Pod ochroną


Ekologia


Wszystkie KWI Spis Nieregularników KWI Ekologia

Artykuły KWI związane z szeroko pojętą ekologią

Naturalne tarło łososia atlantyckiego i troci wędrownej - ochrona i formy jego wspomagania Autor: Andrzej Trembaczowski
Stowarzyszenie Proekologiczne "Słupia" we współpracy z Parkiem Krajobrazowym "dolina Słupi" oraz WFOŚiGW w Gdańsku i Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku zorganizowało w dniach 19 - 20 listopada 2004 sympozjum:
"Naturalne tarło łososia atlantyckiego i troci wędrownej - ochrona i formy jego wspomagania".

Niszczą Pilicę! Autor: Andrzej Trembaczowski
Warszawskie RZGW zabrało się za "naprawianie" Pilicy.

Ratowanie Zalewu Zemborzyckiego Autor: Andrzej Trembaczowski
Zalew Zemborzycki utworzony trzydzieści lat temu na rzece Bystrzycy zestarzał się. Dość szybko osiągnął stan, w którym woda straciła przejrzystość, a rybą dominującą jest leszcz. Dodatkowym problemem stały się sinice. W ubiegłym roku uniemożliwiły korzystanie z kąpieli, a nawet uprawianie sportów wodnych. Zalew leży w obrębie miasta Lublina i jest dla mieszkańców najbliższym zbiornikiem wodnym. Miejski Inspektorat Ochrony Środowiska zoragnizował konferencję, której zadaniem było znaleźć sposób na uratowanie zbiornika.

BETONOWE RZEKI Autor: Bartosz Rozwadowski
Dzisiaj w Gazecie Wyborczej ukazał się artykuł o regulacji polskich rzek. Poniżej zamieszczam pełny tekst z którego dowiecie się jak bezsensownie marnuje się publiczne pieniądze i kto tak na prawdę z tego korzysta, bo na pewno nie społeczeństwo, ani przyroda.

Zapraszam do lektury,


'Ujarzmianie' Wisłoka Autor: Andrzej Trembaczowski
Wieprz, Rzeki Jurajskie nie są niestety jedynymi przykładami walki z naturą. Koparki nie ominęły Bóbru, Kwisy, Kamiennej a nad Podkarpaciu Wisłoka i Lubatówki. Ujarzmianie rzek trwało pomimo zapewnień prasowych ministra środowiska, że prace mają być uzgadniabne z przyrodnikami i wędkarzami.

Rzeki musza byc proste??!! - suplement... Autor: Robert Łukomski
Czy rzeki rzeczywiście musza być proste?? Tak zdaja się twierdzić melioranci. Miejmy nadzieje, że uda ich sie powstrzymać. Tytułem suplementu do artkułu w GW z 2.03 2004 kilka innych zdjęć Michała Ziemby

Jurajskie rzeczki zimą... Autor: Robert Łukomski
Jurajskie rzeczki są urokliwe. Zwłaszcza zimą tchna ciszą i spokojem. Popatrzcie sami. Oto fotoreportaż Michała Ziemby.

Jak zniszczono Krztynię Autor: Andrzej Trembaczowski
Niszczenie rzek pod pozorem działań przeciwpowodziowych trwa. Krztynia, to kolejna zniszczona pstrągowa rzeka, niestety, pewnie nie ostatnia. Zamieszczam niżej tekst i zdjęcia pstrągarza z Katowic, Michała Ziemby. Możemy porównać jak wygląda Krztynia tam, gdzie nie dotarły jeszcze łopaty meliorantów oraz co można zrobić z pstrągowej rzeczki.
A.T.

Wieprz - to, czego w wodzie nie widać.. Autor: Andrzej Trembaczowski
Stając nad brzegiem rzeki nie widzimy, co woda skrywa. Nie widać ryb, możemy jedynie domyślać się ich obecności, albo... ich braku. Dopiero kontrolny odłów przeprowadzony przez ichtiologów pozwala poznać prawdziwą sytuację.

Wieprz Roztoczański - Czy pozwolimy zniszczyć tę rzekę?! Autor: Andrzej Trembaczowski
Od trzech lat trwają tzw. "prace udrożnieniowe" na rzece Wieprz. Melioranci z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej pomimo silnych protestów sukcesywnie niszczą tę rzekę odcinek po odcinku. Nie liczą się z opiniami naukowymi, za nic mają Polski Związek Wędkarski, który prowadzi gospodarkę rybacką na tej rzece.

Dalej o Wieprzu Autor: Andrzej Trembaczowski
Wkrótce ruszą "prace udrożnieniowe" na odcinku Wieprza przepływającego przez Powiat Łęczyński. Jest to ciąg dalszy prac rozpoczętych wcześniej, na które wyrażono zgodę. Dotychczasowe prace, jak wiemy, spowodowały liczne protesty. Protesty takie skierowano także do Starosty Powiatu Łęczyńskiego. Starosta zorganizował spotkanie wszystkich zainteresowanych (krótka relacja i moje refleksje niżej).
Oprócz obecnie prowadzonych prac, projektowane są także inne, na dalszej części Wieprza. Te prace projektowane są na większą skalę i, jeżeli do nich dojdzie, zniszczą rzekę. Na razie decyzje jeszcze nie zapadły...

Valid XHTML 1.0!
Wszelkie prawa zastrzeżone - All Rights Reserved - ©2004 Stowarzyszenie KWI

Klub gości na Rybim Oku
Reklamy Krokus: Tworzenie systemów CMS (Content Management System) oraz CRM (Customer Relationship Management) to jedna z podstawowych działalności i specjalności firmy Krokus SP. z o.o. Specjalizujemy się we wdrożeniach CRM i ERP Odoo czyli systemów interetowych zarządzania zarówno cała firmą, jej relacjami z klientami, jak i treścią stron.