Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
ARchiwum sklep
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Poradnik Sprzęt

Hit  Blanki matematyczne...

Autor: Rybie Oko
Temat: Wędki
Data:12.11.01 15:06
Ocena:5.67  (6)
Czytano:9380

Rzadko jesteśmy świadkami przewrotów w budowie tak tradycyjnego sprzętu jakim jest sprzęt wędkarski. Pierwszą nowością technologiczną, która zmieniła oblicze konstrukcji wędzisk było zastosowanie włókien szklanych i węglowych w miejsce dotychczas tradycyjnie stosowanych materiałów naturalnych. Odtąd największe i najbardziej renomowane firmy wędkarskie prześcigały się w opracowaniu coraz to nowych modeli blanków stworzonych na bazie włókna węglowego.


Zasadniczo, konstrukcja wędek zbudowanych na bazie materiałów węglowych wygląda następująco:
- blank wędziska składa się z trzech elementów: trzpienia, maty otulającej trzpień i z zewnętrznej warstwy włókna węglowego. Istotnym mankamentem takiej budowy była nierównomierność pokrycia materiałem węglowym całej długości blanku i brak otuliny w szczytowej jego części.

Mankamenty te były spowodowane konstrukcją trzpienia, który, jeśli popatrzymy na przekrój wzdłużny (rys.1), miał kształt wyznaczony przez odcinki proste załamujące się zbieżnie w kierunku szczytówki.
Kształt przekroju wzdłużnego warstwy zewnętrznej wyznaczony był natomiast przez krzywą. Łatwo zauważyć, że pokrycie warstwą węglową nie jest równomierne, a w miejscach połączenia dwóch prostych - najcieńsze. Te właśnie miejsca były miejscami potencjalnego złamania się wędki.
Przeplot włókien otuliny trzpienia (rys.3) jest prostopadły, co powoduje, że otulina nie pokrywa blanku w jego szczytowej części, a to ze względu na fakt, że znacznie pogrubiała by szczytówkę.

Rewolucyjność nowej konstrukcji blanku St.Croix polega na zastosowaniu nowej matematycznej formuły określającej kształt trzpienia oraz chaotycznego w miejsce prostopadłego przeplotu włókien otuliny (rys.4). Przekrój wzdłużny nowego blanku St.Croix pokazuje różnicę pomiędzy nowym, proponowanym przez konstruktorów firmy rozwiązaniem, a rozwiązaniami tradycyjnymi. Kształt przekroju wzdłużnego trzpienia jest wyznaczony przez krzywe w miejsce załamujących się odcinków prostych.Teraz grubość włókna węglowego jest identyczna na całej długości blanku (rys. 2). Chaotyczne ułożenie włókien otuliny trzpienia powoduje, że wzmocniona otuliną jest również szczytówka (rys.4).
W nowej serii St.Croix "LEGEND ELITE" zastosowano ponadto nowy materiał węglowy SC V charakteryzujący się lepszymi parametrami odporności na złamanie podczas pracy wędki czyli większą wytrzymałością. Efekt? Nowy model jest dwukrotnie wytrzymalszy, a dzięki nowej konstrukcji - o 15% lżejszy!
Nowa konstrukcja blanku sprawia, że firma St.Croix jako właściciel matematycznej formuły pozwalającej na jego produkcję umocniła swoją pozycję w światowej czołówce producentów blanków. Za jakiś czas za St.Croix podążą następne firmy i - co prawdopodobne - dopracują się własnych rozwiązań. Tylko wtedy St.Croix będzie o ten jeden technologiczny krok dalej.Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: Jedno z pierwszych wdrożeń systemu CMS eZPublish w Polsce. Już niebawem pojawi się również w nowej wersji. Świat Druku - to miesięcznik naukowo-techniczny wydawany przez wydawcę: Polski Drukarz, adresowany do wszystkich związanych z branżą poligraficzną.