Portal Sklep Bazar Tygodnik Ryby Domowe Klub Reklama Pomoc
Archiwum 1
English pages

UWAGA! ZNAJDUJESZ SIĘ NA STRONACH ARCHIWALNYCH !!! NOWY ADRES => Wędkarstwo - Rybie Oko - http://www.fishing.pl

 
Artykuły
Forum
Foto
Baza
Co i kiedy
Linki
Brania
Hyde Park
Humor
Znad wody
Filmy i pliki
Kartki
Encyklopedia
Ryby i prawo
Ściąga
 
 
 
 
mniej ostatnich wiadomości 82114
To był fragmnet większej całości, niżej więcej :)
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
Odp: odp:Kłusownicy na śląsku
Odp: dorsz
.......................
Odp: Zapora na Wisłoce
Odp: Oj Panie Bogusz .....
Odp: Żyłka
pytanie o połów
pomocy!
pomocy!
leszczyńskie
"okonek"
Wróżka
W obronie jazgarza
Zawody? Również! Bo dlaczego nie?
Wisiel :/
Łowic bez nęcenia ?
Opowieśc znad wody..
Zanęty produkcji polskiej a zagranicznej
Konińskie kanały
Kupię szpulę do Okumy Avenger AV 30!!!!!!!!!!!!
POŻEGNANIE :) - godz 14!!!
Fajna rybka
Szkoda tytułować
 
 
więcej
Zawody wędkarskie
 4/145
Ten okropny żarłok - JAZGARZ
 
Opowieści znad wody.... cz.1
 6.9/85
Leszczowisko
 7.1/202
 8.8/115 hit
Łakomiec
 7.9/66
Oszuści na Bazarze Rybiego Oka.
 7.3/64
KOMUNIKAT
 
Stało się...
 5.6/30
Kłusownik ukarany! Lepiej późno niż wcale.
 4.9/71
 
 
więcej
Petycja!!!!!!!!!!!!!
Pstrąg Roztocza
Uroczyste otwarcie
 
 
Inne ankiety
Żyłka
Co robisz z niepotrzebnym kawałkiem żyłki?
wyrzucasz gdziekolwiek
rzucasz do wody, bo tam jej nie widać i ptak się nie zaplącze
tniesz na mniejsze kawałki i wyrzucasz
zabierasz ze sobą, by spalić w ognisku
zabierasz ze sobą, by wyrzucić do śmietnika
to inaczej, jak podaj w komentarzu

Wyniki Wyniki wszystkich

Komentuj
 


Wszystkie Rodzaje Wędkarstwo Muchowe

Hit  Podział much

Autor: Roman "Fly" Wigura
Temat: Elementarz
Data:30.12.02 11:31
Ocena:7.69  (13)
Czytano:9484

Podstawowy podział to muszki suche i mokre. I właściwie moglibyśmy na tym poprzestać. Tyle, że nawet początkujący wędkarz nie byłby zadowolony z tak krótkiej informacji, a jeszcze mniej ktoś, próbujący muszki wiązać.
Sztuczne muchy naśladują cały cykl rozwojowy owadów związanych ze środowiskiem wodnym, ale również tych, które przypadkowo znalazły się w nim. Takimi przypadkowymi owadami będą chrabąszcze, mrówki, gąsienice albo chrząszcze, strącane z drzew podmuchami wiatru.
Imitacje żuków posiadają grube czarne tułowie, czasami imitację pokryw skrzydeł. Na takie muchy łowimy tylko okazjonalnie, w momencie występowania danych owadów na łowisku. Podobnie jest z imitacją mrówki - Ant. Są okresy masowych wylotów mrówek z mrowisk. Część z nich zostaje zniesiona nad wodę i wtedy jest dostępna dla ryb. Takie muszki mają cienki tyłów w kolorze czarnym, brązowym lub czerwonym i jasne skrzydełka położone płasko na tułowiu.
Palmery, posiadające gruby tułów z nawiniętą na nim jeżynką, naśladują gąsienice. Wszystkie te owady spływają z prądem wody nie wykonując żadnych ruchów, więc musimy je prowadzić bez dryfu w poprzek nurtu, jeżeli mają być skuteczną przynętą.

