Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Metody połowu

Hit  Łowienie na muchę w wodach stojących

Autor: Roman Šebesta; Artur Dac
Temat: Muszkarstwo
Data:11.7.03 11:30
Czytano:10476

Przedstawiam krótki tekst znakomitego czeskiego muszkarza i wykonawcy muszek Romana Šebesty z Frydka – Mistka o łowieniu pstrągów w czeskich wodach stojących.
Jest to coraz popularniejsza forma wędkowania u naszych południowych sąsiadów, dostosowana do specyficznych czeskich warunków i nie ograniczająca się jedynie do pstrągów ale obejmująca praktycznie wszystkie gatunki ryb występujące w wodach stojących. Przekonałem się o tym łowiąc na takim jeziorze w czerwcu br. Łowiliśmy karpie, płocie, okonie - choć pojechaliśmy na pstrągi. Z powodu upałów pstrągi strajkowały lecz i tak było to duże przeżycie.
No bo czy zdarzył się wam kiedykolwiek dublet złożony z karpia i okonia?

Artur DacOstatnimi czasy coraz popularniejszy w Czechach staje się nowy styl łowienia na muchę : muszkarstwo jeziorowe. Czeskie „jeziora” to najczęściej duże stawy lub niewielkie zbiorniki zaporowe . Przybywa komercyjnych stawów i zbiorników zaporowych, które są zarybiane głównie pstrągiem tęczowym.

Wyposażenie wędkarza jeziorowego jest bardziej złożone niż rzecznego. Najlepiej mieć dwie wędki : w klasie AFTM 6 i 8- na większe ryby i wietrzną pogodę. Dobrze jeżeli muchówki są nieco dłuższe niż rzeczne np. 3 m.

Według mnie kluczem do sukcesu na wodzie stojącej jest właściwy wybór linki , a raczej stopnia jej tonięcia. Dobrze mieć ze sobą linki : pływającą, intermediate, średniotonącą i szybkotonąca , najlepiej dla obu wędzisk. Na jeziorach najlepiej sprawdzają się sznury WF. Przypony stosujemy dłuższe niż na rzekach, zwłaszcza jeżeli łowimy na powierzchni.


Naczelną zasadą łowienia na wodach stojących jest wykonywanie możliwie najdłuższych rzutów i obławianie jak największego obszaru wody, ściągając sznur w stronę brzegu i pracując przynętami na różne sposoby. Na przyponie wiążemy od 1 do 3 muszek zależnie od pogody (wiatru) jak i głębokości łowiska i wysokości słupa wody który chcemy obławiać.

Jeżeli nie widzimy ryb na powierzchni musimy spróbować różnych sposobów prowadzenia przynęty. Najczęściej zaczynamy od łowienia w średnich warstwach wody i prowokujemy pstrągi delikatnymi pociągnięciami sznura przy równoczesnym zbieraniem sznura ręką w ósemkę.
Szybkość ściągania trzeba dobrać doświadczalnie – niekiedy trzeba włożyć muchówkę pod pachę, a sznur wybierać jak najszybciej obiema rękami. Zdarzyło się, że przez trzy godziny łowiłem bez brania, kombinując różnymi sposobami wolne prowadzenie przynęt. W pewnym momencie, myśląc, że przypon jest splątany, ściągałem go bardzo szybko do brzegu i w tym momencie doczekałem się zdecydowanego brania pstrąga. Przez następny kwadrans złowiłem jeszcze trzy pstrągi na szybko ściągane muchy.

Kiedy widzimy ryby na powierzchni i są one aktywne , warto spróbować podać im nimfy lub imitacje larwy komara ( pakomar ). Można próbować też suchej muszki - zdarzało mi się skutecznie łowić na imitacje „rzecznych” chruścików.


Inną grupą skutecznych przynęt są tzw. „lury” . Składają się one z ogonka wykonanego z marabuta , tułowia z chenili i czasami ze skrzydełka ( czyli coś na wzór naszych puchowców- przyp. tłum.). Wykonuje się je w przeróżnych barwach , najskuteczniejsze i najbardziej uniwersalne są : czarna, pomarańczowa i fluo zielona i ich kombinacje. W czasie gdy pstrągi żerują na narybku skuteczne są przynęty w kolorach białym, srebrnym i ich kombinacje z czernią. „Lury” najczęściej obciąża się przy oczku haczyka wówczas, kiedy przerwie się ściąganie linki , przynęta nurkuje głową w dół co jest bardzo atrakcyjnym ruchem dla pstrąga.

Kiedy ryby zajmują głębokie stanowiska, tuż nad dnem warto łowić na tzw. „booby nimf”. „Bobik” jest to puchowiec z dużymi oczami wykonanymi z pływającej pianki. Używam wtedy szybko tonącego sznura i stosunkowo krótkiego przyponu ok. 50-100 cm . Sznur tonąc, pociąga muszkę za sobą aż do dna. Staramy się położyć sznur na samym dnie ( o ile nie ma tam zbyt wielu zaczepów) i pociągamy linkę do siebie. „Bobik” to nurkuje , to wynurza się pracując nad samym dnie. Najczęściej łowię na jedną muszkę by uniknąć splątań i zaczepów. „Bobik” ma tez zastosowanie przy wietrznej pogodzie i dużej fali, wtedy bardzo ładnie pracuje na pływającym sznurze tuż pod powierzchnią.


NAJWAŻNIEJSZE TO ZNALEŹĆ STANOWISKA RYB

Jeżeli w jeziorze bytują inne ryby można je tez skutecznie łowić na muszkę. Tak naprawdę na muszkę można złowić większość ryb bytujących w naszych wodach : okonia, szczupaka, sandacza, płoć, ukleje, leszcza, karpia. Po prostu wszystko co tam pływa.


Roman Šebesta
Tłumaczył Artur DacZdaję sobie sprawę, że ten tekst ledwo sygnalizuje jakże obszerny dział muszkarstwa jeziorowego. Poprosiłem Romana by napisał kilka słów o swoich doświadczeniach z wodą stojącą bo sam wtedy nie miałem żadnych w tej materii. Oczywiście dobra rada i demonstracja technik nad wodą jest o niebo bardziej wydajna od najlepszego tekstu, mam jednak nadzieję, że to krótkie wprowadzenie pomoże wielu kolegom w pierwszych krokach nad jeziorami i stawami. W planie mamy dalsze artykuły i jeżeli macie jakieś pytania to bardzo o nie proszę pod adresem pepso@fishing.pl , będą one dla nas cenną inspiracją.

Pozdrawiam Artur Dac.

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
Łowienie w wodach stojących na muchę
Tadeusz Dworecki 20.7.03 19:59
To bardzo ciekawy artykuł , przynajmniej dla mnie bo troszkę łowię muchą na wodach stojących . Wypracowałem sobie kilka sposobów na uzyskanie wyczekiwanego brania i muszę przyznać , że niektóre sposoby pokrywają się z spostrzeżeniami Romana i Artura .
Z niecierpliwością czekam na następne artykuły.Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Wędkarstwo spławikowe