Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Encyklopedia

Hit  Pstrąg potokowy - słów kilka o zwycięzcy

Autor: Ryszard Siejakowski
Temat: Pstrąg i Lipień
Data:14.3.03 13:41
Ocena:7  (21)
Czytano:6518

Rozstrzygnięta została klasyfikacja na Miss i Mistera wśród ryb. Tytuł Mistera przypadł w udziale pstrągowi potokowemu i chyba zasłużenie, mimo "spiskowi" jaki uknuli zwolennicy szczupaka. Ale sprawiedliwości stało się zadość i niecne zamiary miłośników szczupłego spaliły na panewce.


Pstrąg potokowy, łacińska nazwa salmo truta morpha fario. W języku angielskim określa go słowo trout, po niemiecku forelle. Klasyfikowany w grupie ryb łososiowatych. Pierwotnie występował w wodach europejskich oraz północnej Afryki. Introdukowany do innych wód wspaniale się adaptował i obecnie można go spotkać od północnego koła podbiegunowego aż po Nową Zelandię. Ceniony przez wędkarzy całego świata za waleczność, chytrość i ostrożność. Jedna z piękniej ubarwionych ryb.
Powszechnie uznaje się pogląd, że pstrąg potokowy i troć wędrowna, to ten sam gatunek ryb pod względem genetycznym, różniący się tylko tym, że pstrąg potokowy to forma osiadła, natomiast troć, to forma migracyjna. Przypatrując się bliżej obu gatunkom, dostrzegamy więcej różnic. Przeciętnie pstrąg dorasta do wymiaru maksymalnego ok 80 cm i wadze ok. 5-6 kg. Natomiast troć osiąga znacznie większe wymiary i wagę dochodzącą do 17 kg /rekord Polski to troć 16,5 kg/. Powstaje zatem pytanie, skąd takie różnice jeśli to ten sam gatunek. Kolejna różnica to proces smoltyzacji /wysrebrzania/ jaki przebiega u troci a nie ma miejsca u pstrąga. Smoltyzacja to nie tylko zmiana ubarwienia ale również zmiana zachowań. U pstrąga potokowego występuje bardzo silny instynkt terytorializmu i agrsywności w stosunku do pobratymców. U troci po procesie smoltyzacji, praktycznie zanika agresywność i osobniki tego samego gatunku, wspólnie spływają do morza czy oceanu. Prawdopodobnie konieczność spływu grupowego, wykształciła takie cechy. Na gabaryty i wagę troci, największy wpływ ma baza pokarmowa, którą stanowią szprot i śledź. Tak więc, zarówno większa dostępność do wysokobiałkowego pokarmu oraz zmiana żerowania, nie wymagająca tak dużego wydatku energetycznego, zadecydowały o istotnym powiększeniu wymiaru troci. Jako ciekawostkę można uznać, że zarówno u pstrągów jak i troci zdarzają się przypadki, odbiegające od norm. Często pstrąg przybiera formę migracyjną i zamienia się w forme trociową. Podobnie u troci, która zamienia się z formy wędrującej w forme osiadłą. Klasycznym tego przykładem jest tzw troć z jeziora Wdzydze. Największy wpływ na zmianę zachowań ma niestety człowiek. Budowa urządzeń hydrologicznych w postaci tam czy zapór, powoduje powstanie gatunków endemicznych, charakterystycznych dla danego obszaru.

Wracając do naszego Mistera, warto wiedzieć trochę więcej o tym gatunku aby skuteczniej go łowić. Współczesny wędkarz to nie tylko technika łowienia i sprzęt, to także człowiek, któremu wiadomości z zakresu ichtiologi są pomocne w wędkowaniu.

Pstrąg potokowy zasiedla rzeki i rzeczki, dobrze natlenione i niezbyt wysokiej temperaturze. Tarło odbywa na przełomie listopada i grudnia, często w maleńkich dopływach. Dorosła ikrzyca potrafi znieść do trzech tysięcy ziaren ikry, o średnicy dochodzącej do 3-4 mm, o zabarwieniu pomarańczowo-czerwonym. Ikra o silnych właściwościach klejących, składana jest w miejscach kamienisto-żwirowych o stosunkowo łagodnym przepływie wody. Przed tarłem, pstrągi łączą się w pary i często można zaobserwować takie pary tarlakowe w czasie późnojesiennych wycieczek nad rzeczki i potoki, gdy przytulone do siebie, oczekują na najlepszy okres odbycia godów. Po odbytym tarle, pozostawiaja gniazdo tarłowe bez opieki, zdając się na naturę. Wylęg narybku następuje po kilku tygodniach, w zależności od warunków pogodowych. Kolejną ciekawostką związaną z pstrągiem i trocią, to fakt, że w początkowym okresie, narybek tych dwóch gatunków jest nie do odróznienia nawet dla ichtiologa. Dopiero po wyrośnięciu do określonego wymiaru, pojawiają się różnice, determinujące te dwa gatunki.

Baza pokarmowa pstrąga to przede wszystkim: owady, kiełż, chruścik, kijanki, żaby i drobne ryby wszelkich gatunków, a zwłaszcza głowacz, uklejka, jelec i płoteczka. U pstraga obserwowane jest również zjawisko kanibalizmu gatunkowego.
Pstrąg podlega ochronie okresowej, ilościowej i wymiarowej. Okres tarła to czas ochrony, która trwa od września do końca grudnia. Wymiar ochronny w zależności od regionu Polski, to 25 lub 30 cm. Ustawodawca określając taki wymiar, zagwarantował temu gatunkowi odbycie co najmniej jednego okresu tarłowego. Dla wędkarzy wędkujących w wodach PZW podstawą ochrony są zapisy zawarte w RAPR.
Wśród wędkarzy uganiających się za pstrągami ryba ta ma wiele gwarowych nazw i do najbardziej znanych zaliczył bym : potok, kropkowany, pstrun, itd.
Mam nadzieję, że te kilka uwag zawartych w tym artykule, pozwoli zwłaszcza młodym adeptom wędkowania poszerzyć swoje wiadomości o tej przepięknej rybie, słusznie uznanej za Mistera.

I jeszcze jedna uwaga końcowa skierowana do młodych / i nie tylko / wędkarzy. Chcąc przeżyć wspaniałą przygodę z pstrągami, te ryby trzeba po prostu kochać i szanować. Zasługują na to.


Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Forum