*****

Ważnym pokarmem dla ryb są skorupiaki. Typowym przedstawicielem jest kiełż.
Posiada on silnie spłaszczone bocznie ciało i potrafi przemieszczać się w wodzie. Ubarwienie przyjmuje w zależności od koloru podłoża, beżowe, oliwkowe lub szare. Najczęściej stanowi pożywienie ryb w zimie i wiosną, ponieważ latem żyje schowany wśród roślinności wodnej. Pływa blisko brzegów na płytkiej wodzie i tam musimy podawać jego imitację - pamiętając o chowaniu się przed rybami.
Czasami kiełż, porwany nurtem, spływa wykonując energiczne ruchy i wtedy imitujemy go dolną nimfą, prowadzoną z lekkim podszarpywaniem.
W okresie wiosny i wczesnego lata nad niektórymi wodami występują widelnice. To duże owady, których larwy pełzają po dnie wyłażąc na brzeg, i tam, po wylinieniu się, przeobrażają w dorosłego owada. Czynią to nocą lub wczesnym rankiem. Znajdując na brzegu ich wylinki możemy próbować łowić na imitację nimfy. Kolorystyka nimf - ciemna z wyraźną segmentacją. Dorosłe owady składają jaja do wody biegając po niej. Dzieje się to najczęściej w czerwcu w godzinach południowych. Tak duży kąsek (1,5 i więcej cm) powinien zainteresować pstrąga lub klenia.
Widelnice mają charakterystyczne żyłkowane skrzydełka, ułożone dachowato wzdłuż tułowia do tyłu.

*****

Na wodach głębokich, powoli płynących oraz stojących, o mulistym podłożu, występują przedstawiciele muchówek - ochotki i komary - oraz ważki.
Larwy muchówek podpływają do powierzchni i następnie, wykonując silne ruchy, starają się przebić powierzchnię wody i wyroić się. Larwa komara posiada aparat, pozwalający na pobieranie tlenu z powietrza wisząc pod powierzchnią wody.
Ryby prowokujemy do brania imitacją nimfy w kolorach brązowym, oliwkowym, lub czarnym z pływającą główką, podciągając od czasu do czasu delikatnie zestaw do siebie. To najlepsza metoda na różnego rodzaju jeziorach lub stawach zarybionych pstrągiem, czyli najczęściej na łowiskach komercyjnych!!!
Podobnie jest z ważkami, chociaż rozróżniamy tu dwie rodziny tych owadów, zachowujących się jednak zupełnie inaczej w wodzie. Nie wdając się w szczegóły - jedne z nich naśladujemy nimfami typu Dragon, o grubym ciemnym tułowiu, prowadzonymi wolno przy dnie, a drugie nimfami Damsel, w kolorach zielonych, lub brązowych, o cienkim tułowiu z charakterystycznymi skrzelotchawkami na końcu tułowia. Nimfy Damsel - również dobre na komercyjnych łowiskach - prowadzimy przy powierzchni, bo ich naturalne pierwowzory pływają i to dosyć energicznie.


Od redakcji Rybiego Oka: pierwotnie tekst opublikowano na naszym serwerze w Tygodniku Wędkarskim NR 30 - 24 listopada 1999.
Skorzystaj z przyznanego Ci prawa i oceń ten artykuł
« « « « || » » » »  
5  10 

drukuj drukuj wyślij wyślij

Lista komentarzy


Brak komentarzy.


Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©1999-2004 Krokus Sp. z o.o. - powered by eZ publish
Za publikowane treści odpowiedzialność ponoszą ich autorzy, jednocześnie wyrażając tym samym zgodę na ich bezterminową publikację.
Reklamy Krokus: eZ publish to nowoczesny i wydajny wzorzec projektowy - CMF (Content Management Framework). OpenSource CMS Kod źródłowy dostępny jest na zasadach nieodpłatnych licencji GNU GPL