szczupaków też nie wytrzymało, a były to nawet niezłe okazy.
Tak, w ogóle ryby z tego stawu, co roku poddawane są próbom wytrzymałościowym. Lato przyducha, zima przyducha. Słowo to przewija się dość często. Nie można, nie napisać o wędkarzach, którzy również potrafią ten gatunek przetrzebić. Robią to systematycznie, ale widząc, co się dzieje, czy można ich potępiać?
Dwa tygodnie temu pisałem o bałaganie i śmieciach na OZMO. Czy musi taki być również tu? Myślę, że nie. Spotkałem Damiana, który podkreślił, że jeśli dojdzie do udostępnienia wędkarzom stawu, pierwszym punktem powinno być zamontowanie koszów, podobnie jak na Brodach. Nawet, co pięć metrów. Nie rozwiązuje to jednak problemu, który leży wyłącznie w naszej świadomości i zachowaniu.
Woda dostarcza życia, ale i odbiera. Pożywienia w tym akwenie, w postaci ochotki jest dużo Jak wiemy, jest to podstawowy pokarm ryb słodkowodnych, więc przyrosty są niezłe. Przykładem był karp, a dzięki drobnicy, szczupaki. Jak on przetrzymał te lata i zimy?
Miało być o oddychaniu ryb, a wyszło coś innego. Może i dobrze?! Jeśli jestem przy tym temacie, to chciałbym przypomnieć osobom zajmującym się ty zbiornikiem, że zbliża się zima. Okres, który jest dla ryb szczególnie niebezpieczny. Jest sporo czasu i można się do niej przygotować. Słyszymy, że co roku zima zaskakuje drogowców i zdążyliśmy się już do tego przyzwyczaić. Jeśli ktoś nie zrozumie powagi sytuacji, Do zdychających ryb też będziemy się musieli przyzwyczaić.
Wszyscy wiemy, że staw jest znakomitym lodowiskiem, ale ogrodzony pas z otworami, np. od strony płotu, pozwoli na spokojne obserwowanie roztapiającego się lodu. W innym wypadku, będą potrzebne worki, dla tych ryb, które nie dostosowały się do warunków. Może w ten sposób pozostaną najsilniejsze, ale chyba nie o to w tym wszystkim chodzi. Wszyscy wiemy, że wykopanie głębszego rowu, na dnie wzdłuż stawu rozwiązałoby problem. Ryby w zimie i lecie zejdą głębiej, to proste. Czemu, więc nikt tego nie zrobi? Czy musi dojść do kolejnego śnięcia? Czy Ostrowczanie muszą oglądać to żenujące przedstawienie i wąchać smród rozkładających się ryb? Chyba, że chodzi o to, aby w tym akwenie ich nie było? Problem wtedy zniknie.
Czemu o tym piszę? Czy wierzę, że to coś pomoże? No, nie do końca. Wiem tylko, że w Ostrowcu Św. wędkarzy jest ok. 3 tyś, a drugie tyle to sympatycy tego sportu. Ludzi lubiących przyrodę też jest sporo. Jak, więc widać jest dla kogo to robić.
Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: PPHU PROTEKT INT. BH jest firmą produkcyjno-handlową prowadzącą swoją działalność szczególnie na rzecz Ochotniczych Straży Pożarnych, ale także i innych jednostek ochrony przeciwpożarowej. Kominiarki strażackie Podstawą funkcją firmy jest zapewnienie klientom możliwości nabycia szerokiego asortymentu ubrań i ubiorów wchodzących w skład osobistego wyposażenia strażaka.