Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum sklep 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik O rybach

Hit  Kleń (Leuciscus cephalus)

Autor: Konrad Puławski
Temat: Nieokreślony
Data:03.7.03 13:03
Ocena:6.31  (42)
Czytano:5199

W tym artykule przedstawiam jedną z najbardziej popularnych ryb w Polsce. Niedługo opiszę następne.


KLEŃ (Leuciscus cephalus)

Kleń jest typowa rybą rzeczną. Ma duże wymagania tlenu co sprawia, że można go spotkać w górnych biegach cieków, rzadziej w dolnych, gdzie nurt jest wolny i mniej natleniony.
Klenie nie są rybami, które osiągają nadzwyczajne rozmiary, za górna granicę przyjmuje się 6 kg, taki osobnik osiąga zazwyczaj ok.. 80 cm. Ryby te nie mają większego znaczenia w naszej gospodarce, ponieważ nie są, aż tak smaczne jak sandacze czy szczupaki. Popularność tej ryby wzbogaca jedynie atrakcyjność połowów.

WARUNKI BYTOWANIA

Jak już powiedziałem klenie upodobały sobie wody wolno płynące i dobrze natlenione. Zazwyczaj są spotykane kiedy podłoże rzeki wyściela żwir, piasek, kamienie, a samo dno jest twarde. Żyje w stadach, ale niewielkich, liczących po kilka sztuk. Nie jest jednak domatorem, ponieważ często zmienia miejsce pobytu. Za najlepszy okres połowowy uważa się czerwic, lipiec i wrzesień. Kleń jest bardzo płochliwy co sprawia, że nawet wieloletni wędkarz musi uważać na swoje przypadkowe ruchy. Podczas połowu trzeba zachować wszelkie możliwe środki ostrożności i nie ruszać się, jeżeli nie ma potrzeby. Do połowu tej ryby możemy użyć prawie wszystkich metod począwszy od spławikowej, aż po gruntówkę i spinning. Tylko ostrożność, refleks i technika prowadzą wędkarza do sukcesu.

SPOSOBY ŁOWIENIA

WĘDKA MUCHOWA
Zwolennicy wędkarstwa muchowego łowią klenie muchami nawet w rzekach centralnej Polski. Do tego celu, wędkarz powinien używać dużych i mokrych much w kolorze czarnym i brązowym. Zalecane są rzuty w poprzek nurtu w okolicach zwalonych pni, podmytych korzeni, przegłębień bezpośrednio sąsiadujących z nurtem, niewielkich skupisk wodnej roślinności w tym przypadku zazwyczaj grążeli. Oczywiście jak każda ryba tak i kleń ma swoje ulubione miejsce, a są nimi przybrzeżne strefy głębokiej wody pod nawisami gałęzi wikliny, skąd wiatr zrzuca do wody rozmaite owady. Metoda muchowa sprawdza się najlepiej w czerwcu i sierpniu.

SPINNING
Muszę powiedzieć, że połów kleni na spinning daje dużo emocji i jest jedną z najpopularniejszych metod na połów tych ryb. Wiosną, kiedy woda jest jeszcze mętna powinno się używać niewielkich obrotówek o numeracji 1-3, małych woblerów lub wahadłówek. Jednak kiedy woda podwyższa swój poziom powinniśmy stosować błystki dające żywe refleksy, kiedy woda obniża się, a co za tym idzie poprawia się przejrzystość wody, każdy wędkarz powinien zmienić dotychczasową błystkę na „przygaszoną”. Przynęta powinna płynąć w wodzie wolno przy niższych partiach wody, a żyłka mieć ok. 0.18 mm.

WĘDKA ŻYWCÓWKA
Klenie możemy z powodzeniem łowić na niewielkie żywczyki (rybki) zaczepiając je za grzbiet. Do tej metody powinno się używać sztywnych wędzisk o długości 3-4.5 m, żyłki 0.20 mm. (przypon nieco cieńszy), spławiki koniecznie lekki. Naszego żywca puszczamy z prądem, dalej od miejsca pobytu i naszego łowiska.

WĘDKA GRUNTOWA
Gdy zdecydujemy się łowić klenie na grunt powinniśmy użyć lżejszego zestawu, a mianowicie: wędzisko 2.7-3.5, żyłka główna 0.25-0.22 mm i przypon nieco cieńszy. Ze względu na to, że kleni będziemy szukali przy brzegu, nie ma potrzeby zakładania większych obciążeń. Do tego rodzaju połowu zalecam stosować rosówki, czerwone robaki oraz pijawki.

Niestety ostatnia metoda nie jest jeszcze przeze nie znana, więc nie chcę was oszukać i opublikuję ją później, kiedy ją przetestuje i poznam dokładniej. (metoda powierzchniowa)

PRZYNĘTY
Kleń jest wszystkożerny, ale najlepiej jako przynęty sprawują się owady (chrabąszcze zakładane na niewielką kotwiczkę). Równie dobre są rosówki, czerwone robaki, ciasta, chleb, bułka, ziemniaki, białe robaki, kukurydza, groch, owoce (wiśnie, czereśnie, śliwki).
Kleń jest rybą niezwykle sprytną i nie jest to zdobycz dla początkujących wędkarzy, a za razem najodpowiedniejszą dla cierpliwych, ostrożnych i wytrwałych.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Temat: Autor:
Czas:
kleń.....
Przemysław Żuchowski 05.7.03 01:41
Zawsze warto poczytać takie artykuły i dowiedzieć się czegoś nowego. Ja jestem z konieczności ale i trochę też z wyboru przeważnie wędkarzem jeziorowym więc te informacje to dla mnie tylko teoria. Chociaż nigdy nie wiadomo..... a wedkarz powinien wiedzieć jak najwięcej nawet o rybach, których nie łowi. Dzięki :)Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Darmowy ERP i CRM - Odoo - dawny OpenERP